Jak oglądać kwietniowy deszcz meteorytów Lyrids

(CNN) Po nieobecności majora Coroczny deszcz meteorytów Lirydzi są tu od miesięcy, by zakończyć suszę.

Lirydy, znane jako jeden z najstarszych zarejestrowanych rojów meteorów, mają wytwarzać od 10 do 15 meteorów na godzinę przez trzy noce, w środku w sobotę o 21:06 czasu wschodniego. Według EarthSky.

Lirydy pojawiają się na niebie 15 kwietnia i trwa do 29 kwietnia, Ale ich szczyt jest stosunkowo krótki w porównaniu z popularnymi letnimi Perseidami i innymi ulewami.

Najlepszy czas na obserwację Lirydów – szansa na zobaczenie największej liczby meteorów – to okres od późnego sobotniego wieczoru do wczesnego niedzielnego poranka.

Dobra wiadomość jest taka Księżyc w nowiu Pełnia pozostawia doskonałe warunki do oglądania, bez żadnych zakłóceń jasnego światła.

„Księżyc ukrywa wszystkie oprócz najjaśniejszych meteorów, więc kiedy nie ma zakłóceń ze strony Księżyca, można zobaczyć wszystkie pojawiające się meteory, jasne, słabe i jasne” – powiedział Robert Lunsford, koordynator raportu Fireball w Amerykańskim Towarzystwie Meteorologicznym. „Szansa na niespodzianki (z nadchodzącym deszczem) jest bardzo mała, ale ponieważ nie ma księżyca na niebie i dzieje się to w weekend, zachęcamy wszystkich do spróbowania i zobaczenia”.

Lunsford powiedział, że na obszarze wolnym od zanieczyszczenia świetlnego obserwatorzy mogą spodziewać się złapania meteoru co pięć minut. Jeśli jesteś w pobliżu miasta lub masz jasne światła, spodziewaj się raz na 15 minut.

Czasami Lirydy przekraczają oczekiwania, ze średnio 100 erupcjami na godzinę co 60 lat. Następna erupcja spodziewana jest w 2042 roku. Według społeczeństwa. Chociaż w tym roku nie przewiduje się żadnych erupcji, Lirydy nadal są warte twojego czasu, ponieważ część z nich to ogniste kule, bardzo jasne meteory na niebie, powiedział Lunsford.

Historia Lyrits sięga kilku wieków wstecz

Teksty zostały po raz pierwszy nagrane w 687 pne, Według NASATen deszcz meteorytów jest jednym z najstarszych w historii.

READ  Rada DC próbuje wycofać poprawki do kodeksu karnego przed głosowaniem w Senacie

„Kiedy ludzie po raz pierwszy zauważyli to 2700 lat temu, zauważyli to tylko dlatego, że zobaczyli coś spadającego na niebie. Ale wtedy nie rozumieli, czym naprawdę są meteoryty – zajęło to dużo czasu” – powiedział Peter Veres. , astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. „Dopiero w XIX wieku zdaliśmy sobie sprawę, że faktycznie pochodzą z kosmosu”.

Każdy rój meteorów ma kometę macierzystą, z której pochodzą szczątki tworzące rój. Słowa’ Kometa nosi nazwę C/1861 G1 Thatcheri znajduje się w połowie swojej 415-letniej orbity. Kometa znajduje się daleko od Ziemi, ale co roku napotykamy jej ślady.

Zaburzenia planetarne, perturbacje na orbicie planety i bliskość komety do Jowisza i Saturna powodują gęste nagromadzenie szczątków co 60 lat, powiedział Lunsford. Ta erupcja została po raz pierwszy zarejestrowana 2700 lat temu.

Jak dostrzec meteoryt

Lirydy nie są zbyt aktywne podczas corocznych opadów. Ale w porównaniu z setkami rojów meteorytów wykrytych przez naukowców przy użyciu profesjonalnego sprzętu, Verres zauważył, że ten deszcz może dostarczyć zaledwie kilka meteorów na godzinę, aby zwykły obserwator mógł je zobaczyć.

Jeśli chcesz zobaczyć jeden z tych meteorów, najlepiej wyjść podczas jego promieniowania Lyra, konstelacji, z której pochodzą meteory. nad horyzontem. Dla większości jest to w godzinach przed świtem. Lunsford powiedział, że ludzie w najbardziej wysuniętych na południe częściach świata, takich jak Nowa Zelandia i Australia, nadal widzą meteory, ale w wolniejszym tempie, gdy Lyra nie wznosi się ponad horyzont, jak na półkuli północnej.

„Zaangażuj się w patrzenie na wszechświat” – powiedział Verez. „Coraz rzadziej mamy czas, aby rzeczywiście wyjść i zobaczyć takie wydarzenia – jednym z powodów jest zanieczyszczenie światłem, które ogranicza możliwość wyjścia na zewnątrz i zobaczenia czegokolwiek na niebie.

READ  Ustawa o zawieszeniu zaliczek limitu zadłużenia USA dla całej Izby Reprezentantów

„Ważne jest, aby czasem wyjść na zewnątrz, przestać wpatrywać się cały czas w nasze komputery i ekrany i spędzić trochę czasu na łonie natury, ciesząc się ciemnym niebem wokół nas”.

I będą deszcze meteorów

Jeśli przegapisz krótki szczyt Lirydów, nadal istnieje wiele okazji do znalezienia meteorytu.

Pozostałe deszcze meteorów z 2023 r Ich szczytowe daty:

• Eda Wodnik: 5-6 maja

• Akwaryty Delty Południowej: 30-31 lipca

• Koziorożce alfa: 30-31 lipca

• Perseidy: 12-13 sierpnia

• Orionides: 20-21 października

• Taryty Południowe: 4-5 listopada

• Taryty Północne: 11-12 listopada

• Leonidy: 17-18 listopada

• Bliźnięta: 13-14 grudnia

• Ursits: 21-22 grudnia

Zaćmienia Słońca i Księżyca

Ostatnie zaćmienie było A Rzadkie całkowite zaćmienie obrączkowe Miało to miejsce w środę, ale było widoczne tylko nad częściami Australii, Timoru Wschodniego i Indonezji podczas wąskiej ścieżki na Oceanie Indyjskim. Chociaż trudno to zobaczyć, w tym roku masz inne okazje, aby zobaczyć jedno z nich w Twojej okolicy:

Jeśli mieszkasz w Ameryce Północnej, Środkowej lub Południowej, Pierścieniowe zaćmienie Słońca Występuje 14 października, kiedy Księżyc jest skierowany w stronę Słońca, tworząc ostry, ognisty krąg na niebie.

Dla mieszkańców Afryki, Azji i Australii, Półcieniowe zaćmienie Księżyca Odbędzie się 5 maja i 28 października. Częściowe zaćmienie Księżyca Można go zobaczyć w Europie, Azji, Australii, Afryce, części Ameryki Północnej i większości Ameryki Południowej. Zaćmienie Księżyca występuje, gdy Księżyc wchodzi w cień Ziemi i przyciemnia powierzchnię Księżyca.

Również pełnie księżyca

Następna pełnia w pierwszym tygodniu maja przynosi czas na kwiaty – stąd nazwa Kwiatowy Księżyc. Oto lista pozostałych pełnych księżyców w 2023 roku: Według Farmers Almanach:

• 5 maja: Kwiatowy Księżyc

• 3 czerwca: Truskawkowy Księżyc

• 3 lipca: Buck Moon

• 1 sierpnia: Księżyc Jesiotra

• 30 sierpnia: Błękitny Księżyc

READ  Prognozy play-offów NFL na tydzień 17: Jak wyniki z tego tygodnia mogą zmienić obraz play-offów

• 29 września: Księżyc Żniw

• 28 października: Księżyc Łowcy

• 27 listopada: Beaver Moon

• 26 grudnia: Zimny ​​Księżyc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *