Kalejdoskop obdarzony świadomością

0
24

W galerii Hugo w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, 14 marca odbył się wernisaż wystawy Rafała Kowalskiego „Kalejdoskop obdarzony świadomością”. Zebranych powitali kurator wystawy Marcin Hugo-Badder i dyrektor muzeum Paweł Rozdżestwieński.

Zaprezentowane prace to rodzaj, jak określił sam autor, plastycznego oszustwa. Namalowane farbą olejną obrazy doskonale imitują stare fotografie. Dopiero przyglądając się z bardzo bliska, odbiorca jest w stanie określić technikę w jakiej zostały wykonane. Prezentują przy tym ogromny kunszt i pieczołowitość artysty, co samo w sobie robi ogromne wrażenie.

Wystawę można oglądać w sochaczewskim muzeum jeszcze do czwartku 4 kwietnia.

Rafał Kowalski – ur. w 1973 r. w Warszawie. W latach 1994-99 studiował w warszawskiej ASP. W roku 1996 prowadził program telewizyjny Pt „Wizje na wizji” poświęcony sztuce. W roku 1999 obronił z wyróżnieniem dyplom w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka. Od roku 1996 pracuje w warszawskiej ASP-początkowo jako pełniący obowiązki asystenta, a od 1999 jako asystent w pracowni prof. Marka Sapetto. Od 2004 w pracowni rysunku prof. Marka Wyrzykowskiego. W roku 2008 obronił doktorat w warszawskiej ASP. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz instalacją. W swojej pracy przywiązuje szczególną wagę do tradycji i jej łączności z teraźniejszością. Skupienie i cisza, podkreślone przez rygor kompozycyjny, grę świateł i cieni w połączeniu z subtelnością malarskich tonów to główne środki wyrazu, które towarzyszą zaczerpniętym z codzienności tematom często pełnym odniesień do zbiorowej pamięci czy symboli kultury.

.