Japońska agencja kosmiczna twierdzi, że lądowanie na Księżycu zostało nieoczekiwanie przyspieszone i rozbiło się

TOKIO, 25 kwietnia (Reuters) – Japońska firma ISpace Inc (9348.T) poinformowała, że ​​pierwsza prywatna próba lądowania na Księżycu nie powiodła się po tym, jak lądownik Hakuto-R Mission 1 (M1) nieoczekiwanie przyspieszył i rozbił się. Powierzchnia księżyca.

Startup powiedział, że gdy lądownik zbliżał się do księżyca, jego system wysokościomierza mógł źle obliczyć odległość do powierzchni.

„Skończyło się paliwo do odpalenia silników odrzutowych i spadł swobodnie w kierunku powierzchni” – powiedział dyrektor techniczny Ryo Uji na konferencji prasowej w środę.

Było to drugie niepowodzenie w rozwoju przestrzeni komercyjnej w ciągu tygodnia po spektakularnej eksplozji rakiety SpaceX Starship kilka minut po wystartowaniu z platformy startowej.

Prywatnej firmie nie udało się jeszcze wylądować na Księżycu. Stany Zjednoczone, były Związek Radziecki i Chiny to jedyne kraje, które mają miękkie lądowanie statku kosmicznego na Księżycu, a Indie i prywatna izraelska firma również upadły w ostatnich latach.

IceSpace, która dostarcza ładunki takie jak łaziki na Księżyc i sprzedaje powiązane dane, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Tokio zaledwie dwa tygodnie temu, w szale podniecenia wokół jej perspektyw, spowodowała siedmiokrotny wzrost jej akcji.

Ale zamówienia sprzedaży wzrosły w środę z powodu rozczarowania. Po tym, jak nie handlowano przez cały dzień, akcje spadły o 20%.

Najwyższy rzecznik rządu Japonii, Hirokazu Matsuno, powiedział, że choć rozczarowujące jest to, że misja się nie powiodła, kraj chce „kontynuować” wyprawy w kosmos, ponieważ jego wysiłki były znaczące dla rozwoju krajowego przemysłu kosmicznego.

Japonia, która postawiła sobie za cel wysłanie japońskich astronautów na Księżyc do końca lat 20. XXI wieku, doświadczyła ostatnio pewnych niepowodzeń. Narodowa Agencja Kosmiczna musiała zniszczyć swoją nową rakietę średniego wzniosu H3 po tym, jak dotarła w kosmos w zeszłym miesiącu po tym, jak jej silnik drugiego stopnia nie zapalił się. Jego rakieta Epsilon na paliwo stałe również uległa awarii po wystrzeleniu w październiku.

READ  Naukowcy ujawniają powód, dla którego włosy siwieją wraz z wiekiem

Hamulce na stoku narciarskim

Lądownik M1 wylądował autonomicznie o godzinie 1:40 czasu japońskiego (16:40 GMT we wtorek), cztery miesiące po wystrzeleniu go rakietą SpaceX z Cape Canaveral na Florydzie. Blisko 90 metrów (295 stóp) od powierzchni Księżyca.

Do czasu spodziewanego przyziemienia kontrola misji straciła kontakt z lądownikiem, a inżynierowie z niepokojem obserwowali transmisję na żywo, czekając na sygnał potwierdzający jego los, który nigdy nie nadszedł.

Lądownik zrealizował osiem z 10 celów misji w kosmosie, co dostarczy cennych danych do następnej próby lądowania w 2024 roku, powiedział dyrektor naczelny Takeshi Hakamada.

Około godziny przed planowanym przyziemieniem 2,3-metrowy M1 rozpoczął fazę opadania, stopniowo zacieśniając swoją orbitę od 100 km (62 mil) do około 25 km nad powierzchnią, poruszając się z prędkością prawie 6000 km/h (3700 mph). )

Przy takich prędkościach, powiedział Ujiye, spowolnienie lądownika do odpowiedniej prędkości wbrew grawitacji Księżyca byłoby jak naciśnięcie hamulców roweru na krawędzi skoczni narciarskiej.

Wykorzystałby dwukołowy łazik wielkości piłki baseballowej wyprodukowany przez Japan Aerospace Exploration Agency, Tomei Co Ltd (7867.T) i wycelowany w miejsce lądowania na skraju Mare Frigoris na północnej półkuli księżyca. Sony Group Corp (6758.T). Planowano również wysłać ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich czterokołowy łazik o nazwie Rashid.

Lądownik przewoził między innymi eksperymentalną baterię półprzewodnikową wykonaną przez Niterra Co Ltd (5334.T) do oceny ich działania na Księżycu.

Praca była ubezpieczona przez Mitsui Sumitomo Insurance Co, jednostkę MS&AD Insurance Group (8725.T), a Ispace powiedział, że może otrzymać pewne odszkodowanie.

Raport autorstwa Kantaro Komiya; Montaż autorstwa Sang-Ron Kim i Stephena Coatesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *