Konkurs „Żołnierze Wyklęci” w Osiemdziesiątce

Rozpoczęła się kolejna, już VII edycja Konkursu „Żołnierze Wyklęci”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego uczestnicy mogą w nim sprawdzić swoją wiedzę na temat żołnierzy podziemia antykomunistycznego, a także funkcjonowania polskiego państwa podziemnego.

14 lutego odbył się etap szkolny konkursu w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego. Tegoroczne pytania, podobnie jak w latach ubiegłych, dotyczyły tematyki biograficznej, ikonograficznej oraz wiedzy ogólnej z zakresu historii polskiego państwa podziemnego i zmagań ostatnich wyklętych z władzami komunistycznymi.

W pytaniach, z którymi zmierzyli się uczniowie Osiemdziesiątki, pojawiły się takie postacie jak: Danuta Siedzikówna – ps. „Inka”, Hieronim Dekutowski -„Zapora”, rtm. Witold Pilecki – „Witold” i wielu innych bohaterów polskiego podziemia.  Postacie te budzą duże zainteresowanie młodzieży szkolnej, o czym świadczy liczba uczestników konkursu, w którym oprócz testu z wiedzy ogólnej przewijają wątki, związane bezpośrednio z historią Ziemi Sochaczewskiej. Były więc pytania o Obwód Sochaczew AK kryptonim „Skowronek” i jego bohaterów – Zygmunta Pruskiego, ps. „Pietrek”, Jana Groneckiego – ps. „Nawrot” czy Stanisława Janickiego – „Kordon”.

W przeszłości uczniowie ZS CKP odnosili sukcesy w konkursie Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych – wygrana Zuzanny Zajączkowskiej. Wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów w edycji bieżącej i kolejnych.

ZS CKP

.