Iłów. Podsumowanie Dnia Cichociemnych

0
28

„Patrząc w przyszłość, pamiętajmy o przeszłości”

W obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości wpisują się uroczystości w Brzozowie Starym, które upamiętniają wydarzenia wojenne z udziałem skoczków Cichociemnych. W Brzozowie Starym polegli pierwsi żołnierze tej formacji. Wydarzenie to upamiętniają mogiły Cichociemnych na pobliskim cmentarzu: rtm. Mariana Jureckiego ps. „Orawa” i kpt Andrzeja Świątkowskiego ps. „Amurat” oraz obelisk na Skwerze im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym.

Placówka w Brzozowie nosi imię Żołnierzy AK Cichociemnych i od 25 lat kultywuję historię i idee swoich patronów. Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 27 maja 2018 r. w odbył się „Dzień Cichociemnych”.  Uroczystość uświetniło Wojsko Polskie z 38 Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej. Odbyła się rekonstrukcja operacji Cichociemnych „Jacket”: zrzut spadochronowy, walka Cichociemnych z Niemcami w Brzozowie Starym i we Wszeliwach.

Było to piękne, patriotyczne wydarzenie, które zgromadziło wielu mieszkańców  gminy i powiatu sochaczewskiego. Byli także goście z dalszych stron. W dniu 18 października 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych odbyło się podsumowanie uroczystości „Dzień Cichociemnych – Brzozów Stary 2018”. Podsumowanie majowego wydarzenia przebiegało ph. „Patrząc w przyszłość, pamiętajmy o przeszłości”. Nawiązywało do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podsumowanie rozpoczęło się występem artystycznym uczniów miejscowej szkoły ph. „Niepodległa, niepokorna, zawsze była, będzie, jest…”, który wzruszył wszystkich uczestników. Przepojony patriotyzmem, umiłowaniem Ojczyzny program odtworzył losy naszego narodu oraz ukazał bohaterstwo polskiego żołnierza. Wielkie podziękowania za przygotowanie uczniów należą się nauczycielom: Teresie Kupiec i Małgorzacie Starosta.

Następnie uczestnicy uroczystości podsumowującej obejrzeli film – relację z uroczystości „Dzień Cichociemnych – Brzozów Stary 2018” upamiętniający to wydarzenie. Film dostępny jest w Internecie na You Tube. Dokument obrazuje jak doniosła była ta uroczystość i jak wiele pracy włożono w jej organizację. Spotkanie było też okazją do wręczenia statuetek „Przyjaciel Szkoły”. W tym roku Kapituła Statuetki przyznała ich pięć.

Powędrowały one do: 38. Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej, Krzysztofa Nowakowskiego i Jakuba Chmielewskiego ze Środowiska Patriotycznego przy Parafii Św. Maksymiliana Kolbe w Płocku, PKN Orlen i Fundacji Grupy PERN. Obdarowani statuetkami otrzymali je w podziękowaniu za bardzo duży wkład pracy w organizację „Dnia Cichociemnych”. Tym samym, grono „Przyjaciół Szkoły” zwiększyło się do 55. Wśród nich jest m.in. Związek Polskich Spadochroniarzy

Wójt gminy Iłów Roman Kujawa – współorganizator uroczystości oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym Andrzej Grabarek, a zarazem przewodniczący Komitetu Organizacyjnego „Dnia Cichociemnych” wręczyli wiele podziękowań. Były pamiątkowe dyplomy, okolicznościowe medale i statuetki. Pamiątkowe statuetki zostały przyznane za bardzo duży wkład w organizację wydarzenia.

Otrzymali je: płk (w st. spocz.) Wiesław Iwański sekretarz generalny Związku Polskich Spadochroniarzy, redaktor naczelny „Spadochroniarza”, ppłk (rez.) Jarosław Chrobot prezes IX Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Płocku, dyrektor Liceów Ogólnokształcących Centrum Naukowo-Biznesowego Feniks s.c.- Paweł Moszner, dowódca Klubu Spadochronowego Sił Specjalnych, Andrzej Przemyłski wiceprezes Stowarzyszenia im. „11 Grupy Operacyjnej NSZ”, Krzysztof Nowakowski i Jakub Chmielewski ze Środowiska Patriotycznego przy parafii św. Maksymiliana Kolbe w Płocku, ppłk Wiesław Żbikowski dowódca 38 Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej, PKN Orlen, Fundacja Grupy PERN, dh Sylwester Róg Komendant Gminny ZOSP RP w Iłowie.