Jack Dorsey mówi, że Elon Musk nie powinien był kupować Twittera

SAN FRANCISCO — Były dyrektor generalny Twittera, Jack Dorsey, w piątek ostro skrytykował przywództwo Elona Muska na Twitterze, mówiąc, że Musk nie okazał się dobrym zarządcą witryny — i powinien był zrezygnować z kupowania witryny.

Krytyka i wyjaśnienia pojawiły się w piątek wieczorem w serii odpowiedzi na rozwijającą się sieć społecznościową Bluesky, konkurenta Twittera, którego Dorsey pomógł uruchomić. Komentarze ilustrują, jak nieobliczalne przywództwo Muska zdradziło wieloletniego przyjaciela i potężnego sojusznika, odzwierciedlając rosnący sprzeciw wobec burzliwej kadencji.

Dyrektor generalny Tesli Musk, który dziś pełni tę samą rolę na Twitterze, powiedział, że Dorsey powiedział, że myślał, że będzie musiał zapłacić 1 miliard dolarów, aby wycofać się z umowy nabycia platformy mediów społecznościowych. Komentarze są wyraźnym odwróceniem silnej aprobaty Dorseya dla przejęcia Muska, kiedy rok temu napisał, że gdyby Twitter miał być firmą, „Wierzę, że Elon jest jedynym rozwiązaniem”.

„Wierzę w jego misję poszerzenia światła świadomości” Dorsey Tweetowane Wtedy.

W swoich komentarzach na temat Bluesky w piątek Dorsey uderzył w zupełnie inny ton.

Co warto wiedzieć o Bluesky, alternatywie dla Twittera

Dorsey powiedział, że nie sądzi, aby Musk „postąpił dobrze” po tym, jak zdał sobie sprawę ze swojego potencjalnego błędu, idąc za stroną, dodając, że nie wierzy, że zarząd firmy powinien był wymusić sprzedaż.

„Wszystko poszło na południe” – dodał Dorsey.

Musk nie odpowiedział na prośbę o komentarz do komentarzy Dorseya. Musk pojawił się w piątkowy wieczór w programie „Real Time with Bill Maher” w HBO, a podczas swojego czasu na czele firmy przywódca większości w Senacie USA, Charles E. Schumer (DNY) mówił na tematy, w tym o niedawnym spotkaniu z nim i jego obawach. O retoryce płynącej z lewicy politycznej.

READ  Wykolejenie pociągu, pożar wzywa do ewakuacji w mieście Raymond w zachodniej Minnesocie

„Było na szybkiej ścieżce do bankructwa” – powiedział Musk o Twitterze. „Musiałem więc podjąć drastyczne działania. Nie było wyboru”.

Musk przejął Twittera w październiku po zgromadzeniu znacznych udziałów w firmie na początku 2022 roku. On zapewnił Przy cenie 54,20 USD za akcję, firma jest wyceniana na 44 miliardy USD.

Zarząd Twittera zatwierdził wykup Muska pod koniec kwietnia, uruchamiając umowę o przejęciu firmy na własność. Jeśli Musk zdecyduje się wycofać, warunki umowy obejmują karę w wysokości 1 miliarda dolarów, znaną jako „opłata za zerwanie”. (Eksperci zauważyli, że gdyby Musk złamał umowę, musiałby zapłacić kwotę przekraczającą 1 miliard dolarów grzywny.)

Po transakcji wycena Twittera znacznie spadła, ponieważ presja ekonomiczna mocno ciążyła na firmie i akcjach Tesli, z których ta ostatnia gwałtownie obniżyła wartość netto Muska. Musk ogłosił zamiar wycofania się z umowy, a Twitter pozwał Muska.

Po miesięcznej batalii sądowej, która obejmowała kontrpozew Muska, Musk i Twitter zgodzili się w październiku kontynuować transakcję, która została sfinalizowana pod koniec tego miesiąca za 44 miliardy dolarów.

Kadencja Muska jako szefa Twittera została naznaczona gwałtownymi redukcjami etatów, radykalnym środowiskiem pracy i całkowitym przeglądem doświadczeń użytkowników witryny. Twitter w dużym stopniu opiera się na modelu subskrypcji i wyselekcjonowanych kanałach, których celem jest pokazywanie użytkownikom treści, z którymi najbardziej chcą się zaangażować. Od czasu przejęcia Muska liczba pracowników Twittera została zmniejszona o około 80 procent.

Dorsey wcześniej przeprosił za „zbyt szybki” rozwój firmy, zmniejszając firmę o 50 procent po tym, jak Musk dokonał zwolnień. Od tego czasu czasami krytykował podejmowanie decyzji przez Muska, na przykład wyrażając na Twitterze swój sprzeciw wobec zmiany przez Muska nazwy funkcji „Birdwatch” na „Notatki społecznościowe”.

The Post wcześniej informował, że Dorsey przerzucił 1 miliard dolarów ze swoich akcji Twittera na sprywatyzowany Twitter Muska.

READ  Dow Jones Futures spada: Nasdaq skacze, gdy Nvidia, Chip, AI grają, ale szerokość rynku jest okropna

W swoich postach w piątek Dorsey nie wziął odpowiedzialności za przejęcie firmy przez Muska, argumentując, że „każda firma jest sprzedawana temu, kto zaoferuje najwyższą cenę” i że zarząd nie ma innego wyjścia, jak tylko zaakceptować jego ofertę.

„Czy byłem optymistą? Tak” – powiedział Dorsey. „Czy w końcu powinienem powiedzieć? Nie”.

Kiedy Musk próbował się wycofać, Dorsey dodał: „Wolałbym, żeby zarząd nie wymusił sprzedaży. Może była szansa, ale teraz już się nie dowiemy. Jeśli chodzi o decyzję Muska o sfinalizowaniu zakupu bez płacenia grzywny w wysokości 1 miliarda dolarów, Dorsey powiedział: „Myślę, że powinien był wyjść i zapłacić 1 miliard dolarów”.

Bluesky był częścią planu Dorseya, kiedy był dyrektorem generalnym Twittera, aby stworzyć „zdecentralizowany” system mediów społecznościowych, w którym żadna osoba ani firma nie kontrolowała tego doświadczenia. Chociaż Twitter zainwestował w Bluesky, jest teraz oddzielną firmą z własnym dyrektorem generalnym. W ostatnich dniach szybko przyciągnęła znanych użytkowników Twittera, z których część jest rozczarowana platformą Kasthuri.

Odpowiadając na post, w którym jeden z użytkowników powiedział: „To takie smutne, jak to wszystko się potoczyło”, Dorsey po prostu odpowiedział: „Tak”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *