Iłów. Czytelnicy biblioteki zwiedzali Bieszczady

0
67

dscn1030

     18 – 21 września czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłowie uczestniczyli w wycieczce w Bieszczady. Są to chyba, jak przekonali się uczestnicy wycieczki najpiękniejsze góry w Polsce, a już na pewno najbardziej dzikie i odludne. Okazało się także, iż południowo-wschodni kraniec Polski fascynuje nie tylko dziewiczą przyrodą, lecz także przepięknymi budowlami sakralnymi. Charakterystyczne dla Bieszczad są: urokliwe, stare cerkiewki, pochylone krzyże, nie skażona przyroda oraz bogaty świat zwierząt i pasma górskie ciągnące się kilometrami pięknych szlaków. To, co na samym początku urzekło uczestników wycieczki, to przede wszystkim pięknie położona Solina, w pobliżu której znajduje się Jezioro Solińskie powstałe w 1968 poprzez spiętrzenie wód rzek San  i Solinka. Ciekawostką jest, że przed powstaniem zapory i elektrowni wieś znajdowała się w miejscu obecnego dna zbiornika.

Ci którzy skorzystali z okazji i wybrali się na wycieczkę w Bieszczady zwiedzili tereny, na których przez wieki zamieszkiwała ludność zróżnicowana etnicznie i wyznająca różną wiarę, a co za tym idzie budująca obiekty sakralne w różnym stylu. Ich miniaturowe repliki znajdują się w Centrum Kultury Ekumenicznej im. Jana Pawła II w Myczkowcach. Na terenie Centrum można zobaczyć 140 takich miniatur. Jest to, jak przekonali się czytelnicy Biblioteki z Iłowa urokliwe miejsce wybudowane ze smakiem i wyczuciem. Wyjątkowa atmosfera wiąże się także z tym, że podczas zwiedzania obiektu słychać dźwięki śpiewów cerkiewnych i kazań wydobywające się z ukrytych w atrapach skał głośników.

Na szczególną uwagę zwiedzających zasłużyła także prawosławna Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Komańczy, która położona jest na Podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej. Cerkiew wzniesiono w latach 2008-2010, w miejscu wcześniejszej z 1802, spalonej 13 września 2006. Nową świątynię konsekrowano 14 października 2010 pod tym samym wezwaniem. Obecna cerkiew jest repliką poprzedniej (drewniana w stylu łemkowskim).

Ciekawym miejscem na trasie wycieczki okazał się także Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy, w którym w okresie 29.10.1955r – 28.10.1956 przebywał internowany Prymas Stefan Wyszyński. W Izbie Pamięci, na parterze Klasztoru siostry zgromadziły szereg pamiątek po Prymasie Tysiąclecia. Z kolei w Sanoku uczestnicy wycieczki zwiedzili Cerkiew Katedralną Świętej Trójcy, oraz obejrzeli szesnastowieczny gmach sanockiego zamku, który swą historią sięga średniowiecza, a obecnie jest siedzibą Muzeum Historycznego. Warto wiedzieć, że w tym zamku znajdują się min. zbiory dzieł Zdzisława Beksińskiego. Uczestnicy wycieczki obejrzeli pomnik pochodzącego z Sanoka artysty – malarza oraz zwiedzili Rynek sanocki z siedemnasto i osiemnastowieczną zabudową.

Jak wyjaśnia dyrekcja Biblioteki – grupa z Iłowa pokonała olbrzymią odległość, jaką Mazowsze dzieli od Bieszczad, jednak warto było pokusić się o ten wysiłek, bowiem Bieszczady to piękne tereny, które warto zobaczyć.

JK

Gmina Iłów

 

dscn1031 9231_dscn1005