Z kraju i ze świata

0
52

Ikona-Z-kraju-i-ze-świata-mała

Z fiskusem też można wygrać

Czasem taka sztuka się udaje. Wygrało także województwo mazowieckie. Spór dotyczył „janosikowego”, czyli ściągania haraczu od mazowieckiego samorządu. „Janosikowe” miało być z założenia instrumentem wyrównującym finanse między województwami. Bogatsi mieli dawać biedniejszym. Sama idea wspomagania biedniejszych samorządów była może i słuszna. Gorzej z jej realizacją, bo po pewnym czasie, okazało się, że w zasadzie tylko mazowieckie płaci. Na dokładkę jeszcze, haracz pobierany w ten sposób powodował, że niemożliwa była realizacja podstawowych celów naszego województwa, które zaczęło tracić płynność finansową. „Janosikowe” zaskarżono więc do Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przepis za niekonstytucyjny i dał 18 miesięcy na jego zmianę. Mimo tego wyroku, fiskus położył łapy na kasie województwa aby wyrwać raty (200 mln zł) za ostatnie miesiące 2013 roku.

janosikowe

     Żądania fiskusa zostały zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który pod koniec września je uchylił. WSA zasądził także od resortu finansów na rzecz samorządu ok. 25 tys. zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Wyrok nie jest niestety prawomocny i ministerstwu przysługuje prawo do złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Armia zawodowa, czy poborowa

W 2008 roku 54% Polaków uważało, że nasza armia powinna się składać wyłącznie z żołnierzy zawodowych. Takich którzy pełnią służbę na mocy podpisanego z armią kontraktu.

Dziś ten odsetek zmalał już do 47%. Zwiększa się za to grupa, która chciałaby z powrotem obowiązkowego poboru. W tej chwili to już 34% społeczeństwa.

24 Polaków sądzi również, że brak poboru przyczynia się do spadku bezpieczeństwa kraju (w 2009 r. mówiło tak zaledwie 14 proc.).

717507738

   Narada taktyczna, czy grają w kapsle?

 

PIP policzy związkowców

Sytuacja w górnictwie jest coraz gorsza. Rząd dokłada do niego pieniądze, ale dna w tym worku nie widać. Powodów jest kilka. Węgiel kupiony w kopalni kosztuje np. 400 – 500 zł/tonę. Ten sam węgiel w składzie na Mazowszu potrafi już kosztować do 1000 zł/tonę. Konkurencyjny dla naszego jest więc tańszy, choć najczęściej gorszy, węgiel z Ukrainy i Rosji. To nie wszystkie powody złego stanu rzeczy.

Państwowa Inspekcja Pracy zauważyła jeszcze jeden. W kopalniach zatrudnione są całe rzesze związkowców, którym kopalnie muszą płacić pensje, mimo tego, że ich praca nie ma związku z wydobyciem węgla. PIP uznała, że trzeba tych ludzi policzyć.

pip

     Może się okazać, że przejście związkowców na własny garnuszek znacznie poprawi sytuację finansową górnictwa. Pomysł bardzo nie podoba się związkowcom.

 

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny to rządowy program do którego dołączają się kolejne samorządy. Karta daje pewne przywileje, najczęściej zniżki w firmach przystępujących do programu. Ilość takich firm ciągle rośnie. Z Karty mogą korzystać rodziny z trojgiem i więcej dzieci.

Program funkcjonuje od połowy czerwca, a mimo tego do końca sierpnia złożono ponad 250 tys. wniosków i wydano ponad 75 tys. kart.

Według resortu pracy prawo do skorzystania z Karty Dużej Rodziny ma 3,4 mln osób – w tym ponad 2 mln dzieci. O kartę mogą też wystąpić rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka.

ZpxirHesllHs11WilQ,KDR

     Niestety, nic nie wskazuje na to, by Karta mogła wpłynąć na sytuację demograficzną w kraju.

 

Najdziwniejsze zawody świata

Przytulacz to zawód jaki pojawił się najpierw w Japonii. Po ciężkim dniu pracy zmęczony pracownik nie musi wracać do pustego domu. Może iść do miejsca, gdzie będzie się mógł poprzytulać. Taki relaks nie jest najtańszy, ale korzysta z niego wielu Japończyków. W USA, bo tam też działa podobna firma, za godzinę przytulania trzeba zapłacić 60 dolarów.

free-hugs-szczecin-2011

     Sekser lub sekserka to ktoś kto musi mieć doskonały wzrok i sprawność manualną. Powód? Bardzo prosty. Trzeba dosłownie w jednej chwili odróżnić płeć niedawno wyklutego kurczaka. Kurki w prawo, kogutki w lewo. Ich przeznaczenie jest często całkiem inne.

 4db0379e794c8_k1

PG