Izraelskie ataki rakietowe spowodowały, że lotnisko w Damaszku przestało działać

Bejrut — Izraelskie wojsko wystrzeliło rakiety na międzynarodowe lotnisko w stolicy Syrii w poniedziałek rano, wyłączając je z eksploatacji, zabijając dwóch żołnierzy i raniąc dwóch innych – poinformowało wojsko syryjskie.

Atak, który miał miejsce krótko po północy w niedzielę, był drugim w ciągu siedmiu miesięcy, kiedy międzynarodowe lotnisko w Damaszku nie zostało zarekwirowane. Spowodowało to szkody materialne w pobliżu, podało wojsko, nie podając dalszych szczegółów.

Syryjskie ministerstwo transportu poinformowało, że prace mające na celu naprawę szkód rozpoczęły się natychmiast i do późnego poniedziałku niektóre loty zostały wznowione, podczas gdy prace były kontynuowane w innych obszarach lotniska.

Izrael zaatakował lotniska i porty morskie na kontrolowanych przez rząd obszarach Syrii, najwyraźniej próbując zablokować dostawy broni z Iranu do wspieranych przez Teheran grup bojowników, w tym libańskiego Hezbollahu.

Obserwator wojny opozycji poinformował, że izraelskie uderzenia uderzyły w lotnisko i skład broni na południe od Damaszku. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii poinformowało, że w ataku zginęły cztery osoby.

Sprzecznych raportów nie można było natychmiast rozwiązać.

Obserwatorium poinformowało, że pas startowy używany do lotów cywilnych został naprawiony, podczas gdy inny używany do transportu ładunków jest wyłączony z eksploatacji. Obserwatorium dodało, że ten pas startowy jest również używany przez grupy wspierane przez Iran.

Później, w poniedziałek, syryjskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że ataki były „częścią serii izraelskich zbrodni” wymierzonych w Syrię. Ministerstwo w oświadczeniu wezwało ONZ do potępienia „izraelskich zbrodni i agresji”.

Nie było komentarza ze strony Izraela.

Szeregowiec Sam Wings wznowił loty, gdy strona śledzenia lotów Flightradar24 pokazała, że ​​lot z irackiego prywatnego Fly Baghdad irackiego miasta Nadżaf miał wylądować w Damaszku około 9 rano, podała syryjska telewizja państwowa.

10 czerwca izraelskie naloty uderzyły w międzynarodowe lotnisko w Damaszku, powodując znaczne uszkodzenia infrastruktury i pasów startowych. Został ponownie otwarty dwa tygodnie później po remoncie.

READ  Firmy VC z Azji Południowo-Wschodniej zostały bardziej dotknięte kryzysem SVB niż startupy

We wrześniu izraelskie naloty uderzyły w międzynarodowe lotnisko w północnym mieście Aleppo, największym w Syrii i niegdyś centrum handlowym.

Pod koniec 2021 roku izraelskie samoloty bojowe wystrzeliły pociski, które uderzyły w port Latakia, uderzając w kontenery i wywołując ogromny pożar.

W ostatnich latach Izrael przeprowadził setki ataków na cele na terenach kontrolowanych przez rząd w Syrii, ale rzadko przyznaje się do takich działań lub je omawia.

Jednak Izrael przyznał się do atakowania baz przyjaznych Iranowi grup bojowników, takich jak libański Hezbollah, który wysłał tysiące bojowników w celu wsparcia sił syryjskiego prezydenta Baszara Assada.

Tysiące wspieranych przez Iran bojowników przyłączyło się do trwającej od 11 lat wojny domowej w Syrii i pomogło przechylić szalę sił na korzyść Assada.

Izrael twierdzi, że irańska obecność wzdłuż jego północnej granicy jest czerwoną linią uzasadniającą ataki na obiekty i broń w Syrii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *