Google – jak lepiej używać wyszukiwarki?

0
645

Triki w Google 0001

Prawie wszyscy użytkownicy sieci (w Polsce na pewno, w niektórych krajach bywają wyjątki na rzecz innych rozwiązań) regularnie używają wyszukiwarki internetowej Google. Wpisać hasło i kliknąć „Enter” czy „Szukaj w Google” każdy ma za sobą. Istnieje jednak więcej funkcji i nie chodzi mi tu o dodatkowe komponenty typu Google Maps czy Google Translate, tylko wbudowane w samą wyszukiwarkę, ale trzeba wiedzieć jak z nich korzystać. Dzięki nim można efektywniej bądź przyjaźniej wyszukać interesujące nas treści.

Wszystko opiera się o specyficzne wpisywanie haseł w wyszukiwarce. Wielu z Was zapewne słyszało o różnych sztuczkach (raczej rozrywkowych) możliwych do aktywacji w Google. Np. wpisując i szukając wyników tilt mamy przekrzywioną stronę. Teraz rozwiniemy pomysł i pokażemy przydatne triki. Muszę jeszcze zaznaczyć, że wszystko trzeba wpisywać dokładnie. Tam gdzie nie ma spacji pomiędzy wyrazami lub symbolami nie powinno jej być czy rozróżnienie znaków myślnika i długiej pauzy też ma znaczenie.

Wyszukiwanie tytułów, zwrotów i cytatów

Normalnie wyszukiwarka Google pokazuje wyniki dla różnego rozmieszczenia wpisanych słów. Często nie jest to istotne, ale zdarzają się przypadki, kiedy wyskakuje wiele niepotrzebnych linków. Np. wpisując cytat Kobietom pieniądze potrzebne nie są. możemy mieć mało pożądanych wyników a wiele z inną kolejnością i rozmieszczeniem w tekście słów (chociażby Na co bogu potrzebne są pieniądze? – Forum Kobiet),. Jeśli opatrzymy go w cudzysłów „Kobietom pieniądze potrzebne nie są.”, to wtedy znajdziemy same wyniki odnoszące się do całego cytatu z sagi Andrzeja Sapkowskiego. Ten trik można oczywiście zastosować w wielu innych sytuacjach, niekoniecznie związanych z tytułami i cytatami – inwencja należy do Was.

Triki-w-Google-0005

Szukanie na konkretnej witrynie

Zdarza się, że jakaś strona nie ma wbudowanej wyszukiwarki, lub nie działa ona prawidłowo. Jeśli musimy znaleźć coś w jej obrębie, to wystarczy wpisać po interesującym nas zagadnieniu site:adres strony. Np. coś o Google z naszego portalu – Google site:sochaczew24.info

Pliki

Wyszukiwarka Google to nie tylko zwykłe strony internetowe. Możemy szukać też chociażby dokumentów Microsoft Word „doc” lub „docx” albo popularnych „pdf”. Kiedy potrzebujemy jakiegoś konkretnego formularza, powiedzmy PIT 37 w PDF do wydrukowania i ręcznego wypełnienia, to możemy wpisać PIT 37 filetype:pdf

Triki w Google 0004

Niechciane dominujące wyniki

Jeśli coś, co jest obiektem naszych zainteresowań ma wiele znaczeń, a nie mamy na myśli tych najbardziej oczywistych, możemy wyrzucić pewne słowa z wyników. Poszukujemy informacji o nowym albumie zespołu Origin. Ale jest problem – raczej ta nazwa kojarzy się z czymś innym. Wielbiciele gier na pewno znają system Steam. Jest też jedna z jego alternatyw Origin (od Electronics Arts – EA), i ten dominuje wyniki wyszukiwania. Wystarczy wpisać Origin -Electronic Arts i wszystkie strony, gdzie jeszcze jest napisane coś o firmie, która prowadzi system Origin będą pominięte.

Metody mieszane

Google umożliwia też łączenie różnych technik. Kupujemy telewizor. Chcemy znaleźć go na olx.pl, ale nie chcemy marek Panasonic i Sony. Wpisujemy telewizor -Panasonic -Sony site:olx.pl Dodatkowo możemy wedle uznania użyć też większej ilości kombinacji, ale czasem nie warto przesadzać.

Repertuar kin

Nie musimy znać nazw i umiejscowienia kin w jakimś mieście. Wystarczy, że wpiszemy film i miasto, np. film Łowicz i dostaniemy prosty wykaz najbliższych pokazów w kinach danego miasta (ewentualnie niedalekich miast, jeśli w tej będącej obiektem wyszukiwania jest mało kin). Po kliknięciu na Filmy w: Łowicz ponad listą seansów pokazuje się więcej informacji. Niestety dla samego Sochaczewa nie działają informacje o Kinie Mazowsze, więc przekieruje nas do pobliskich miejscowości.

Triki-w-Google-0006

Triki-w-Google-0007

Pogoda

Nie musimy wchodzić na strony z prognozą pogody. Bardzo przyjemne do przyswojenia prognozy zapewni nam Google. Dla Sochaczewa wpisując pogoda Sochaczew.

Triki w Google 0002

Przelicznik jednostek i walut

Ile tak naprawdę w centymetrach ma nasz 42-calowy telewizor? Wpisujemy 42” = cm i mamy wynik 42 inches = 106.68 centimeters. A ile złotówek mamy, jeśli dostaliśmy od wujka ze stanów 125 dolarów? 125USD = PLN czyli 125 U.S. dollars = 385.593011 Polish zloty. W takim razie jaki jest aktualny kurs dolara? USD = PLN i widzimy odpowiedź, że 1 U.S. dollar = 3.08474409 Polish zloty.

Kalkulator

Nawet działania matematyczne nie są straszne dla Google. Jeśli wstukamy jakiś ciąg obliczeń, to wyskoczy nam wynik. Np. 25+8-6-(2*3)= Dzięki Google wiemy, że to 21. Później kalkulator, który pokazał się na stronie z wynikami możemy użyć do innych też zaawansowanych obliczeń.

Triki w Google 0003