Jest umowa na projekt Sochaczewski Eko-bus!

0
56

Dziś w urzędzie marszałkowskim podpisana została umowa na wdrożenie projektu pod nazwą Sochaczewski Eko-bus. Burmistrz Piotr Osiecki i marszałek Adam Struzik potwierdzili tym samym, że nasze miasto otrzyma 7.079.000 wsparcia na zakup pięciu ekologicznych autobusów, dwóch biletomatów, wymianę 26 wiat przystankowych, montaż elektronicznych tablic z dynamicznym rozkładem jazdy, utworzenie stanowiska ładowania autobusów elektrycznych, montaż stojaków rowerowych w najpopularniejszych punktach przesiadkowych.  

„Sochaczewski Eko-bus” ma wartość 9.929.223 zł, przy czym 7.078.753 zł, to jest prawie 72 procent kosztów, pokryje unijna dotacja przyznana naszemu samorządowi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Cel projekty jest jeden – ograniczyć emisję spalin, hałasu, liczbę samochodów na ulicach, zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego, promować rowery jako najbardziej ekologiczne środki transportu w centrach miast.

Umowę zawarto w obecności wicemarszałka Wiesława Raboszuka, skarbnika miasta Jolanty Brzóski i radnego sejmiku, szefa komisji budżetu i finansów Adama Orlińskiego.

Piotr Osiecki podziękował marszałkowi za przemyślane remonty dróg wojewódzkich znajdujących się na terenie miasta. Przypomniał, że ścieżka rowerowa powstała w ulicy Chodakowskiej, podobna będzie w ulicy Chopina (jutro decyzja sejmiku przesądzająca o rozpoczęciu  prac). Podobnie miasto i powiat wykonując modernizację głównych ulic (Staszica, Licealna, Trojanowska, Księcia Janusza, Płocka z mostem) pamięta o pasach dla rowerów.

Z myślą o ekologii wprowadziliśmy darmowe przejazdy autobusami ZKM. W pierwszym etapie dla uczniów i studentów, by zachęcić rodziców do zostawienia samochodu w domu. Jeśli dziecko może do szkoły za darmo dojechać autobusem, rodzic nie będzie wyprowadzał wozu z garażu. Już widzimy, jak duże jest zainteresowanie naszą ofertą. Dotychczas średnio miesięcznie sprzedawaliśmy 800 ulgowych biletów miesięcznych. Po zapowiedzi, że od września uczniowie mieszkający w Sochaczewie jeżdżą bezpłatnie, wydaliśmy 2200 Sochaczewskich Kart Mieszkańca – powiedział burmistrz.

Dodał, że Sochaczewski Eko-bus to pierwszy etap modernizacji transportu publicznego i liczy, że korzystanie z transportu zbiorowego, a przy ładnej pogodzie jazda rowerem, staną się modne.

Umowę o dofinansowaniu zawarto w obecności wicemarszałka Wiesława Raboszuka, skarbnika naszego miasta Jolanty Brzóski i radnego sejmiku, szefa komisji budżetu i finansów Adama Orlińskiego.