Jak oglądać rzadkie zaćmienie Słońca nad odległą Australią w Indonezji

JAKARTA, Indonezja (AP) – Pod bezchmurnym niebem około 20 000 łowców zaćmień obserwowało rzadkie zaćmienie Słońca, które pogrążyło północno-zachodnie wybrzeże Australii w ciemności w krótkich godzinach południowych w czwartek.

Exmouth, odległe miasto turystyczne liczące mniej niż 3000 osób, zostało reklamowane jako jeden z najlepszych australijskich punktów obserwacyjnych do oglądania zaćmienia, gdy przecina ono odległe części Indonezji i Timoru Wschodniego.

Międzynarodowy tłum zbierał się przez wiele dni, koczując w namiotach i przyczepach na czerwonej, zakurzonej równinie na obrzeżach miasta, z kamerami i innym sprzętem skierowanym w niebo.

Astronom NASA Henry Throop był jednym z tych, którzy głośno wiwatowali w ciemności w Exmouth.

„Czy to nie niesamowite? To niesamowite. To oszałamiające. Było tak ostre i jasne. Można tam zobaczyć koronę wokół słońca” – powiedział podekscytowany mieszkaniec Waszyngtonu.

„To była tylko minuta, ale wydawało mi się, że to dużo czasu. Nie ma nic innego, co by to przypominało. To było fantastyczne. Spektakularne. A potem widzisz Jowisza i Merkurego i możesz zobaczyć ich w tym samym czasie w ciągu dnia – to jest bardzo rzadko można zobaczyć Merkurego. Więc to było fantastyczne. ”- dodał Throop.

Julie Copson, która przejechała ponad 1000 km (600 mil) z miasta portowego Fremantle na zachodnim wybrzeżu Australii na północ do Exmouth, powiedziała, że ​​to wydarzenie przyprawiło ją o dreszcze.

„Jestem tak wzruszony, jakbym płakał. Kolor się zmienił i zobaczyłem koronę i światło słoneczne…” – powiedział Copson.

„Było bardzo silnie, a temperatura znacznie spadła” – dodał, odnosząc się do nagłego spadku temperatury o 5 stopni Celsjusza (9 stopni Fahrenheita), gdy cień księżyca pokrył region.

W stolicy Indonezji setki ludzi przybyło do planetarium w Dżakarcie, aby obejrzeć częściowe zaćmienie Słońca przesłonięte chmurami.

Aska Aszahra, lat 21, przyjechała z siostrą i przyjaciółmi, aby przyjrzeć się z bliska setkom gapiów za pomocą teleskopów.

READ  Światowe giełdy spadają po tym, jak urzędnicy Fed osłabili zaufanie

„Mimo, że jest pochmurno, chętnie przyjadę. Dobrze jest widzieć, jak ludzie przyjeżdżają tutaj z wielkim zainteresowaniem, aby zobaczyć zaćmienie, ponieważ jest to rzadkie” – powiedział Aszahra.

Wezwanie do modlitwy rozbrzmiało w meczetach miasta, gdy rozpoczęła się faza zaćmienia, gdy muzułmanie odprawiali modlitwę zaćmienia jako przypomnienie wielkości Boga.

The Hybrydowe zaćmienie Słońca Śledzony od Oceanu Indyjskiego do Oceanu Spokojnego i był głównie nad wodą. Gdy Słońce wyjrzało zza nowiu, nieliczni szczęśliwcy na jego drodze zobaczyli ciemność lub „pierścień ognia” całkowitego zaćmienia.

Takie wydarzenia na niebie zdarzają się raz na dekadę: ostatnie miało miejsce w 2013 roku, a następne dopiero w 2031 roku. Występują, gdy Ziemia znajduje się w swoim „słodkim punkcie”, więc Księżyc i Słońce są prawie tej samej wielkości. niebo, powiedział ekspert NASA od energii słonecznej, Michael Kirk.

W niektórych punktach Księżyc jest nieco bliżej i blokuje Słońce w całkowitym zaćmieniu. Kiedy jednak Księżyc znajduje się nieco dalej, część światła słonecznego jest widoczna podczas zaćmienia pierścieniowego.

„To szalone wydarzenie” – powiedział Kirk. „Właściwie widzisz, jak księżyc staje się większy na niebie”.

Wiele nadchodzących zaćmień Słońca będzie łatwych do uchwycenia. A Zaćmienie obrączkowe Całkowite zaćmienie w połowie października i kwietniu przyszłego roku Oba krzyżują się z milionami ludzi w Stanach Zjednoczonych.

___

Burakoff relacjonował z Nowego Jorku. Reporter Associated Press Rod McCurg z Canberry w Australii przyczynił się do powstania tego raportu.

___

Associated Press otrzymuje wsparcie od Departamentu Zdrowia i Nauki Grupy Medialnej ds. Nauki i Edukacji Instytutu Medycznego im. Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *