Francuski rząd przetrwał wotum nieufności i kontrowersyjne reformy emerytalne będą kontynuowane

(CNN) Dwa wotum nieufności wobec rządu prezydenta Francji Emmanuela Macrona nie powiodło się w parlamencie tego kraju, torując mu drogę. Ogromnie niepopularny Emerytura Reformy Nowe protesty muszą zostać aktywowane i wzniecone w Paryżu.

W ubiegły czwartek rząd powołał się na specjalne uprawnienia konstytucyjne, aby uchwalić kontrowersyjną ustawę, która podniosłaby wiek emerytalny dla większości pracowników z 62 do 64 lat. Ustawodawcy, którzy skrytykowali ten ruch, wezwali do wotum nieufności w poniedziałek.

Pierwszy wniosek został złożony przez „LIOT”, małą grupę parlamentarną reprezentującą różne mniejsze partie i oba zostały uznane za potencjalnie zagrażające rządowi. Otrzymał 278 głosów – o dziewięć mniej niż 287 większości potrzebnych do przyjęcia.

Drugie referendum – złożone w zeszłym tygodniu przez skrajnie prawicową partię National Rally – spotkało się z mniejszym poparciem, a tylko 94 prawodawców głosowało za.

Rząd prezydenta Macrona spotkał się z dwoma wotum nieufności wobec kontrowersyjnych reform emerytalnych.

Krótkie przetrwanie rządu zaostrzy kryzys legitymacji, w obliczu którego stoi gabinet premier Elisabeth Bourne i prezydentura Macrona.

„Premier musi zabrać ze sobą reformę i podać się do dymisji” – powiedziała po głosowaniu przewodnicząca parlamentu Partii Komunistycznej Mathilde Panot.

Opozycja ma teraz zaapelować do francuskiego Zgromadzenia Konstytucyjnego, najwyższego organu konstytucyjnego w kraju, o zablokowanie części lub całości ustawodawstwa. Rada ma miesiąc na rozpatrzenie sprzeciwu wobec ustawy.

Tymczasem gniew społeczny przeciwko reformom nie słabnie, a protestujący gromadzą się w centrum Paryża po głosowaniu i starciach z policją.

BFMTV, stowarzyszona z CNN, pokazała materiał filmowy przedstawiający niesfornych ludzi maszerujących i skandujących hasła przeciwko rządowi oraz materiał filmowy przedstawiający podpalanie śmieci.

„Nr 49.3”, głosił napis trzymany przez jednego z protestujących.

Silna obecność policji została rozmieszczona w całej stolicy, gdy demonstranci przemieszczali się z miejsca na miejsce. Źródło policyjne poinformowało CNN, że co najmniej 70 osób zostało zatrzymanych w mieście w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego.

READ  Przedstawiciel Jorge Santos został oskarżony w dochodzeniu federalnym przez Departament Sprawiedliwości

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej Francja, która ma najniższy wiek emerytalny w uprzemysłowionym świecie, wydaje na emerytury więcej niż inne kraje, stanowiąc prawie 14% produktu gospodarczego.

Rząd argumentuje, że obecny system, który polega na tym, że ludzie pracujący płacą za rosnącą grupę wiekową, nie jest już odpowiedni.

W weekend protestujący spontanicznie zebrali się w kilku miastach, aby potępić reformę i użyć artykułu 49.3 Konstytucji do przeforsowania ustawy przez Zgromadzenie Narodowe bez głosowania – co krytycy uważają za niedemokratyczne.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podczas sobotnich protestów w całej Francji zatrzymano 169 osób.

Również pracownicy z różnych sektorów są zaangażowani w protest związkowy przeciwko temu posunięciu.

Władze odpowiedzialne za lotnictwo cywilne zwróciły się do linii lotniczych o odwołanie 20% lotów we wtorek i środę, a Air France ostrzegł przed odwołaniem lotów w najbliższych dniach.

Dotknięte zostały również rafinerie ropy naftowej i magazyny, a 39% pracowników TotalEnergie strajkowało w poniedziałek, zgodnie z oświadczeniem firmy, ponieważ ponad 10 000 ton śmieci zaśmiecało ulice Paryża, gdy zbieracze śmieci rozpoczęli strajk. tygodnie.

Związki zawodowe wezwały do ​​ogólnokrajowych strajków i protestów w ten czwartek.

Według francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych dwa tygodnie temu protesty uliczne przyciągnęły 1,28 miliona ludzi w całym kraju.

Pierre Bairin i Christian Edwards z CNN przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *