„Konfraternia św. Rocha” zaprasza na wydarzenie…

0
22

„Konfraternia św. Rocha” zaprasza na wydarzenie „Gmina Brochów w hołdzie żołnierzom września 1939 r.” Uroczystość odbędzie się pod honorowym patronatem wójta gminy Brochów.

Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha” serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Janowa oraz całej gminy Brochów na wydarzenie pn. „Gmina Brochów w hołdzie żołnierzom września 1939 r.” Ta niezwykła uroczystość ku czci żołnierzy września 1939 r. i kustosza pamięci „Bitwy nad Bzurą” – śp. Lucjana Kacprzaka odbędzie się 15 września (niedziela) o godz. 16:00 na cmentarzu parafialnym w Janowie przy Grobie Nieznanych Żołnierzy. Po części oficjalnej zapraszamy na poczęstunek, który obędzie się w miejscu symbolicznym tzn. na terenie dawnej rodzinnej posesji śp. Lucjana Kacprzaka (Janów 30).

Tegoroczna uroczystość kontynuuje zainicjowaną w ubiegłych latach przez naszą organizację ideę propagowania działalności śp. Lucjana Kacprzaka. Miejsce spotkania nie jest przypadkowe. Grób Nieznanych Żołnierzy na terenie cmentarza parafialnego w Janowie został założony dzięki inicjatywie śp. Lucjana Kacprzaka oraz księdza prałata Jana Zielińskiego, dawnego proboszcza brochowskiego. Zachęcamy, aby zabrać ze sobą znicze, które będzie można zapalić po uroczystości na grobie śp. Lucjana Kacprzaka, jak i Grobie Nieznanych Żołnierzy. W trakcie uroczystości, ze względu na przypadająca w tym roku 30. rocznicę śmierci Lucjana Kacprzaka, zostanie odsłonięta tablica, prezentująca historię powstania Grobu Nieznanych Żołnierzy w Janowie oraz wkład Lucjana Kacprzaka w upamiętnianie wydarzeń września 1939 r. na terenie naszej gminy. Tablicę, w ramach zbiórki społecznej, ufundowali mieszkańcy gminy Brochów.

W programie:

  • msza święta przy Grobie Nieznanych Żołnierzy,
  • patriotyczny występ dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. F. Chopina w Brochowie,
  • odsłonięcie kamiennej tablicy ufundowanej przez mieszkańców Gminy Brochów z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 30. rocznicy śmierci Lucjana Kacprzaka ,
  • przemówienia okolicznościowe i złożenie kwiatów,
  • poczęstunek na rodzinnej posesji śp. Lucjana Kacprzaka (Janów 30). 

Uroczystość odbywa się pod honorowym patronatem wójta gminy Brochów.

Lucjan Kacprzak (1901 – 1989) to były sołtys Janowa i jeden z najwybitniejszych społeczników z terenu obecnej Gminy Brochów w XX wieku. Działalność rozpoczął już w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy wspólnie z miejscowym proboszczem ks. Stanisławem Kowalewskim i dziedzicem Andrzejem Lasockim 24 września 1922 r. doprowadził do założycielskiego zebrania OSP Brochów oraz założył w Janowie „Centralny Związek Młodzieży Wiejskiej’”, który stał się najaktywniejszym kołem na terenie powiatu sochaczewskiego. W okresie okupacji niemieckiej zasłynął, jako założyciel cmentarza wojennego w Janowie, na którym złożono żołnierzy września 1939 r. z rozproszonych po polach i lasach prowizorycznych grobów. Wspólnie z księdzem Janem Zielińskim jest inicjatorem i założycielem Grobu Nieznanych Żołnierzy na cmentarzu parafialnym. Trzeba jednak również dodać, że ten „kustosz pamięci”, „anonimowy bohater Bitwy nad Bzurą”, czy „kronikarz żołnierskiej śmierci”, dla mieszkańców Janowa, jak i całej gminy Brochów, był po prostu dobrym człowiekiem – sołtysem z małej miejscowości, który w czasach pozbawionych człowieczeństwa, najprostszych ludzkich odruchów, był w stanie wznieść się na wyżyny empatii, nie tylko w stosunku do własnych mieszkańców, ale również w stosunku do osób, których nigdy nie znał, nigdy nie poznał, a potraktował jak własnych członków rodziny. Dzięki inicjatywie i wnioskowi Stowarzyszenia „Konfraternia św. Rocha”, w trakcie XXXIII sesji Rady Gminy Brochów 15 września 2017 r. śp. Lucjan Kacprzak został uhonorowany tytułem „Honorowego Obywatela Gminy Brochów”.

Uroczystość odbędzie się w ramach projektu „Brochów 1939-2019. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gminie Brochów” realizowanego w programie „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego.