Widok logo First Republic Bank w lokalizacji Park Avenue, 10 marca 2023 r. w Nowym Jorku.
David Dee Delgado | agencji Reutera
Kalifornijski organ nadzoru finansowego przejął Pierwszą Republikę, co spowodowało trzeci upadek amerykańskiego banku od marca, ponieważ ostatnia próba przekonania rywali do utrzymania chorego banku na powierzchni nie powiodła się.
JPMorgan Chase Bank zaakceptuje wszystkie depozyty, w tym depozyty nieubezpieczone i „zasadniczo wszystkie aktywa” banku, zgodnie z poniedziałkowym komunikatem.
Kalifornijski Departament Ochrony Finansowej i Innowacji powiedział, że przejął bank i wyznaczył bankową Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów jako syndyka. FDIC zaakceptował ofertę JPMorgan na aktywa banku.
Od nagłego upadku Silicon Valley Bank w marcu uwaga skupiła się na Pierwszej Republice jako najsłabszym ogniwie amerykańskiego systemu bankowego. Podobnie jak SVB, które zapewniało społeczność startupów technologicznych, First Republic była również wyspecjalizowaną instytucją pożyczkową z siedzibą w Kalifornii. Skupiał się na obsłudze zamożnych Amerykanów z wybrzeża, wabiąc ich niskooprocentowanymi kredytami hipotecznymi w zamian za pozostawienie pieniędzy w banku.
Ale ten model rozpadł się po upadku SVB, gdy klienci Pierwszej Republiki wycofali ponad 100 miliardów dolarów depozytów, bank ujawnił w swoim raporcie o zyskach z 24 kwietnia. Ponieważ klienci boją się utraty oszczędności w banku.
Akcje First Republic spadły w tym roku o 97% do piątkowego zamknięcia.
Ten drenaż depozytów zmusił Pierwszą Republikę do zaciągania dużych pożyczek z obiektów Rezerwy Federalnej. Według głównego stratega PCA Research, Douga Petty, Pierwsza Republika odpowiadała za 72% pożyczek w ostatnim oknie dyskontowym Fed.
24 kwietnia dyrektor generalny Pierwszej Republiki, Michael Roeffler, próbował przedstawić obraz stabilizacji po wydarzeniach marcowych. Powiedział, że odpływ depozytów zwolnił w ostatnich tygodniach. Ale akcje spadły po tym, jak firma zaprzeczyła swoim poprzednim prognozom finansowym, a Roeffler wolał nie odpowiadać na pytania po niezwykle krótkiej telekonferencji.
Doradcy banku liczyli na to, że uda się przekonać największe amerykańskie banki do ponownej pomocy I RP. Niedawno opublikowana wersja planu wymagała od banków płacenia wyższych od rynkowych stawek za obligacje w bilansie Pierwszej Republiki, co pomogłoby pozyskać kapitał z innych źródeł.
Ale w końcu banki zebrały się, by ratować 30 miliardów dolarów depozytów w Republice od marca, nie mogły uzgodnić planu ratunkowego, a organy regulacyjne podjęły działania, kończąc 38-letni bieg banku.
Ta historia się rozwija. Sprawdź aktualizacje.