Gospodarka Chin została sparaliżowana przez blokady Covid w zeszłym roku

Chińska gospodarka odnotowała najgorsze wyniki od dziesięcioleci w ubiegłym roku, ponieważ wzrost został zahamowany przez liczne blokady Covid, po których nastąpiła śmiertelna epidemia w grudniu, która rozprzestrzeniła się po całym kraju w niezwykłym tempie.

Dane opublikowane we wtorek pokazały, że Chiny rosły w tempie 3 procent rocznie, znacznie wolniej niż w 2021 roku i poniżej celu Pekinu wynoszącego 5,5 procent. Poza rokiem 2020 jest to najbardziej rozczarowujące od 1976 roku, roku śmierci Mao Zedonga, kiedy gospodarka skurczyła się o 1,6 proc.

Surowe restrykcje rządu „zero Covid” po 2022 r. dławią gospodarkę częstymi kwarantannami, regionalnymi blokadami i ogromnymi wydatkami na opłacenie szeroko zakrojonych testów. Następnie 7 grudnia w Chinach Podniósł politykę bez ostrzeżenia Po prawie trzech latach. W ciągu kilku tygodni wirus zainfekował setki milionów ludzi, zabił wielu starszych mieszkańców i pozostawił fabryki, biura i restauracje pozbawione pracowników i klientów.

Odwrócenie polityki przez czołowego przywódcę Chin, Xi Jinpinga, podsyciło nadzieje, że gospodarka ponownie stanie na nogi tej wiosny. Ma ogromne znaczenie dla świata. Chińscy konsumenci są niemal niezastąpionym źródłem dochodów dla firm krajowych i zagranicznych. Jej fabryki wytwarzają większą część światowej produkcji przemysłowej niż Stany Zjednoczone, Niemcy i Japonia razem wzięte. Komunistyczna Partia Chin zależy od rozwoju legitymizacji politycznej.

Pomimo ciosu spowodowanego przez „zero Covid”, Chiny wydają się rosnąć szybciej niż ich główni rywale, tacy jak Stany Zjednoczone, Japonia i Niemcy, z których wszyscy ekonomiści oszacowali w zeszłym roku na mniej niż 2 procent.

W dekadzie poprzedzającej pandemię chińska gospodarka była jedną z najbardziej dynamicznych na świecie, rozwijając się średnio o 7,7 proc. rocznie. Według oficjalnych danych, w ostatnich trzech miesiącach 2022 roku wzrost wyniósł 2,9 proc. W poprzednim kwartale.

Wielu ekonomistów ostrzegało, że Chiny mogły zawyżyć poziom aktywności w ostatnich trzech miesiącach roku. Capital Economics, londyńska firma badawcza, przeprowadziła własne obliczenia na podstawie szczegółowych danych rządowych dotyczących branży i stwierdziła wzrost o 0,5 procent, a nie o 2,9 procent.

Ekonomiści Goldman Sachs wyrazili sceptycyzm co do danych rządu za grudzień, które były znacznie lepsze niż oczekiwano, mimo że dzienne wskaźniki, takie jak wykorzystanie metra, wcześniej wskazywały, że wielu Chińczyków zostaje w domu, ponieważ zachorowali lub ukrywali się przed wirusem. „Biorąc pod uwagę duże fale Covid w tym miesiącu, naszym zdaniem dość zaskakujące jest to, że liczby zgłoszone w grudniu nie były gorsze” – powiedział Goldman w notatce badawczej.

READ  Ci, którzy przegrali jackpot Mega Millions w wysokości 1,35 miliarda dolarów, mogli wygrać kolejne miliony

Chińscy urzędnicy twierdzą, że gospodarka odbije się po szczycie epidemii. Ponownie pojawiły się korki, a pociągi metra w Pekinie i Szanghaju są coraz bardziej zatłoczone. Sklepy na słynnej szanghajskiej ulicy Nanjing Road, piątej alei w Chinach, nie stoją już puste. Krajowe terminale głównych chińskich lotnisk są przepełnione pasażerami. Ten optymizm znajduje odzwierciedlenie w chińskich giełdach, które w ostatnich tygodniach zwyżkowały.

Ale droga naprzód jest bardzo niepewna. Ponieważ duża część populacji Chin, zwłaszcza osoby starsze, nie jest w pełni zaszczepiona, ryzyko nowych wariantów Covid jest wysokie. Sektor nieruchomości w gospodarce, zwykle główny motor bogactwa, jest obciążony ogromnym długiem przedsiębiorstw. I to Ludność kraju zaczęła się kurczyć, poinformował we wtorek rząd, po rocznym spadku wskaźnika urodzeń.

Wielu ekonomistów odpisuje już styczeń, a prawdopodobnie i luty. Wielu pracowników już wróciło do swoich rodzinnych miast na obchody Nowego Roku Księżycowego, w wielu przypadkach po raz pierwszy od trzech lat. Nikt nie wie, kiedy wrócą do miast za pracą.

Ekonomiczne blizny „Zero Covid” są widoczne w Yiwu, niegdyś tętniącym życiem rzecznym mieście przemysłu lekkiego i rynków hurtowych w południowo-wschodnich Chinach. W wywiadach, które odbyły się w tym miesiącu, prawie tuzin mieszkańców powiedział, że chociaż grudniowa fala zachorowań wydaje się słabnąć, szkody trwają.

Yiwu przetrwał ciężką, 10-dniową blokadę w sierpniu, aby powstrzymać epidemię wirusa z 500 przypadkami, doświadczając fali przypadków dopiero po zniesieniu środków „zero Covid” w połowie grudnia.

Dziś restauracje są zapełnione tylko w jednej trzeciej, a wiele z nich jest zamkniętych na stałe. Wiele sklepów, które powinny być pełne ludzi kupujących prezenty przed rozpoczynającymi się w ten weekend obchodami Nowego Roku Księżycowego, było prawie pustych.

Yuan Hao, właścicielka kwiaciarni nie większej niż garderoba, powiedziała, że ​​w niektórych pobliskich witrynach sklepowych kilka firm zostało szybko otwartych i zamkniętych w ciągu ostatniego roku. Kupcy stwierdzili, że prawie nikt nie wydawał pieniędzy. Teraz nikt nie kupuje kwiatów na Nowy Rok Księżycowy, powiedział.

READ  Podczas zamieszek w Peru policja dokonuje brutalnego nalotu na uniwersytet w Limie i zamyka Machu Picchu | Peru

„Wszystkie pieniądze, które zarobiliśmy, zostały wydane i nie ma sposobu, aby zaoszczędzić pieniądze” – powiedział.

Jin Weiying prowadzi sklepową hurtownię zajmującą się sprzedażą dekoracji i akcesoriów na Nowy Rok Księżycowy. Jednak jego klienci — sprzedawcy detaliczni w całych Chinach — zamawiają mniej artykułów niż zwykle i domagają się większych rabatów.

„W starych dobrych czasach klienci zamawiali osiem lub dziesięć zestawów na transakcję, ale teraz zamawiają tylko dwa lub trzy zestawy” – powiedział. powiedział Dżin. Nawet gdy wraca normalność, zwykły człowiek nie ma pieniędzy.

Sprzedaż detaliczna w Chinach spadła w grudniu o 1,8 procent w porównaniu z tym samym miesiącem w 2021 roku, podało Narodowe Biuro Statystyczne, pomimo 39,8-procentowego wzrostu sprzedaży detalicznej popularnych leków w związku z wybuchem Covid-19. Aby ożywić wydatki konsumpcyjne, Chiny muszą odbudować swoje zaufanie. Rządowy wskaźnik zaufania konsumentów spadł w zeszłym miesiącu do najniższego poziomu od ponad trzech dekad.

Znaczna część pieniędzy zaoszczędzonych przez gospodarstwa domowe podczas blokad znajduje się na rachunkach depozytowych, zablokowanych na długi czas. Co więcej, ankieta banku centralnego przeprowadzona wśród deponentów miejskich w zeszłym miesiącu wykazała, że ​​rekordowa liczba Chińczyków planuje zwiększyć swoje oszczędności, co może przynajmniej osłabić konsumpcję.

Kolejną trudnością dla decydentów w Pekinie jest spowolnienie popytu zagranicznego. Wyższe stopy procentowe narzucone przez Rezerwę Federalną USA i inne banki centralne spowolniły gospodarki innych krajów i zmniejszyły ich apetyt na import z Chin.

Chińscy urzędnicy poinformowali w piątek, że eksport spadł w grudniu o 9,9 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, w tym o 19,5 procent do Stanów Zjednoczonych i 17,5 procent do krajów Unii Europejskiej.

W Yiw tysiące zagranicznych nabywców gromadzą się na rynku hurtowym Long Export. Jednak po tym, jak Chiny zamknęły swoje granice w marcu 2020 r., większość z nich nie mogła ich odwiedzić w miesiącach poprzedzających pandemię. Wielu szukało dostawców gdzie indziej.

READ  Buttigieg obiecuje pociągnąć linię lotniczą do odpowiedzialności za odwołanie lotów Southwest

Jedną z firm posiadających biura sprzedaży w Yiwu Export Market jest Tian Cheng Glass, która produkuje głównie dzbanki i kubki dla klientów z Bliskiego Wschodu. Tian Cheng miał roczną sprzedaż na poziomie 10 milionów dolarów przed pandemią, powiedział Zeng Xiaohong, kierownik sprzedaży detalicznej firmy. Teraz jest ich mniej niż połowa.

„W 2019 jest znacznie lepiej, spotkasz przypadkowych obcokrajowców” – powiedział, stojąc na opustoszałym straganie na rynku eksportowym, otoczonym półkami pokrytymi szklanymi naczyniami. „Więc nie przyszli tutaj”.

Ponieważ wiele samorządów lokalnych jest głęboko zadłużonych, nowe połączenia między dzielnicami i miastami mogą sprawić, że Chiny staną się jeszcze bardziej konkurencyjne. Yiwu, na przykład, otworzyło swoje pierwsze dwie lekkie linie kolejowe w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, a ogólnokrajowe wydatki na infrastrukturę wzrosły o 9,4 procent w ciągu ostatniego roku.

Rząd krajowy zaczął ratować chiński sektor nieruchomości za pomocą linii kredytowych z banków państwowych. W kraju zakończono prace budowlane na kilku blokach mieszkalnych, gdzie prace zostały wstrzymane.

Szybkie rozprzestrzenianie się Covida w całym kraju w ciągu ostatniego miesiąca było katastrofą dla zdrowia publicznego w Chinach. Niektórzy analitycy uważają, że wyższe wskaźniki infekcji pomogą napędzać gospodarkę, unikając większej liczby epidemii i czyniąc całą populację bardziej odporną na poważne choroby.

Wang Xiongfeng, 46-letni mieszkaniec Yiwu, powiedział, że on i wiele osób, które znał w Yiwu, zachorowało w połowie grudnia. Ale w większości wyzdrowiali i wznowili swoje życie, tak jak przed pandemią.

Pan Xi powiedział, że spodziewa się, że wkrótce do Yiwu przyjedzie więcej zagranicznych nabywców, aby składać zamówienia na eksport i rozpocząć rewitalizację gospodarki miasta. – powiedział Wang. „Sytuacja się poprawi” – ​​przewidywał.

Li Yu Przyczyniły się badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *