Innowacje w Załuskowie

W roku szkolnym 2016/2017 r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym „DOM na SZLAKU” w Załuskowie realizowane są dwa programy innowacji pedagogicznej: „Historia naszego regionu- spotkania z folklorem” oraz „Wychowanie przez czytanie”.

Celem programu „Historia naszego regionu – spotkanie z folklorem” jest zainteresowanie wychowanek szeroko pojętą tradycją i folklorem polskim, rozwijanie zainteresowań muzyka ludową, piosenką i tańcem, poznanie swoich „korzeni” i identyfikowanie się z kultura polską. W pierwszym półroczu roku szkolnego 2016/2017 zorganizowano wiele ciekawych przedsięwzięć. W listopadzie wystąpił gościnnie Zespół Ludowy „Grzybowianki” ze Słubic. Dziewczęta miały możliwość wysłuchać na żywo pieśni ludowych, zapoznać się z historią zespołu oraz zobaczyć rys historyczny folkloru, dzięki specjalnie przygotowanej na tą okazję wystawie. W grudniu odwiedziliśmy Muzeum w Łowiczu, gdzie wzięłyśmy udział w warsztatach pisania piórem i stalówką oraz kaligrafii- sztuce pięknego pisania. W styczniu gościliśmy natomiast niezwykłych gości: Zespół „Grzybowianki” z Grzybowa, który uświetnił zorganizowany w naszej Placówce koncert „Kolęd i pastorałek- na ludową nutę” oraz zespół dziecięcy „Ludowe Nutki” ze Słubic, podczas którego dzieci zaprezentowały nam tańce i pieśni ludowe. Podczas ostatnich dwóch występów, w naszym Ośrodku gościliśmy przedstawicieli władz lokalnych oraz dzieci z pobliskich szkół. Dodatkowo w ramach programu dziewczęta miały możliwość obejrzeć inscenizację „Wesela słubickiego” wystawionego przez Zespół „Grzybowianki”, gdzie przybliżone zostały zwyczaje i tradycje ludowe.

Drugim programem innowacji realizowanym w naszej Placówce jest program pt.: „Wychowanie przez czytanie”. Jego głównym celem jest rozbudzanie postawy czytelniczej, uwrażliwianie na piękno literatury, podnoszenie poziomu czytelnictwa wśród młodzieży oraz wspomaganie wszechstronnego rozwoju podopiecznych. W ramach innowacji prowadzimy współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Słubicach. Podstawowym przedsięwzięciem programu jest udział siedmiu naszych wychowanek w Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubie Książki w Bibliotece w Słubicach. Dziewczęta cyklicznie spotykają się „przy książce”, aby wspólnie podzielić się swoimi refleksjami i przemyśleniami o przeczytanej literaturze, ale nie tylko… Na zakończenie każdego spotkania bierzemy udział w seansie filmowym, oglądając filmy o różnej tematyce i gatunku. W październiku wzięłyśmy udział w spotkaniu autorskim z Ewą Nowak – pisarką i publicystką, autorką felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Była to bardzo ciekawa „lekcja’, podczas której dziewczęta mogły przekonać się, iż to kim będziemy w przyszłości, zależy tylko od nas i naszej pracy nad sobą. W listopadzie dziewczęta zaproszone zostały przez Gminną Bibliotekę Publiczna w Słubicach na zabawę integracyjną „Dzień Pluszowego Misia”, a w grudniu- koncert: ”Piosenka przypomni Ci… Lata dwudzieste, lata trzydzieste…” Dodatkowo w listopadzie gościnnie wystąpiłyśmy w Przedszkolu Samorządowym w Słubicach, gdzie dziewczęta przeczytały dzieciakom bajkę pt.: „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, przygotowały dla nich kilka gier i zabaw, otoczyły ich opieką a także razem tańczyły przy muzyce z lat dzieciństwa.

Autorzy programów innowacji

Izabela Kubiak, Ewelina Żabka, wychowawcy MOW w Załuskowie

.