Janet Yellen pokazuje też poparcie USA dla depozytów w małych bankach

Janet Yellen, jeśli to konieczne, zasygnalizuje dalsze wsparcie rządu USA dla depozytów w mniejszych amerykańskich bankach, ponieważ stara się on chronić te części systemu bankowego kraju, które borykały się z problemami podczas ostatnich zawirowań finansowych.

Sekretarz skarbu USA powie, że gwarancje oferowane wszystkim deponentom w upadłym banku w Dolinie Krzemowej mogą być w razie potrzeby replikowane w innych instytucjach, po tym, jak w ostatnich dniach pojawiły się sygnały, że spanikowani deponenci wycofali oszczędności z banków regionalnych.

„Działania, które podjęliśmy, nie skupiają się na pomocy określonym bankom lub klasom banków” – ma powiedzieć Yellen we wtorkowym przemówieniu do American Bankers Association.

„Nasza interwencja jest konieczna, aby chronić szerszy system bankowy w USA. Podobne środki mogą być uzasadnione, jeśli mniejsze instytucje doświadczą ucieczki depozytów, która stwarza ryzyko zarażenia.

Departament Skarbu USA wraz z Rezerwą Federalną i Federalną Korporacją Ubezpieczeń Depozytów gwarantował wszystkie depozyty w Silicon Valley Bank i Signature Bank, które w tym miesiącu upadły. Ponadto bank centralny ogłosił nowy instrument mający na celu zwiększenie płynności banków borykających się z trudnościami.

Yellen będzie również bronić „zdecydowanych” i „zdecydowanych” kroków podjętych przez organy regulacyjne, aby uniknąć szerszego kryzysu bankowego w USA, mimo że problemy uderzające w mniejsze firmy nie zostały jeszcze rozwiązane. Linia ratunkowa o wartości 30 miliardów dolarów, rzucona przez dyrektorów naczelnych banków z Wall Street – i wiwatowana przez rząd USA – początkowo nie zdołała powstrzymać gwałtownej wyprzedaży akcji First Republic Bank.

Jednak Yellen sugerowałaby, że Stany Zjednoczone są względnie pocieszone rozwojem sytuacji rynkowej w ostatnich dniach. „Sytuacja się poprawia. A amerykański system bankowy ma się dobrze” – mawiał. „Depozyty w banku centralnym i kredyty dyskontowe działają na rzecz zapewnienia płynności systemowi bankowemu. Odpływ depozytów brutto z banków regionalnych pozostaje stabilny.

READ  Rodzina Bruce'a Willisa śpiewa „Happy Birthday” aktorowi w jego 68. urodziny

„Jesteśmy w pełni skoncentrowani na wykonywaniu naszej pracy” – dodaje. – Musisz być pewien, że będziemy czujni.

Sekretarz skarbu będzie podkreślał znaczenie małych i średnich banków dla gospodarki USA. Głównym problemem ostatnich dni jest to, że obecny kryzys wzmocni duże instytucje finansowe kosztem mniejszych instytucji finansowych.

„Duże banki odgrywają ważną rolę w naszej gospodarce, ale także małe i średnie banki” – powiedziała Yellen. „Banki te są mocno zaangażowane w tradycyjne usługi bankowe, które zapewniają niezbędną pomoc kredytową i finansową rodzinom i małym firmom. Zwiększają konkurencję w sektorze bankowym oraz posiadają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w społecznościach, w których inwestują.

Komentarze Yellen sugerują, że administracja Bidena spodziewa się więcej środków skoncentrowanych na wspieraniu borykających się z problemami prywatnych banków. Jednak amerykańscy urzędnicy zastanawiają się, czy podjąć dodatkowe kroki w celu przywrócenia zaufania, w tym zwiększenie lub zniesienie limitu 250 000 USD na depozyty ubezpieczone przez FDIC.

O ile urzędnicy administracji Bidena nie znajdą sposobu na podjęcie działań poprzez działania wykonawcze, takie działanie wymagałoby poparcia Kongresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *