Jazz po brazylijsku

0
35

Podczas trzeciego koncertu w ramach II Sochaczewskiego Festiwalu Jazzowego na placu Kościuszki zaprezentował się polsko-brazylijski duet, tworzący w Stanach Zjednoczonych, Grażyna Auguścik i Paulinho Garcia.

Koncert „The Best of Bossa Nova” to niezwykłe aranżacje – na gitarę i dwa głosy. Jazz połączony z muzyką latynoską. Podczas sochaczewskiego koncertu artyści wykonali również m.in. utwory „Fragile” z reprertuaru Stinga, czy „Blackbird” i „Norwegian Wood” grupy The Beatles.

Grażyna Auguścik to wokalistka o międzynarodowej sławie. Polka, choć od blisko ćwierćwiecza mieszkająca w stanach. Jej niezwykły głos, zaliczany do najważniejszych w światowym jazzie, pojawił się na kilkudziesięciu płytach. Grażyna Auguścik jest także aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnych zespołów. Przez wielu amerykańskich krytyków uważana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Debiutowała jako wokalistka w 1977 roku na festiwalu piosenki w Toruniu. W 1979 zdobyła główną nagrodę w konkursie debiutów w Opolu. Nagrała 13 autorskich albumów, w tym dwa z Urszulą Dudziak. W 2002, 2003, 2004 i 2006 r. uznana za najlepszą wokalistkę jazzową przez Jazz Forum Magazine.

Paulinho Garcia urodził się w Brazylii, a od blisko 40 lat mieszka w Chicago. Komponuje, gra na gitarze i śpiewa. Karierę muzyczną rozpoczynał już w wieku dziewięciu lat. Jest jednym z najwybitniejszych wykonawców muzyki brazylijskiej. Koncertował w wielu krajach na całym świecie. Od ponad dziesięciu lat, wspólnie z saksofonistą Gregiem Fishmanem tworzą duet „Two for Brazil”. Wydał kilkanaście płyt, zarówno solowych jak i w kolaboracjach z innymi artystami, które cieszą się dużą popularnością na obu kontynentach amerykańskich.

.