Kiedy kobiety powinny regularnie wykonywać mammografię? W wieku 40 lat, mówi US Panel Now.

We wtorek eksperci ds. zdrowia wydali gruntowną rewizję standardowych porad medycznych dotyczących mammografii, w związku ze wzrostem liczby diagnoz raka piersi wśród młodych kobiet i utrzymującymi się wysokimi wskaźnikami śmiertelności, szczególnie wśród czarnych kobiet.

Kobiety ze wszystkich ras i grup etnicznych, które są w grupie średniego ryzyka zachorowania na raka piersi, powinny zacząć regularnie wykonywać mammografię w wieku 40 lat, zamiast traktować to jako indywidualną decyzję do 50 roku życia, powiedziała amerykańska grupa zadaniowa ds. usług prewencyjnych.

Grupa publikuje wpływowe wytyczne dotyczące profilaktyki zdrowotnej, a jej zalecenia są powszechnie akceptowane w Stanach Zjednoczonych. Ale nowa rada, opublikowana jako projekt, sugeruje coś przeciwnego.

W 2009 roku USPSTF podniósł wiek rozpoczęcia rutynowej mammografii z 40 do 50 lat. W tamtym czasie naukowcy obawiali się, że wcześniejsze badania przesiewowe mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, prowadząc do niepotrzebnego leczenia młodych kobiet. Negatywny.

Ale w ostatnich latach pojawiły się niepokojące trendy w raku piersi. Należą do nich widoczny wzrost liczby przypadków raka diagnozowanych u kobiet poniżej 50 roku życia oraz niepowodzenie w zmniejszaniu luki w przeżywalności młodszych czarnoskórych kobiet, które umierają na raka piersi dwukrotnie częściej niż białe kobiety w tym samym wieku.

„Nie wiemy, dlaczego obserwuje się wzrost zachorowań na raka piersi wśród kobiet poniżej 40 roku życia” – powiedziała w wywiadzie dr Carol Mangione, była przewodnicząca grupy zadaniowej. „Ale kiedy więcej osób w określonej grupie wiekowej zachoruje, badania przesiewowe w tej grupie mogą mieć większy wpływ”.

Nowa rekomendacja obejmuje ponad 20 milionów kobiet w Stanach Zjednoczonych w wieku od 40 do 49 lat. w 2019 r. Około 60 procent tej grupy wiekowej to kobiety 76 procent kobiet w wieku od 50 do 64 lat i 78 procent kobiet w wieku od 65 do 74 lat powiedziało, że miało mammografię w ciągu ostatnich dwóch lat.

READ  Zełenski zwraca uwagę, że Ukraina może opuścić Buckmutta, jeśli wkroczą Rosjanie

Panel stwierdził, że nie ma wystarczających dowodów, aby wydać zalecenia w taki czy inny sposób dla kobiet w wieku 75 lat i starszych.

USPSTF jako pierwszy zlecił badanie raka piersi wśród czarnych kobiet i wszystkich kobiet, a dr. Grupa zadaniowa wezwała do przeprowadzenia badania klinicznego w celu porównania skuteczności corocznych i dwuletnich badań przesiewowych wśród czarnych kobiet.

Ogólnie rzecz biorąc, śmiertelność z powodu raka piersi spadła w ostatnich latach. Jest to jednak drugi najczęściej występujący nowotwór u kobiet po raku skóry i druga najczęstsza przyczyna zgonów z powodu raka wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych po raku płuc.

W latach 2000-2015 diagnozy raka piersi wśród kobiet poniżej 40 roku życia wzrosły o mniej niż 1 procent. Jednak w latach 2015-2019 rosła średnio o 2 procent rocznie, jak zauważyła grupa zadaniowa.

Powody nie są do końca jasne. Opóźnianie rodzenia dzieci lub ich nieposiadanie może być motorem wzrostu, powiedziała Rebecca Siegel, starszy dyrektor naukowy ds. badań nad obserwacją w American Cancer Society. Posiadanie dzieci przed 35 rokiem życia zmniejsza ryzyko raka piersi, podobnie jak karmienie piersią.

Zauważył jednak, że wskaźniki diagnozy różnią się z roku na rok. Inni badacze sugerują, że wzrost wśród młodych kobiet może po prostu odzwierciedlać więcej badań przesiewowych, powiedział dr Steven Woloshin, profesor medycyny na Uniwersytecie w Dartmouth.

Naukowcy odkryli, że częste badania przesiewowe mogą być szkodliwe, prowadząc do niepotrzebnych biopsji, niepokoju i leczenia wolno rosnących nowotworów, które mogły nie zagrażać życiu.

Jednak w 2009 roku pojawiła się krytyka ze strony pacjentów i grup rzeczników po tym, jak grupa zadaniowa zaleciła kobietom rozpoczęcie regularnych mammografii po 50 roku życia. Krytycy wytycznych obawiają się, że zmniejszy to płodność wśród młodych kobiet. Chęć obniżenia kosztów leczenia była motywowana tą rekomendacją.

READ  Europejskie giełdy otwierają się wyżej po porozumieniu w sprawie pułapu zadłużenia USA

W tamtym czasie grupa wzywała do dłuższych przerw między mammografiami: raz na dwa lata zamiast corocznych skanów. To zalecenie nadal obowiązuje.

American Cancer Society różni się w tej kluczowej kwestii. Społeczeństwo twierdzi, że kobiety w wieku od 40 do 44 lat mogą zdecydować się na badania przesiewowe, ale Począwszy od 45 roku życia kobiety powinny co roku poddawać się mammografii Do 55 roku życia, kiedy ryzyko raka piersi zaczyna się zmniejszać.

Karen E. Knudsen, dyrektor naczelny ACS, powiedziała, że ​​z zadowoleniem przyjęła zalecenie grupy zadaniowej, aby rozpocząć rutynowe badania przesiewowe w młodszym wieku, ponieważ złagodziłoby to zamieszanie wynikające ze sprzecznych zaleceń grup medycznych.

Ale „Jesteśmy zobowiązani do corocznych badań przesiewowych. Nowotwory u kobiet po menopauzie rosną szybko i ważne jest, aby nie rozwijały się i nie pozostały nierozpoznane w ciągu dwóch lat.

Nowe zalecenie grupy zadaniowej dotyczy wszystkich populacji przypisanych po urodzeniu kobietom bezobjawowym i o średnim ryzyku raka piersi, w tym kobietom z gęstą tkanką piersi i rodzinną historią raka piersi.

Ale rada nie dotyczy osób, które już mają raka piersi, mają mutacje genetyczne zwiększające ryzyko, miały zmiany w piersiach zidentyfikowane w poprzednich biopsjach lub miały duże dawki promieniowania na piersi, które zwiększają ryzyko raka.

Te kobiety powinny skonsultować się ze swoimi lekarzami, jak często powinny być poddawane badaniom przesiewowym.

Grupa zadaniowa podkreśliła, że ​​ważne jest, aby czarne kobiety zaczęły wykonywać mammografię w wieku 40 lat, ponieważ są bardziej narażone na agresywne nowotwory w młodszym wieku i są o 40 procent bardziej narażone na śmierć z powodu raka piersi niż kobiety białe.

Niektórzy naukowcy wzywali do odejścia od uniwersalnego, uniwersalnego podejścia do badań przesiewowych. Opowiada się za podejściem „dostosowanym do ryzyka”.Oznaczałoby to sprawdzanie czarnych kobiet sześć do ośmiu lat wcześniej niż białych kobiet.

READ  Ryan Blaney wygrał Coca-Cola 600 po opóźnionym deszczu starcie w niedzielę

„Aby zmaksymalizować korzyści płynące z badań przesiewowych, zminimalizować ich szkody i zaradzić obecnym różnicom rasowym, badania przesiewowe powinny być zalecane ze względu na rasę i pochodzenie etniczne” – powiedział dr Mahdi Falla, który bada profilaktykę raka dostosowaną do ryzyka w Niemieckim Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu. .

Ale same badania przesiewowe nie poprawiają wskaźników przeżywalności czarnych kobiet, u których nie tylko rozwijają się agresywne guzy, ale także zmagają się z opóźnieniami w poszukiwaniu opieki medycznej i okolicznościami życiowymi utrudniającymi leczenie.

Nowy raport grupy zadaniowej zauważa na przykład, że jest to szczególnie prawdziwe w przypadku czarnych kobiet, gdy obserwacja nieprawidłowych skanów piersi jest często opóźniona.

„Często, gdy jest to czarna kobieta, słyszysz historię, której wolałbyś nie słyszeć” – powiedział dr Mangione.

„Często te kobiety same znajdują guzek lub wiedzą, że wydzielina jest nienormalna, idą i zostają zwolnione. Ostatecznie zostają zdiagnozowani, ponieważ nie są gotowi przyjąć odmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *