Grand Prix dla Mateusza Borowskiego ucznia Osiemdziesiątki

Mateusz Borowski i Julia Kalinowska z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie odnieśli sukces w konkursie literackim „Szuflada”. Profesjonalne jury doceniło ich teksty. Pierwotnie nie planowało Grand Prix, ale opowiadanie Mateusza „Dziwny jest ten świat” zachwyciło ich.

Uczniowie klasy IIALP Liceum Ogólnokształcącego w ZS CKP Mateusz Borowski i Julia Kalinowska wzięli udział w konkursie literackim „Szuflada”. Po raz pierwszy został on zorganizowany przez Teresiński Ośrodek Kultury. Formuła konkursu była bardzo szeroka, jego uczestnicy wysyłali dotąd niepublikowane teksty literackie. Temat ani forma nie zostały określone, autorzy mieli całkowitą dowolność w ich wyborze. Mogli napisać felieton, esej, opowiadanie, wiersz, skecz, piosenkę na wybrany przez siebie temat. I ta formuła m.in. zdecydowała o tym, że konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.

Napłynęło 59 prac, i jak mówi jego pomysłodawczyni Katarzyna Rospędowska z TOK-u:

Prace zostały docenione i nagrodzone, a jurorzy stanęli przed nie lada wyzwaniem, ponieważ niełatwo było zdecydować o tym, które są najlepsze.

Jury w składzie: Tomasz Daczko, Joanna Cieśniewska, Natalia Fijewska-Zdanowska i Jolanta Śmielak-Sosnowska nie miało wątpliwości, komu przyznać główną nagrodę. Zachwyciło ich opowiadanie Mateusza Borowskiego – ucznia klasy 2ALP. Jury było zgodne, że opowiadanie Mateusza wyróżnia się formą – krótką, zwięzłą, ale jednocześnie zamkniętą, stanowiąc doskonałą całość. I co jeszcze podkreśliło – świetny styl, a my dodajmy, Mateusz znany jest ze swojego czarnego humoru, który świetnie sprawdził się w tej formie literackiej. Mateusz otrzymał Grand Prix, mimo że pierwotnie jury nie przewidywało przyznania tej nagrody, ale ze względu na walory tekstu „Dziwny jest ten świat” zdecydowało się taką nagrodę ufundować. Wiersz Julii Kalinowskiej „Przeziębienie” otrzymał wyróżnienie, jego autorka też sięgnęła po ciekawy zabieg artystyczny – stylizację językową, a jurorzy docenili jej poczucie humoru.

Uroczystego wręczenia nagród jeszcze nie było, odbędzie się 21 listopada on-line – niestety. Zapewne nagrodzeni i wyróżnieni autorzy tekstów chcieliby spotkać się bezpośrednio z jurorami i od nich usłyszeć słowa pochwały. Poza nagrodami rzeczowymi, które otrzymają od organizatorów, nagrodą będzie też publikacja tekstów, na razie w prasie lokalnej. A u nas już możecie je przeczytać. Zamieszczamy je poniżej.

Jesteśmy bardzo dumni z uczniów naszej szkoły i życzymy im dalszych sukcesów. Mamy nadzieję, że nadal będą pisali i rozwijali swoje literackie talenty, a kiedyś książki, które napiszą zobaczymy na półkach księgarskich. Czekamy na nie z niecierpliwością.

gbg