Kolej na ferie

0
32

Tegoroczne ferie już za pasem. Nie macie pomysłu na spędzenie wolnego czasu, a chcielibyście dobrze i ciekawie go wykorzystać? Niezawodnym sposobem będą Ferie z Wąskotorówką 2018!

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zaprasza od 16 stycznia do 23 lutego na ferie w kolejowym wydaniu. Będziemy realizować specjalnie przygotowane na ten czas, trwające półtorej godziny, zajęcia edukacyjno-warsztatowe, wzbogacone o dodatkowe atrakcje. Terminy są tak dopasowane, aby ferie mogli spędzić z nami uczniowie z województw mazowieckiego oraz łódzkiego.

W niniejszym okresie codziennie od wtorku do piątku odbywać się będą różnorodne zajęcia o tematyce dotyczącej historii kolejnictwa, a także dziejów Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej. W ramach każdego ze spotkań zaaranżowana zostanie część dydaktyczna, wzbogacona o elementy gier i zabaw, wśród których wyróżnić należy kolejowe kolorowanki, rebusy, krzyżówki, a nawet…budowanie zamków z klocków! Następnie przyjdzie czas na spacer po skansenie, w trakcie którego uczestnicy zapoznają  się  z największą kolekcją taboru wąskotorowego w Europie. Na finał zajęć, dla chętnych i w ramach dodatkowej atrakcji, przewidzieliśmy również możliwość rozpalenia ogniska. Dzięki temu będzie można ogrzać się w klimatycznym otoczeniu zabytkowych wagonów i lokomotyw, a w przypadku posiadania własnego prowiantu również usmażyć kiełbaskę.

Dla tych, którzy chcą spędzić z nami więcej czasu proponujemy dodatkowo specjalne czterogodzinne zajęcia pod nazwą Dzień w świecie wąskich torów. W ich trakcie zaprezentowany zostanie w przystępnej formie tabor wąskotorowy zgromadzony w Sochaczewie, dzieje kolejnictwa, zagadnienia związane z bezpieczeństwem na kolei oraz ekologią i pobliską Puszczą Kampinoską. Zajęcia prowadzone będą w zabytkowym, ale ogrzewanym wagonie osobowym, sali edukacyjnej oraz na terenie skansenu, gdzie między innymi odbędzie się gra terenowa oraz ognisko.

Dodatkową atrakcją, która urozmaici tegoroczne Ferie z Wąskotorówką będzie nowa makieta kolejowa, na oglądanie której zapraszamy do naszego muzeum już od 15 stycznia.

Jeśli chcielibyście zatem w miłej atmosferze spędzić czas, poznając ciekawe zagadnienia związane z historią kolejnictwa, a także dziejami Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej już teraz serdecznie zapraszamy do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie na Ferie z Wąskotorówką 2018.

                                                           PROGRAM FERII
– 16 stycznia (wtorek) – Opowieści starych lokomotyw: Fryderyk – znawca historii kolejnictwa

– 17 stycznia (środa) – Opowieści starych lokomotyw: Marta – ekspert ds. bezpieczeństwa na kolei

– 18 stycznia (czwartek) – Opowieści starych lokomotyw: Łukasz – znawca dziejów Powiatowej Kolei                        Sochaczewskiej

– 19 stycznia (piątek) – Stoi na stacji lokomotywa

– 23 stycznia (wtorek) – Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej

– 24 stycznia (środa) – Tabor sochaczewskiej kolei wąskotorowej

– 25 stycznia (czwartek) – Dzieje kolei w zarysie

– 26 stycznia (piątek) – Dzieje ziemi sochaczewskiej

– 30 stycznia (wtorek) – Dzieje zamku w Sochaczewie (po wcześniejszym potwierdzeniu istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć bezpośrednio na zamku)

– 31 stycznia (środa) – Brochów to nie tylko Chopin

– 1 luty (czwartek) – Opowieści starych lokomotyw: Fryderyk – znawca historii kolejnictwa

– 2 luty (piątek) – Opowieści starych lokomotyw: Marta – ekspert ds. bezpieczeństwa na kolei

– 6 luty (wtorek) – Opowieści starych lokomotyw: Łukasz – znawca dziejów Powiatowej Kolei Sochaczewskiej

– 7 luty (środa) – Stoi na stacji lokomotywa

– 8 luty (czwartek) – Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej

– 9 luty (piątek) – Tabor sochaczewskiej kolei wąskotorowej

– 13 luty (wtorek) – Dzieje kolei w zarysie

– 14 luty (środa) –  Dzieje ziemi sochaczewskiej

– 15 luty (czwartek) – Dzieje zamku w Sochaczewie (po wcześniejszym potwierdzeniu istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć bezpośrednio na zamku)

– 16 luty (piątek) – Brochów to nie tylko Chopin

– 20 luty (wtorek) – Opowieści starych lokomotyw: Fryderyk – znawca historii kolejnictwa

– 21 luty (środa) – Opowieści starych lokomotyw: Marta – ekspert ds. bezpieczeństwa na kolei

– 22 luty (czwartek) – Opowieści starych lokomotyw: Łukasz – znawca dziejów Powiatowej Kolei Sochaczewskiej

– 23 luty (piątek) – Stoi na stacji lokomotywa

Więcej informacji o ww. zajęciach znaleźć można w zakładce Lekcje muzealnena naszej stronie internetowej pod adresem:  www.mkw.e-Sochaczew.pl

Czas trwania ww. zajęć: 90 minut. Zajęcia zgodnie z ww. programem prowadzone będą w godzinach 10:00-11:30 i 12:00-13:30 tylko po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji (ognisko przewidziane jest w ramach zajęć o godz. 12:00, wyłącznie po wcześniejszym potwierdzeniu przez grupę; prowiant we własnym zakresie).

Ilość uczestników: grupy zorganizowane do 25 osób; osoby indywidualne będą dopisywane do grup zorganizowanych.

Cena zajęć: 3 zł od osoby plus bilet wstępu do muzeum dla każdego uczestnika (bilet ulgowy – 6 zł, bilet normalny – 12 zł); opiekunowie grup zorganizowanych powyżej 10 osób – wstęp bezpłatny.

Dzień w świecie wąskich torów: zajęcia dla grup do 25 osób trwają 4 godziny (10:00-14:00); cena: 20 zł za uczestnika; istnieje możliwość wykupienia zestawu ogniskowego za 10 zł od osoby lub przywiezienia własnego prowiantu.

Zapisy i informacje:
Centrum Edukacyjno-Turystyczne
przy Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie
ul. Licealna 18
wtorek – piątek w godzinach 9:00-17:00
tel.: +48 517 229 643
e-mail: centrum@stacjamuzeum.pl

Monika Szymańska
Łukasz Popowski

Asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Na załączonych fotografiach przypominamy Ferie z wąskotorówką 2017. Fot. MKW Sochaczew.