Jubileusz pełen wzruszeń

0
19

Jest 16 października 2015 r. Dzwony kościelne właśnie wybiły godzinę 18.00, a ciepłe światło sochaczewskiej świątyni kusi zmarzniętych i przemokniętych sochaczewian. Spóźnieni staną tuż przy samych drzwiach. Ci, co zdążyli przed czasem, już wypełnili kościół po brzegi. Niecierpliwość łączy się z oczekiwaniem i milknie pod wpływem polifonii głosów dobiegających z góry. To Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej, który właśnie dziś, pod kierownictwem Ewy Szałapskiej w kościele M.B. Różańcowej Parafii św. Wawrzyńca, obchodzi Jubileusz 15-lecia swojej działalności artystycznej. Tuż po uroczystym nabożeństwie, odświętnie ubrani chórzyści ustawiają się w ciszy przed ołtarzem. W ich postawach jest j dostojność , duma i jednocześnie pokora względem pieśni, które za chwilę odśpiewają. Zapowiada ich pani Teres Mazippus. W pierwszej części koncertu publiczność usłyszała: „Laudate Dominum”, „Omni die dic Mariae” „Totus sum Maria”. Zachwyt publiczności wzbudziła wykonana przez Chór pieśń „Czego chcesz od nas Panie” Jana Kochanowskiego do muzyki J. Świder. Oklaskom zaś nie było końca, gdy ponad 40 chórzystów zaśpiewało a capella „Modlitwę do Bogurodzicy” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Wydawać się by mogło, że już nic nie może słuchaczy zaskoczyć, bo kwiaty, bo podziękowania, bo nagrody i honorowe odznaki, bo wreszcie ogromne wzruszenie, gdy minister kultury nadała Czesławowi Cieślakowi odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”…

I wśród tych wszystkich jubileuszowych wzruszeń, do chóru dołącza Camerata Mazovia pod dyrekcją Artura Komorowskiego. Wybrzmiały wspólnie wykonane pieśni a w nich – z partią solową Magdaleny Szymańskiej – „Lacrimosa”  Zbigniewa Preisnera, poświęcona tym, co odeszli… Od murów kościoła odbiły się dźwięki bodaj najsłynniejszego utworu Verdiego – z opery „Nabucco”. Rozdarte w pieśni pełnej patriotyzmu emocje znalazły swoje ukojenie w żywym, pełnym wiary i nadziei „Alleluja” do muzyki Haendla z oratorium „Mesjasz”. Za ten piękny koncert nagrodzono jubilatów i sochaczewską orkiestrę kameralną owacjami na stojąco. A my, słuchacze, mamy nadzieję, że takie koncerty będą odbywać się częściej, tak bez okazji dla nas po prostu, ludzi stęsknionych pięknych ilustracji muzycznych.

Asa

Sochaczewskie Centrum Kultury