Jak uniknąć kłopotów przy zakupie używanego samochodu

0
417

Second-Hand-Car

Większość z nas, zmieniając auto, kupuje samochód używany. Takie są realia naszego rynku. Wystarczy przejrzeć statystyki. Szczególnie te dotyczące wieku jeżdżących po naszych drogach pojazdów. Kupujemy, …… i często zaczyna się horror. Wbrew zapewnieniom sprzedawcy okazuje się, że auto ma wypadkową przeszłość, a jego przebieg rzeczywisty nie zgadza się z tym co widać na liczniku pojazdu.

Czy jest szansa by się przed tym ustrzec? Co zrobić by się wepchniętego nam bubla pozbyć? Jak uniknąć kłopotów?

Na te pytania, i na inne które Was nurtują, odpowie poniższy tekst autorstwa Oskara Możdżynia prawnika specjalizującego się w pomocy prawnej przy wadach pojazdu prowadzącego stronę autoprawo.pl. Jeśli pozwoli na to jego czas, Pan Oskar odpowie również na inne zadane przez Was pytania.

Czekamy na nie na kontakt@24sochaczew24.info

 

Prawne ABC przed kupnem pojazdu

Przy kupnie pojazdu warto nie tylko sprawdzić jego stan techniczny, ale zadbać również o aspekty prawne, które w przypadku stwierdzenia wad pojazdu, pozwolą na bezproblemowe dochodzenie wszelkich roszczeń. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem, który może pomóc Ci przy zawieraniu umowy.

ZAPISZ OGŁOSZENIE
Znalazłeś ogłoszenie w Internecie i jedziesz sprawdzić pojazd? Wydrukuj je, zapisz stronę lub zrób zrzut ekranu. W razie problemów z kupionym pojazdem, będziesz miał istotny dowód na okoliczność stanu pojazdu, który był deklarowany przez sprzedawcę.

POJEDŹ ZE ZNAJOMYM
Sprzedawca będzie udzielał Ci obszernych informacji o właściwościach pojazdu. Pojedź z kimś znajomym, spoza rodziny, kto nie jest bezpośrednio zaangażowany w zakup i będzie potrafił chłodnym okiem spojrzeć na zapewnienia sprzedawcy. W razie późniejszych problemów, Twój znajomy może być bezstronnym świadkiem.

UDOKUMENTUJ STAN POJAZDU
Jeśli zdecydowałeś się na zawarcie umowy, postaraj się aby wpisać w niej jak najwięcej informacji przekazanych Ci przez sprzedawcę takich jak informacje o bezwypadkowości pojazdu, jego przebiegu itp. Jeśli sprzedawca będzie wzbraniał się przed umieszczeniem takich informacji, dopytuj dlaczego, skoro podaje je jako prawdziwe.

NIE ZANIŻAJ CENY
Nigdy nie zgadzaj się na propozycję sprzedawcy, aby w umowie wpisać kwotę niższą niż ta, którą faktycznie zapłaciłeś za pojazd. W razie chęci odstąpienia od umowy, możesz mieć problem z odzyskaniem pełnej kwoty.

NIE WYŁĄCZAJ RĘKOJMI
Jeśli w umowie są postanowienia o „braku rękojmi”, „niezgłaszaniu roszczeń”, „niewnoszeniu pretensji”, skreśl je i parafuj ze sprzedawcą, ponieważ prawdopodobnie zmierzają one do wyłączenia Twoich uprawnień z tytułu rękojmi. Pamiętaj, że gdy kupujesz pojazd jako konsument od przedsiębiorcy trudniącego się sprzedażą pojazdów, wyłączenie rękojmi jest niemożliwe. Dopuszczalne są natomiast postanowienia o „braku gwarancji”.

SPRAWDŹ STRONY UMOWY
Sprawdź, czy osoba wpisana jako sprzedawca pojazdu, jest osobą podpisującą umowę. Nie zgadzaj się na podpisywanie umowy przez osobę inną niż sprzedawca, chyba że osoba podpisująca umowę przedstawi Ci pisemne pełnomocnictwo do działania w imieniu sprzedawcy (tj. właściciela pojazdu). Jeśli kupujesz pojazd w komisie nie podpisuj umowy in blanco podpisanej przez osobę, która wstawiła pojazd do komisu. Jako sprzedawca pojazdu wstawionego do komisu, na umowie lub fakturze, powinien występować właściciel komisu.

SPRAWDŹ NUMER VIN I DOWÓD REJESTRACYJNY
Aby upewnić się, że pojazd nie jest kradziony oraz że możliwa będzie jego bezproblemowa rejestracja skorzystaj ze strony HistoriaPojazdu.gov.pl przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jeśli sprzedawca jest właścicielem pojazdu, ale nie jest wskazany w dowodzie rejestracyjnym, upewnij się, że wraz z dokumentami przekazał Ci w oryginale (lub potwierdzone za zgodność przez notariusza) wszystkie umowy sprzedaży pojazdu dokumentujące w sposób ciągły zmiany stosunków własnościowych, poczynając od osoby wskazanej w dowodzie rejestracyjnym.

PODEJDŹ DO TRANSAKCJI NA CHŁODNO
Kupno pojazdu jest rzadką transakcją zawieraną raz na kilka lat, w związku z czym kupujący często wpada w nieuświadomioną euforię i stara się na siłę przekonać do osoby sprzedawcy oraz do pojazdu. Często umowa jest zawierana bez jakiegokolwiek sprawdzenia stanu technicznego samochodu. Pamiętaj więc o zabraniu ze sobą osoby spoza rodziny, która będzie Ci doradzać (dobrze jeśli będzie posiadała fachową wiedzę), a także o sprawdzeniu pojazdu w stacji kontroli pojazdów lub w warsztacie samochodowym. Przed zawarciem umowy sprawdź w Internecie stacje kontroli pojazdów w pobliżu miejsca zamieszkania sprzedawcy i wybierz jedną z nich celem sprawdzenia pojazdu.

Jeśli pojazd sprzedawany jest jako wadliwy, rozważ sprawdzenie go z rzeczoznawcą motoryzacyjnym. Często wady deklarowane przez sprzedawcę, okazują się finalnie dużo większe (np. sprzedawca informuje o problemach z odpalaniem pojazdu, które zostaną wyeliminowane poprzez kupno nowego akumulatora, podczas gdy w rzeczywistości pojazd wymaga wymiany silnika).

PODPISZ UMOWĘ PRZY UŻYCIU SPRAWDZONEGO WZORU
Zabierz ze sobą do sprzedawcy przygotowany przez nas wzór umowy. W przypadku kupna wadliwego pojazdu, dochodzenie roszczeń w stosunku do sprzedawcy będzie dużo prostsze. Wszystkie pliki można pobrać w serwisie chomikuj.pl lub bezpośrednio pod poniższymi linkami. Każda z umów zawiera na końcu instrukcję jej wypełnienia. Wystawienie faktury przez sprzedawcę nie stoi na przeszkodzie dodatkowemu podpisaniu jednej z załączonych umów.

Dostępne pliki:

1) Wzór umowy sprzedaży samochodu
pdf (Adobe Reader)
doc (Microsoft Word)

2) Wzór umowy sprzedaży samochodu z dwoma współwłaścicielami
pdf (Adobe Reader)
doc (Microsoft Word)

3) Wzór umowy sprzedaży motocykla
pdf (Adobe Reader)
doc (Microsoft Word)

4) Wzór umowy sprzedaży motocykla z dwoma współwłaścicielami
pdf (Adobe Reader)
doc (Microsoft Word)

5) Wzór umowy sprzedaży samochodu, gdzie Sprzedawcą jest komis
pdf (Adobe Reader)
doc (Microsoft Word)

kupno pojazduo czym pamiętać przed kupnem pojazduumowa sprzedaży pojazdu wzór

 

Oskar Możdżyń

 

← Ogłoszenie sprzedaży samochodu- aspekty prawne

Roszczenia dla umów zawartych przed dniem 25.12.2014 r. →

 

 Second-hand-car-sale