Japońska prywatna próba lądowania na Księżycu ISpace: Oglądaj na żywo

Wyścig na Księżyc powraca i tym razem odwiedzający powierzchnię Księżyca będą obejmować prywatne firmy, a nie tylko krajowe agencje kosmiczne, takie jak NASA.

Pierwszym prywatnym obserwatorem, który wylądował na powierzchni Księżyca, może być statek kosmiczny M1, dzieło japońskiej firmy IceSpace. Oto, co musisz wiedzieć o pracy.

Kiedy zachodzi księżyc i jak go widzę?

Lądownik M1 został wystrzelony na Księżyc w grudniu i już krąży wokół Księżyca. Skieruje się w stronę powierzchni około 12:40 ET we wtorek (w Japonii byłby to wczesny środowy poranek). Miejscem lądowania jest Atlas Crater, szeroki na 54 mile krater w północno-wschodnim kwadrancie Księżyca.

IceSpace rozpocznie transmisję na żywo o 11:40 ET.

Co to jest iSpace i co zawiera?

Firma zaczynała jako konkurencja dla Google Lunar X Prize, która oferowała nagrodę w wysokości 20 milionów dolarów dla pierwszego prywatnego statku kosmicznego, który wylądował na Księżycu. Nagroda Lunar X wygasa, zanim którakolwiek z drużyn dotrze do platformy startowej, ale jedna z nich, Team Hakuto, wyłania się jako Icespace.

Firma przyciągnęła znaczne inwestycje, a ISpace planuje rozpocząć serię komercyjnych lądowań na Księżycu w nadchodzących latach.

Na tę misję wyrusza lądownik Hakuto-R M1 Rashida Chandry Rovera Z Centrum Kosmicznego im. Mohammeda Bin Rashida w Dubaju; A Dwukołowy, wymienny robot księżycowy Z japońskiej agencji kosmicznej JAXA; Moduł testowy do akumulatora półprzewodnikowego firmy świece zapłonowe NGK; komputer pokładowy ze sztuczną inteligencją; oraz kamery 360 stopni firmy Canadansys Aerospace.

Artystyczna koncepcja łazika księżycowego opracowana przez ISpace.dług…Przestrzeń

Dlaczego kosmos próbuje wylądować na Księżycu?

Krótko mówiąc, iSpace chce zarabiać na Księżycu.

iSpace jest jedną z kilku firm opracowujących małe lądowniki-roboty do przenoszenia ładunków naukowych i komercyjnych. Rynek ten jest częściowo napędzany przez trwający program NASA Artemis, którego celem jest wylądowanie astronautów w pobliżu bieguna południowego Księżyca w nadchodzących latach.

READ  Gospodarka Chin została sparaliżowana przez blokady Covid w zeszłym roku

Jako japońska firma, iSpace nie może bezpośrednio konkurować z komercyjnym programem NASA dotyczącym usług ładunków księżycowych, ale jej amerykańska spółka zależna jest częścią grupy kierowanej przez Drapera, która wygrała w zeszłym roku kontrakt o wartości 73 milionów dolarów na dostarczenie trzech ładunków naukowych sponsorowanych przez NASA. Księżyca. Misja Draper będzie wykorzystywać projekt lądownika wielkokosmicznego, który ma zostać zbudowany w Stanach Zjednoczonych.

Dlaczego tak trudno jest wylądować na Księżycu?

Stany Zjednoczone i Związek Radziecki z powodzeniem wysłały automatyczny statek kosmiczny na Księżyc 50 lat temu. Chiny niedawno trzykrotnie wylądowały na Księżycu zrobotyzowanym statkiem kosmicznym.

Jednak dotarcie tam przy skromnym budżecie okazało się trudne.

W 2019 roku statek kosmiczny zbudowany przez indyjską agencję kosmiczną i izraelską organizację non-profit próbował wylądować na Księżycu, ale rozbił się. Został wpisany na listę twardych lądowań na Księżycu.

Miękkie lądowania, takie jak te, których próbował iSpace, często wymagają autonomicznego działania statku kosmicznego. To tylko kwestia czasu i nie oderwie się od ziemi.

A światło, w tym sygnały radiowe, potrzebuje 1,3 sekundy, aby dotrzeć z Księżyca na Ziemię, a kolejne 1,3 sekundy, aby sygnał z Ziemi dotarł do statku kosmicznego. To sprawia, że ​​wszelkie zmiany podczas zjazdu są trudne i niebezpieczne.

Statek kosmiczny Icespace może mieć przewagę, która zwiększa jego szanse. Oprogramowanie naprowadzające i nawigacyjne dla M1 zostało opracowane przez firmę Draper Labs, która opracowała komputer naprowadzający używany podczas lądowań NASA na Księżycu Apollo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *