Indolencja czy złośliwość ?!

0
268

Czerwińsk

W naszym kraju rzadko konsultowane są wszelkiego rodzaju ustawy ze społecznością, której dotyczą. No i oczywiście wydano kolejny „bubel prawny”, który  miał poprawić warunki zatrudnienia cudzoziemców w sektorze rolniczym. Ustawa okazała się zupełnie nieprzemyślana, wprowadziła chaos i dezorganizację.

Większość społeczeństwa w gminie Czerwińsk zajmuje się uprawą truskawek. Trudno jest do tej pracy pozyskać rodaków choć wiadomo, że takie próby  zatrudnienia Polaków miejscowi rolnicy podejmowali. Obecnie do pomocy przy uprawie i zbiorze truskawek przyjeżdżają pracownicy z Ukrainy. Ale ten rok zaskoczył wszystkich. Uchwalono ustawę, w myśl której Ukraińcy muszą czekać na pozwolenia na prace do kilkunastu dni roboczych. Rolnicy zamiast zająć się pracą, koczują w nocy w kolejkach pod Urzędem Gminy, aby zarejestrować pracowników, by powtórnie po około dwóch tygodniach wrócić do tej samej kolejki po pozwolenie.

Urząd Pracy w Płońsku kompletnie nie wywiązuje się ze swoich obowiązków tj. zatrudnił zbyt mało pracownic. Obecnie wydłużył czas pracy jednak przynajmniej w naszej gminie, nie widać aby oddelegowano większą liczbę osób z Urzędu Pracy. Mamy jedną Polskę a tylko w Czerwińsku te procedury trwają tak długo.

Bardzo wielu rolników bało się po prostu pozwolić Ukraińcom na pracę bez stosownych dokumentów ze względu na kary od 3 do 30 tysięcy złotych za osobę , które może nałożyć sąd po kontroli straży granicznej. Indolencja wyższych urzędników i dowcipy pod naszym adresem, że w tym roku truskawek nie zbierzemy , są kompletnie nie na miejscu. Mamy wrażenie, że zakpiono sobie z nas. Pracownicy wyjeżdżają, bo mówią wprost, czemu trudno się dziwić, ze nie będą czekać, bo posiedzieć mogą u siebie.  Są wręcz wystraszeni kontrolami na drogach, przystankach, polach. My naprawdę nie mamy nic przeciwko legalnemu zatrudnianiu pracowników i płaceniu składek, ale niech procedury będą sprawniejsze i przemyślane. Nasze uprawy nie mogą czekać! Ten sezon zaczął się fatalnie i na to nie wpłynęły mróz czy grad, ale nowe przepisy. Niestety obawiamy się, że ten stan rzeczy, będzie skutkował brakiem pracowników na następne lata. Ukraińcy bez sentymentu znajdą sobie inne miejsca, inne kraje, w których nie będą mieli tylu barier.

Nigdy nie przypuszczaliśmy, że biurokracja „wejdzie pod strzechy”. Jakie jeszcze umiejętności będzie musiał posiadać polski rolnik ? Już musi być księgowym, kadrowym, informatykiem, menedżerem… A uprawa pewnie zejdzie na dalszy plan. My rolnicy pracujemy bardzo ciężko pewnie tylko po to, aby machina urzędnicza nas pokonała.
Mamy wrażenie, że w Polsce ważne są tylko pomniki. Rząd buduje swój prestiż na historii i bohaterach, lecz zapomina o ludziach, którzy ciężko pracują, nie czekając biernie na pomoc socjalną.                                                                                                                                                                                                                                             Rolnicy