Kompozytor okiem malarki

0
38

W Klubie Nauczyciela Sochaczewskiego Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy malarstwa Barbary Jachimowicz „Chopin na Mazowszu”. 20 listopada spotkali się tam przedstawiciele kultury, przyjaciele artystki a także młodzi miłośnicy sztuki z Szkoły Podstawowej nr 3.

W sali klubu zaprezentowano cykl prac Barbary Jachimowicz mniej lub bardziej otwarcie nawiązujący do tematyki chopinowskiej. Krajobrazy, przyroda, barwy – wszystko przywodziło na myśl Mazowsze przepełnione muzyką kompozytora. Wysłuchać można było również opowieści artystki o życiu Fryderyka Chopina, od momentu narodzin, przez moment gdy odkryto że obdarzony jest on wybitnym talentem, wyjazd z ojczyny, aż do przedwczesnej śmierci. Postać tego wybitnego Polaka stała się przyczynkiem do dyskusji o tym, że warto pielęgnować własne pasje, podejmować próby i realizować się na polu w którym czujemy się dobrze. Sama Barbara Jachimowicz jest tego najlepszym przykładem. Tworzy od kilkudziesięciu lat. Warsztat doskonaliła pod okiem profesorów Aleksandra Turka i Mariana Sztuki. Ma na koncie niezliczone wystawy indywidualne i zbiorowe, plenery. Nagradzana była w wielu konkursach, ma na koncie również nagrodę Ministra Kultury. Barbara Jachimowicz to bowiem człowiek-instytucja. Przez dekady zajmowała się kształceniem pokoleń dzieci, młodzieży oraz dorosłych, którzy uczęszczali do niej na warsztaty. 34 z nich ukończyło wyższe uczelnie plastyczne. Jest ona również autorką słynnego powiedzenia, które do dziś krąży w środowisku sochaczewskich plastyków. Pytana przez jednego podopiecznych o sposób na to jak osiągnąć wysoki poziom artystyczny odpowiedziała po prostu „rysuj, rysuj, rysuj!”.

W trakcie wernisażu wysłuchać można było również przebojów  polskiej piosenki w wykonaniu uczennic kształcących się wokalnie pod okiem Piotr Milczarka.

.