Kiermasz w świątecznym klimacie

0
87

Niespełna 80 wystawców – rękodzielników z różnych zakątków Mazowsza i nie tylko, konkursy, śpiewanie kolęd, przedstawienie w wykonaniu młodzieży, degustacja potraw bożonarodzeniowych i wiele innych atrakcji czekało na tysiące osób, które w minioną niedzielę, 9 grudnia odwiedziły salę balową hotelu Chopin w Sochaczewie podczas VII już edycji kiermaszu świątecznego. – Wspieranie lokalnych rękodzielników w promocji wyrobów regionalnych oraz stworzenie możliwości wspólnych spotkań dla mieszkańców – to cele przyświecające organizatorom przy realizacji kolejnej edycji przedsięwzięcia pn. „Boże Narodzenie na Mazowszu”.

W wielu miejscach Polski tego typu imprezy są już tradycją, cieszącą się popularnością wśród mieszkańców ze względu na ich nieodparty urok oraz świąteczną atmosferę. Nie inaczej jest w Sochaczewie. Kiermasz, mimo panującej jesiennej, deszczowej aury utrzymany w iście świątecznym klimacie jest niewątpliwie znakomitą okazją, aby zakupić do swego domu czy pracy bożonarodzeniowe dekoracje, stroiki, ale też wybrać odpowiedni prezent i poczuć magię zbliżającego się święta.

Pomysłodawcą i organizatorem sochaczewskiego kiermaszu pn. „Boże Narodzenie na Mazowszu” są: Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, Powiatowy Zespół Edukacji oraz hotel Chopin. Każdego roku, jak zaznaczają organizatorzy, ta promocyjno-wystawiennicza impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem a pierwsi wystawcy zgłaszają chęć udziału w już w październiku. Najwięcej osób i instytucji, biorących udział w kiermaszu związanych jest oczywiście z naszym powiatem, jednakże, w tym roku gościliśmy znaczną grupę wystawców spoza naszego regionu, m.in. z Warszawy, Skierniewic, Tomaszowa Mazowieckiego, Łowicza, Mińska Maz., Żyrardowa, Kościerzyny, Łodzi, Radzymina, Grodziska Maz., czy Łącka.

Jak podkreślają organizatorzy, celem kiermaszu jest promowanie produktów lokalnych – głównie z powiatu sochaczewskiego, podtrzymywanie oraz upowszechnianie tradycji bożonarodzeniowych wśród lokalnej społeczności, ale też propagowanie i ukazanie dorobku artystycznego wielu instytucji, szkół a także twórczości osób zajmujących się rękodziełem.
W tym roku na kilkudziesięciu stoiskach wystawienniczych oferowano, obok pięknych bombek, choinek czy stroików także unikatowe kartki świąteczne. Były stoiska z wyrobami szydełkowymi, ceramicznym, produkty wykonane z drewna lub masy solnej. Nie zabrakło wystawców, którzy oferowali ręcznie wykonaną biżuterię czy materiałowe zabawki dla najmłodszych. Było też coś dla podniebienia, m.in. piernikowe cuda, miody, ciasta, chleby, powidła, syropy, soki a nawet swojskie wyroby wędliniarskie, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem każdego roku.

Zaprezentowali się również podopieczni naszych powiatowych placówek, w tym: uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie, Zespołu Szkół w Teresinie, Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Zespołu Szkół im. J. Iwaszkiewicza. Ozdoby świąteczne sprzedawali podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie a także sochaczewskie drużyny harcerskie, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz wychowankowie z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Giżycach.

Dla najmłodszych przygotowano konkursy z nagrodami. Tradycyjnie też przyznano puchar starosty Jolanty Gonta dla najatrakcyjniejszego stoiska. W tym roku otrzymała go Karolina Stępień z gminy Rybno a nagrodę wręczył jej przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kierzkowski, który w imieniu władz samorządu powiatowego i miejskiego złożył wszystkim uczestnikom kiermaszu świąteczne życzenia. Obecni byli też samorządowcy, w tym m.in. burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki wraz ze swymi zastępcami – Dariuszem Dobrowolskim i Markiem Fergińskim a także Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej. Wśród samorządowców obecny był też Adam Orliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Mazowieckiego, wójtowie, radni miejscy i powiatowi.

Dla zwiedzających przygotowano degustację świątecznych potraw, o którą tradycyjnie zadbała kuchnia hotelu Chopin.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie