Głosujmy bezpiecznie

0
26

Zbliżają się wybory Prezydenta RP. Głosowanie odbędzie się w niedzielę 28 czerwca między godziną 7.00 a 21.00. Minister Zdrowia wydał 15 czerwca rozporządzenie dotyczące środków ochrony osobistej dla członków komisji wyborczych. Sami wyborcy będą chronieni na dotychczasowych zasadach.

W lokalu wyborczym będzie mogła przebywać maksymalnie jedna osoba na każde 4 m2 powierzchni danego lokalu, z wyłączeniem członków komisji i osób obsługujących wybory. Przy wejściu dostępny będzie płyn do dezynfekcji rąk. Każdego z głosujących obowiązuje zasłanianie nosa i ust maseczką lub dobrze przylegającą częścią odzieży, z tym że na prośbę przewodniczącego komisji na chwilę trzeba będzie odsłonić twarz w momencie potwierdzania tożsamości z dowodem osobistym. Należy również zachować odległość przynajmniej 1,5 metra od pozostałych osób obecnych w lokalu.

Lokal wyborczy ma być wietrzony przynajmniej raz na godzinę przez przynajmniej 10 minut. Procedura wietrzenia nie przerywa głosowania, ani pracy komisji wyborczej. Stoły oraz powierzchnie w lokalu wyborczym nie będą pokryte suknem, ani żadnym innym materiałem. Co godzinę płynem do dezynfekcji przecierane będą powierzchnie takie jak klamki, urny wyborcze, blaty stołów, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym.

Osoby, które w najbliższych dniach trafiłyby na przymusową kwarantannę, jeszcze do piątku 26 czerwca mogą zgłosić chęć oddania głosu korespondencyjnie. Pakiet wyborczy zostanie im dostarczony najpóźniej dzień przed wyborami. (seb)