Grudniowy raport o inflacji może pokazywać dalszy spadek cen, ale pozostają one wysokie

Oczekuje się, że raport o wysokiej stawce inflacji, który zostanie opublikowany w czwartek, pokaże, że wzrosty cen uległy dalszemu osłabieniu z powodu gazu i spadków w grudniu. Koszty energiiAle wciąż na historycznie wysokim poziomie.

Ekonomiści stwierdzili, że indeks cen konsumpcyjnych, który mierzy koszyk towarów, w tym benzynę, opiekę zdrowotną, artykuły spożywcze i czynsz, pokazał, że miesięczne wzrosty cen w grudniu spadły o 0,1% w stosunku do listopada. w ujęciu rocznym, Inflacja jest przewidywana Roczna stopa wzrosła do 6,5%, z 7,1% w listopadzie i wzrosła do 9,1% w czerwcu.

Wyłączając bardziej zmienne wskaźniki żywności i energii, oczekuje się, że ceny będą rosły o 0,3% lub 5,7% rocznie, co sugeruje, że presja inflacyjna pozostaje silna.

„Myślę, że szczyt inflacji osiągnął dawno temu, od początku do połowy zeszłego roku” – powiedział Fox Business Luke Tilley, główny ekonomista Wilmington Foundation. Wyraźnie widać, że polityka pieniężna działa i doszło do akomodacji”.

Oczekiwania inflacyjne Amerykanów spadły w listopadzie do najniższego poziomu od 2021 r., wynika z ankiety NY FED

Sprzedawca organizuje sprzedaż ubrań na targu świątecznym Eastern Market w niedzielę, 11 grudnia 2022 r., w Detroit, Michigan. (Emily Elkonin/Bloomberg za pośrednictwem Getty Images/Getty Images)

Chociaż konsumenci odczuli ostatnio ulgę od inflacji dzięki niższym cenom gazu, najnowszy raport CPI pokaże, że koszty żywności i czynszu pozostają nieprzyjemnie wysokie. Jest to ważna zmiana, ponieważ ma to bezpośredni i poważny wpływ na wyższe koszty mieszkań i żywności Budżet domowy.

jest ostatnim przed stwierdzeniem Rezerwa Centralnaluty Następne spotkanie ustalające politykę pierwszego dnia będzie miało poważne implikacje dla Rezerwy Federalnej USA. Zacieśnia politykę pieniężną w najszybszym tempie od dziesięcioleci, próbując stłumić niekontrolowaną inflację. Urzędnicy zatwierdzili już siedem prostych podwyżek stóp procentowych do 2022 r., podnosząc stopę funduszy federalnych do poziomu kontrolnego z 4,25% do 4,5%. Urzędnicy wskazali, że w tym roku szykują się kolejne podwyżki i zamierzają utrzymać stopy procentowe na wyższych poziomach przez jakiś czas.

READ  Orły vs. Prognoza 49ers, kursy, spread, czas rozpoczęcia: 16-6 typów w oparciu o model gry 2023 NFC Championship

Firmy i inwestorzy z Wall Street z uwagą obserwują, czy Fed podtrzyma kolejną podwyżkę o 50 punktów bazowych, gdy decydenci spotkają się w lutym, czy zamiast tego zatwierdzi mniejszą podwyżkę o 25 punktów bazowych. Akcje rosły w środę przed publikacją raportu.

Narzędzie CME FedWatch pokazuje 77% szans na wzrost o ćwierć punktu i 23% szans na wzrost o pół punktu.

„Słaby raport o inflacji w czwartek rano tak naprawdę nie zmienia ich krótkoterminowych perspektyw ani ich języka”, powiedział Tilley, który spodziewa się najwyższej stopy procentowej na poziomie 5%. „W zasadzie potwierdza to, skąd pochodzą, chcąc spowolnić tempo podwyżek”.

prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell przemawia podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) 4 maja 2022 r. w Waszyngtonie. (Al Drago/Bloomberg za pośrednictwem Getty Images/Getty Images)

Ameryka zmierza w kierunku recesji i kolejnego skoku inflacji w 2023 r., mówi znany inwestor Michael Burry

Bank centralny monitoruje również inne wskaźniki ekonomiczne, w tym wzrost zatrudnienia i oczekiwania inflacyjne konsumentów. Kolejnym znakiem powitalnym dla banku centralnego było niewiele oznak ochładzania rynku pracy i szybkiego wzrostu płac. Raport o zatrudnieniu w grudniu Zeszły tydzień.

„Ogólnie rzecz biorąc, raport sugeruje, że spowolnienie tempa zacieśniania polityki pieniężnej – w tym podwyżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych na początku lutego – jest właściwe, chociaż oczekiwania co do gołębiego centrum nadal mogą być błędne” – powiedział Gregory Dago. Główny ekonomista EY Parthenon powiedział w piątek po raporcie o zatrudnieniu.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o Fox Business

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *