Jedyny taki kiermasz na Mazowszu

0
49

To było niewątpliwie jedno z największych tego typu wydarzeń promocyjno-wystawienniczych organizowanych na Mazowszu. W tegorocznej, IV edycji kiermaszu świątecznego „Boże Narodzenie na Mazowszu”, który odbył się w niedzielę 13 grudnia w sali balowej hotelu Chopin wzięło udział ok. 80 wystawców i setki zwiedzających.

 W przedświątecznym klimacie, wśród wielu ozdób choinkowych, stroików i dekoracji świątecznych każdy mógł znaleźć coś wyjątkowego, oryginalnego a przede wszystkim niepowtarzalnego. Wiele osób wśród zwiedzających odwiedziło nasz kiermasz nie tylko po to, by udekorować swój dom, ale również, by kupić najbliższym prezent gwiazdkowy.

Każdy ceniący sobie tradycje bożonarodzeniowe oraz rękodzieło mógł znaleźć na kiermaszu coś dla siebie. Mało kto wyszedł z pustymi rękoma. A wybierać było w czym. Na kiermasz świąteczny do Sochaczewa zawitali stali wystawcy, ale też osoby nowe, prezentujące ciekawe rękodzielnicze wyroby. A przybyli oni głównie z naszego powiatu, choć byli też wystawcy ze Skierniewic, Grodziska, Żyrardowa, Dobrzykowa, Błonia, Warszawy, Milanówka, Łącka czy Pruszkowa.

Swoje wyroby zaprezentowali m.in. podopieczni naszych powiatowych placówek, w tym uczniowie Zespołu Szkół w Erminowie, Zespołu Szkół w Teresinie oraz Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego. Ozdoby świąteczne były też sprzedawane przez podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Giżycach czy dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego a także podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Na stoiskach wystawienniczych oferowane były nie tylko ozdoby choinkowe, dekoracje świąteczne, ale również wyroby rękodzielnicze i produkty lokalnych wytwórców. Były wyroby szydełkowe, z filcu, z drewna czy masy solnej, stoiska z biżuterią, kartami świątecznymi, obrazami, aniołami i ręcznie wykonanymi zabawkami dla najmłodszych. Można było też zakupić pierniki, a nawet chaty piernikowe, miody i inne produkty pszczele, pieczywo, ciasta, soki czy swojskie wyroby wędliniarskie.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i tym razem zwiedzający mogli skosztować tradycyjnych potraw świątecznych przygotowanych przez kuchnię Hotelu Chopin.

 Tegoroczna edycja kiermaszu pn. „Boże Narodzenie Na Mazowszu” była organizowana tradycyjnie przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie i Hotel Chopin. Do grona współorganizatorów w tym roku dołączyli także Powiatowy Zespół Edukacji, Kultury i Sportu, Urząd Miasta Sochaczew i Sochaczewskie Centrum Kultury.

Ta promocyjno-wystawiennicza impreza z każdym rokiem cieszy się coraz większych zainteresowaniem zarówno wśród zwiedzających, jak i samych wystawców, co świadczy tylko o dobrej jej organizacji i promocji. Organizatorzy starają się, by każda kolejna edycja była wyjątkowa, stąd też w tym roku zadbaliśmy szczególnie o oprawę muzyczną. Podczas trwającego 5 godzin kiermaszu na sali rozbrzmiewały polskie kolędy, śpiewane na żywo m.in. przez uczniów Zespołu Szkół w Teresinie czy Łukasza Rogowieckiego i trio z Sochaczewskiego Centrum Kultury. Wszystkich zachwycił występ najmłodszych artystów w strojach góralskich – dziecięcy zespół muzyczno-taneczny „Folklorek” z Sochaczewskiego Centrum Kultury.

– W hotelu Chopin w tę niedzielę można było poczuć prawdziwie świąteczną atmosferę.Jak zawsze odwiedzający mogli zakupić świąteczne dekoracje i piękne ozdoby a także upominki, które z pewnością będą doskonałym i wyjątkowym prezentem pod choinkę – mówiła uczestnicząca w kiermaszu po praz kolejny już Jolanta Gonta, starosta sochaczewski. – Tego typu impreza to niewątpliwie okazja do promocji naszego regionu, ale również zaprezentowania lokalnych twórców ze swymi wyrobami. Stwarzamy im taką okazję dwukrotnie w ciągu roku, bo jesteśmy również organizatorem kiermaszu wielkanocnego, organizowanego zawsze w Niedzielę Palmową w hotelu Chabrowy Dworek w Serokach – mówiła starosta.

Tegoroczny bożonarodzeniowy kiermasz odwiedzili m.in. Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, Tadeusz Głuchowski, wicestarosta, Andrzej Kierzkowski, przewodniczący Rady Powiatu. Na kiermasz zawitał także burmistrz miasta Piotr Osiecki i przewodniczący Rady Miejskiej Sylwester Kaczmarek. Była też Agata Kalińska, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych UM a także Maryla Pliszka, właściciel hotelu Chopin. Goście korzystając z okazji, złożyli świąteczno-noworoczne życzenia wszystkim odwiedzającym kiermasz oraz wystawcom i wspólnie ze wszystkimi – przy pomocy uczniów ze szkoły w Teresinie zaśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

Tego samego dnia, od godziny 15.00 bardzo dużo działo się też na plac Kościuszki, gdzie było m.in. wspólne rodzinne kolędowanie, spotkanie ze św. Mikołajem, liczne konkursy, w tym na najdłuższy łańcuch choinkowy. Pochmurna i wietrzna pogoda nie odstraszyła najmłodszych, a dla tych były prezenty od św. Mikołaja. Były też życzenia świąteczne od władz miasta i powiatu, a także uroczyste zapalenie miejskiej choinki. Nie zabrakło też występów muzycznych, w tym uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie.

 

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie