Jesień z pandemią

0
17

Ogólnopolskie statystyki mówią już o blisko 10 tysiącach zakażonych i około stu zmarłych osobach każdego dnia. Koronawirus nie odpuszcza. Nadeszła spodziewana druga jesienna fala pandemii. Wróciły też obostrzenia sanitarne wprowadzone przez rząd. Ponownie wszyscy musimy chodzić w maseczkach, pamiętać o dezynfekcji i zachowywać dystans społeczny.

Od początku pandemii, do 18 października, potwierdzono w całym kraju ponad 175 tys. osób zakażonych Covid-19, spośród których blisko 3600 zmarło. Liczba chorych w ostatnich trzech tygodniach gwałtownie wzrosła. Wirus nie odpuszcza także w naszym powiecie. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sochaczewie poinformował do 18 października o 366 przypadkach potwierdzonych laboratoryjnie zakażeń. Aktualnie mamy 144 chorych, 223 osoby wyzdrowiały, dziewięć zmarło. Blisko tysiąc osób jest w tej chwili objętych kwarantanną domową. Zakażenia wykryto m.in. w szkołach i przedszkolach, wśród uczniów i nauczycieli, u pracowników urzędów gmin na terenie naszego powiatu, czy u jednego z zawodników drużyny seniorów Rugby Club Orkan Sochaczew.

W żółtej strefie
Od soboty 10 października cała Polska, za wyjątkiem kilkudziesięciu „czerwonych powiatów”, czyli tam, gdzie liczba aktywnie chorych wynosi więcej niż 12 osób na 10 tys. mieszkańców, objęta została tak zwaną żółtą strefą. Na terenie całego kraju wprowadzono obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach ogólnodostępnych, również na powietrzu. Pięć dni później zaczęły obowiązywać tak zwane godziny dla seniorów – osób w wieku powyżej 60 lat. To właśnie ta grupa ludzi jest najbardziej narażona na utratę zdrowia i życia w wyniku zarażenia. Punkty handlowe i usługowe w godzinach 10-12 zobowiązane są, aby w pierwszej kolejności obsługiwać osoby starsze.

Choć, jak zapowiada rząd, nie będzie kolejnego lock-downu, bowiem jednym z priorytetów jest utrzymanie gospodarki kraju, to ograniczenia, które zaczęły obowiązywać od minionej soboty, można nazwać takim „małym zamknięciem”. Od 17 października aż 152 powiaty w Polsce zyskały status czerwonych. Zaostrzonymi restrykcjami objętych zostało ok. 70 proc. mieszkańców kraju. Powiat sochaczewski na szczęście wciąż pozostał w strefie żółtej, w której, do odwołania, obowiązują następujące ograniczenia: gastronomia czynna w godzinach 6-21, potem tylko na wynos – może być co drugi zajęty stolik; transport publiczny – 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich; wesela, imprezy okolicznościowe – maksymalnie 20 osób i bez zabawy tanecznej; maksymalnie jedna osoba na 4 mkw. podczas uroczystości religijnych; zgromadzenia publiczne do 25 osób; szkoły wyższe i ponadpodstawowe – nauczanie hybrydowe; wydarzenia sportowe bez publiczności; wydarzenia kulturalne do 25 proc. publiczności; zawieszenie działalności basenów, aquaparków, siłowni. Od 19 października z basenu Orka nie można korzystać indywidualnie, natomiast normalnie są prowadzone zajęcia nauki pływania, aerobik, funkcjonują sekcje pływackie.

Nawał pracy w szpitalu
Przy sochaczewskim szpitalu działa punkt pobrań wymazów na badania rt-PCR w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Pacjenci skierowani na badanie powinni mieć ze sobą wypełnione przez lekarza POZ elektroniczne skierowanie i numer zlecenia oraz papierowe skierowanie do pracowni genetyki. Więcej informacji, w tym godziny działania punktu pobrań, zamieszczamy na stronie 10.

Od 8 października, decyzją wojewody mazowieckiego, sochaczewski szpital w jeszcze większym stopniu zaangażowano w walkę z pandemią. Placówka nie tylko diagnozuje, ale i leczy zakażonych pacjentów, których stan zdrowia wymaga hospitalizacji. Nowy „oddział covidowy” wydzielono na terenie obecnego oddziału chorób wewnętrznych. Obejmuje on 23 łóżka i jest podzielony na trzy odcinki: obserwacyjny dla zakażonych, przejściowy dla osób oczekujących na wynik testu, internistyczny dla niezakażonych.

Pracują za Grodzisk
Nie tylko szpital jest na pierwszej linii frontu. Już wcześniej przeciążony pracą sochaczewski sanepid otrzymał teraz jeszcze więcej zadań. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, ze względu na objęcie kwarantanną pracowników sanepidu w Grodzisku Mazowieckim, zmuszona została do przejęcia zadań tej stacji. 15 października PSSE w Sochaczewie wydała komunikat skierowany do osób ze styczności z zakażonymi, oczekujących na decyzję o objęciu kwarantanną, w którym apeluje o wyrozumiałość.

Oto fragment komunikatu:
Każdy,  kto od przełożonego czy dyrekcji szkoły otrzyma informację o styczności z zakażonym na COVID, powinien wraz z rodziną pozostać w domu i poddać się kwarantannie. Informacja taka, mimo że nie przekazana jeszcze przez sanepid, jest wiążąca. Stopniowo i sukcesywnie nawiązujemy z Państwem kontakt telefoniczny oraz rozsyłamy drogą mailową decyzje o kwarantannie. Decyzja inspektora wystawiana jest na osobę, która miała styczność z zakażonym, natomiast domownicy, jako usprawiedliwienie swojej nieobecności w pracy, powinni wypełnić oświadczenie o odbyciu kwarantanny, którego wzór dostępny jest na stronie ZUS. Warto załączyć do takiego oświadczenia również dokument, który domownik otrzyma z sanepidu. Po zakończeniu kwarantanny pracownik ma 7 dni, aby dostarczyć pracodawcy oświadczenie. Pracodawca ma prawo wystąpić do inspektora o potwierdzenie deklarowanych informacji.

Maciej Frankowski