Już w najbliższą niedzielę – Dożynki Powiatowe w Giżycach

0
37

Już w tę niedzielę, 15 września święto rolników powiatu sochaczewskiego – w Giżycach w gminie Iłów odbędą się Dożynki Powiatu Sochaczewskiego, na które serdecznie zapraszają wspólnie: Jolanta Gonta, starosta sochaczewski wraz z Janem Pawłem Kraśniewskim, wójtem gminy Iłów oraz proboszcz parafii w Giżycach ks. Rafał Banasiak.

W tym roku honory starostów dożynkowych pełnić będą Bogusława i Dariusz Orlińscy, mieszkańcy Piotrowa. Wieniec dożynkowy wykonała Halina Januszewska ze Stowarzyszenia „Wszyscy Razem” a powiatowy chleb dożynkowy piekarnia Tomasza Nowakowskiego z Iłowa.

Uroczystości rozpocznie msza święta o godz. 12.00 odprawiona w intencji rolników. Przewodniczyć jej będzie biskup pomocniczy łowicki ks. Józef Zawitkowski. Tu delegacje z gmin instytucji rolniczych złożą na ołtarzu wieńce dożynkowe oraz bochny chleba wypieczone z tegorocznego zebranego zboża.

Po mszy dożynki przeniosą się na pobliski teren parafialny, gdzie na wszystkich czekać będzie festyn rodzinny z atrakcjami a zebrani będą mogli podziwiać wieńce dożynkowe przygotowane przez każdą z gmin powiatu sochaczewskiego oraz RP MIR.

Na placu uroczystości rozpoczną się tradycyjnie od obrzędu dzielenia chlebem i złożenia podziękowań delegacjom wieńcowym. Ponadto, w programie przewidziano m.in. występ Sochaczewskiej Orkiestry Dętej a także przedstawicieli mieszkańców gminy Iłów. Swoje talenty muzyczne zaprezentują podopieczni Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie, Zespół Koła Emerytów i Rencistów „Iłowiacy” oraz zespół „Teraz My” a także Angelika Orzeszek i Joanna Rolewska. W rytmach disco polo do wspólnej tanecznej zabawy zachęcać będą zespoły Bravo i Exell. Nowością na dożynkach będzie z pewnością występ zespołu Cygańskie Czary i Eleny Rutkowskiej. Zapowiada się muzyczno-taneczne widowisko pełne orientalnej zmysłowości, cygańskiego temperamentu. Cudowna autentyczna muzyka romska, śpiew i taniec, a także niesamowite stroje stworzą niezapomnianą atmosferę i wprowadzą widzów w zaczarowany i tajemniczy świat Romów. Urok osobisty artystów zespołu Cygańskie Czary i ich interpretacja utworów gwarantują odbiorcy niezapomniane przeżycia, wspaniałą zabawę oraz bezgraniczną miłość do cygańskiej muzyki. Zespół wykona m.in. takie utwory jak: „Czarne oczy”, „Szurjaki”, „Graj piękny cyganie”, „Jadą wozy kolorowe” czy „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma”.

Organizatorzy dożynek zaplanowali dla uczestników także wiele innych atrakcji, w tym darmową watę, malowanie twarzy oraz fotobudkę. Będą konkursy, wesołe miasteczko dla najmłodszych, stoiska z rękodziełem, zabawkami czy wyrobami pszczelarskimi. Na wszystkich czekać będzie ogródek gastronomiczny oraz darmowa grochówka.  Po rozstrzygnięciu na scenie konkursu na miodowe przysmaki wszystkie zgłoszone słodkości będą poddane degustacji przez uczestników dożynek (w namiocie MODR-u).

Partnerami Dożynek Powiatowych są: Rada Powiatowa MIR oraz MODR oddział w Bielicach, zaś Partnerem Strategicznym jest PGNiG Obrót Detaliczny.

Sponsorami wydarzenia w rym roku są: Sochaczewskie Centrum Kredytowe – Katarzyna Kraszewska i Ewelina Stępniak, Gospodarstwo Sadownicze „Tęczowy Ogród” z Brzozowca, Sklepy ABP Market Adam i Bożena Papierowscy, Bank Spółdzielczy w Iłowie oraz Vistula Bank Spółdzielczy – oddział w Iłowie.

Organizatorzy zapraszają rolników, jak również całą społeczność naszego powiatu do udziału w uroczystościach dziękczynnych za tegoroczne plony.

Program uroczystości

11.45   Zbiórka delegacji wieńcowych przed kościołem

12.00   Uroczysta Msza Święta Dziękczynna

13.20   Przemarsz korowodu dożynkowego z wieńcami na pobliski teren parafialny

13.30   Oficjalne rozpoczęcie uroczystości dożynkowych

– powitanie i przemówienia, ceremoniał dożynkowy

14.20   Rozstrzygnięcie konkursów w ramach projektu: „Ziemia Giżycka dawniej i dziś
w 780. rocznicę miejscowości”

15.00   Występ Sochaczewskiej Orkiestry Dętej

15.50   Rozstrzygnięcie konkursu „Miodowe przysmaki Ziemi Sochaczewskiej”

16.20   Występy iłowskie: folkowo – na ludowo, czyli muzyczna prezentacja Gminnego Ośrodka Kultury; Zespół Koła Emerytów i Rencistów „Iłowiacy”

– zespół „Teraz My”; Angelika Orzeszek i Joanna Rolewska

17.20   Konkurs Radia Sochaczew

17.40   Występ zespołu BRAVO

19.00   Występ zespołu CYGAŃSKIE CZARY

20.00  Koncert zespołu EXELL