Husaria Rally

0
131

Husaria Rally to wyprawa ciekawymi starymi samochodami do Gruzji, czyli przepięknego kraju w którym Polacy są bardzo lubiani i mile widziani. To wyprawa przez niezwykłe drogi Europy. Przez Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Turcję. Jadą pojazdy raczej leciwe, więc autostrady nas nie interesują. Rozważane trasy to być może Transfogorska lub Transalpina w Rumunii. Przejazd przez cieśninę Bosfor. W planach jest odwiedzenie polskiej wsi w Turcji – Adampol i uroczyste powitanie w Gruzji, które może być bardzo ciekawe. Rajd jest wspierany przez gruzińskie władze i spodziewamy się spotkania z miejscową Polonią. Później niektóre załogi wybierają się również do Abchazji. O ile znajdą na to                                                                  jeszcze siły.

Wiele osób zapewne słyszało o Złombolu. Husaria Rally postanowiła trochę zmodyfikować jego zasady, a więc zwiększyć długość trasy i pojechać trasą trudniejszą i ciekawszą. Z dala od autostrad i innych luksusów.

W Złombolu nie mogą jechać stare samochody produkcji innej niż RWPG. Tak określili sobie organizatorzy tego rajdu i chwała im za to. Husaria Rally umożliwia jazdę rożnymi dziwnymi pojazdami. Masz pojazd pasujący klimatem do zwariowanego wyjazdu zgłoś sie i uzgodnij z organizatorami czy pasujesz do imprezy.

Z zasady w rajdzie mogą wziąć udział auta postkomunistyczne oraz zachodnie według następujących reguł:

  • wszystkie auta z byłego bloku wschodniego do roku produkcji 2000 włącznie;
  • wszystkie auta zachodnie i amerykańskie do roku produkcji 1979 włącznie;
  • wszystkie pozostałe auta do roku produkcji 1994 włącznie, jeśli ich silniki są mniejsze niż 1000 centymetrów sześciennych

Organizatorzy zastrzegają sobie jednak możliwość dopuszczenia innych wyjątkowych „zwariowanych” pojazdów. To ma być luz i wyprawa. Zgłoś się i przekonaj ich że czujesz klimat wyprawy.

Trzeba pamiętać że tego typu wyprawy to bardzo duże wyzwanie. Stare samochody bywają kapryśne. Oprócz trudów długiej i trudnej trasy trzeba sobie poradzić z ewentualnymi naprawami na trasie. Organizatorzy wyznaczają kierunek i ogólne zasady. Reszta należy do uczestników. Jeśli coś zwiadzie możesz liczyć tylko na pomoc innych uczestników na zasadach ogólno ludzkich, a nie że ktoś za ciebie coś zrobi, załatwi.
Dlatego  tego typu rajdy zawsze są dużym wyzwaniem.

Husaria Rally to rajd charytatywny. Uczestnicy w ramach wpisowego zbierają na WOŚP i  inna organizacje pożytku publicznego. „Zasada jest taka, że najpierw trzeba wpłacić pieniądze na OPP, czyli zrobić coś dobrego, a dopiero później można jechać.” jak mówi Dariusz jeden z organizatorów

Rajd rusza 2 września z Warszawy

Patronem medialnym jest e-wyszogrod.pl

Więcej na temat Husaria Rally: http://www.husariarally.eu/prasa

.