Kolejką wąskotorową w stronę historii

0
30

27 lutego grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, po raz kolejny uczestniczyła w ciekawym wydarzeniu, jakie miało miejsce na ziemi sochaczewskiej. Tym razem, wraz z opiekunem pojechali do Centrum Edukacyjno- Turystycznego przy Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, na wykład poświęcony historii Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej oraz o nieco innej historii Brochowa.pt ” Podróż w czasie koleją wąskotorową”.

Spotkanie w ramach cyklu Spotkań z historią zorganizowało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą we współpracy z Muzeum Kolei. Prelegentami byli pracownicy muzeum dr Marta Przygoda- Stelmach i Łukasz Popowski.

Na spotkaniu poznaliśmy genezę powstania kolei wąskotorowej, na przestrzeni wieków, z punktu widzenia historycznego, jak i gospodarczego. Obejrzeliśmy również stare parowozy i ekspozycję muzealne, zdjęcia i eksponaty.

Niespodzianką spotkania był archiwalny film dokumentalny z lat 70 XX wieku, ukazujący przejazd kolejki wąskotorowej z Sochaczewa do Wyszogrodu i związane z nim atrakcje.

Było to bardzo udane spotkanie. Zadowoleni mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej wrócili do Młodzieszyna i z niecierpliwością czekają na następne wycieczki.

Marcin Hugo-Bader

Dom Pomocy Społecznej w Młodzieszynie