Kultura łączy pokolenia

0
39

Z Jolantą Kawczyńską, kierownikiem Sekcji Integracji w Sochaczewskim Centrum Kultury, o działalności łączącej pokolenia i aktywności seniorów rozmawia Iza Strzelecka.

Jaki jest główny cel, który prześwieca projektom Sekcji Integracji, której jest pani kierownikiem w Sochaczewskim Centrum Kultury?
Sekcja Integracji powstała w 2015 roku i od samego początku jej istnienia towarzyszy mi idea łączenia pokoleń. Współpracuję nie tylko z pracownikami naszej placówki, ale i z całą resztą świata. Jestem otwarta na pomysły wszystkich mieszkańców naszego miasta, którzy chcieliby się włączyć w naszą działalność. Dążę w swojej pracy w kulturze do współpracy dzieci, dorosłych i seniorów.

W minionym sezonie artystycznym czynnie uczestniczyła pani w tworzeniu musicalu w wykonaniu dzieci pt. „W krainie cukierków”. Było to pierwsze przedstawienie zrealizowane w ramach projektu „Open Day Junior” – młodszego brata dobrze już znanego sochaczewianom projektu OPEN DAY.
Tak, był to mały musical oparty na piosenkach Majki Jeżowskiej, tekstach Jacka Cygana i muzyce skomponowanej przez Krzesimira Dębskiego. Razem z Piotrem Milczarkiem pracowaliśmy nad przygotowaniem wokalnym dzieci. „Open Day Junior” to praca wielu osób. Choreografię przygotowała Monika Osiecka-Jaworska i Agata Koźbiał, scenografię stworzyli: Emilia Zielińska i Gamid Ibadullayev. Wspólnie też pracowaliśmy nad scenariuszem. W odróżnieniu od OPEN DAY, musical nie miał konkursowej formuły, co sprzyjało miłej, przyjaznej atmosferze zarówno w trakcie przygotowań przedstawienia, jaki w trakcie jego prezentacji na scenie. Dzieci dobrze się bawiły, a publiczność chętnie dołączała do małych artystów, śpiewając wspólnie z nimi znane piosenki.

Powstało też wiele projektów skierowanych do seniorów. Jakie były te najważniejsze?
Sekcja Integracji mocno skłania się ku seniorom, osobom 50+. Był „Czas dla seniora”, „Senioralna Biesiada Piosenki”, „Kolędowanie seniorów”. Osoby starsze chętnie biorą udział w naszych projektach. W trakcie tegorocznego „Czasu dla seniora” kolejny raz obserwowałam, jak bardzo jego uczestnicy się otwierają i przełamują swoje bariery, które się nawarstwiły przez lata. Są też tacy, którzy wracają do swoich pasji sprzed lat. W tym roku zaprosiłam profesjonalnego tancerza, instruktora tańca Rafała Karbowiaka, który uczył seniorów podstaw czaczy i walca oraz Barbarę Derdę, naszą lokalną artystkę i malarkę, która przeprowadziła warsztaty z rękodzieła. Było to niezwykle twórcze spotkanie, które upłynęło w przyjaznej atmosferze. „Czas dla seniora” to projekt warty rozwinięcia, tym bardziej, że seniorzy dopytywali, czy będzie kolejne wydarzenie z tego cyklu. Bardzo mnie to cieszy, postaram się sprostać tym oczekiwaniom.

Równie wielkim powodzeniem cieszyła się Senioralna Biesiada Piosenki, na której  bawiło się w tym roku około 100 osób.
Tak duża frekwencja,to w dużej mierze zasługa naszej gwiazdy – zespołu Grzybowianki, który już pierwszym utworem zdobył serca seniorów. Zespół zeprezentował piosenki starej Warszawy, więc był to dzień pełen zarówno dobrej zabawy, jak i wspomnień. Wszyscy mieli też możliwość zaprezentowania własnych utworów biesiadnych, do czego seniorów nigdy nie trzeba namawiać. Potwierdzeniem tego jest też „Kolędowanie seniorów”, w trakcie którego równie chętnie śpiewają, prezentują się na scenie i wspólnie kolędują. Dodatkowo po raz pierwszy w tym roku odbył się Festiwal Piosenki Patriotycznej – „Senior Festiwal”, w którym z programem artystycznym zaprezentowały się grupy śpiewacze i soliści. Gwiazdą festiwalu był zespół PATRIA, który prowadzi Arkadiusz Mamcarz.

Dwukrotnie odbył się w Kramnicach Miejskich przygotowany przez panią Salonik Muzyczno–Literacki. Proszę powiedzieć na czym polega jego idea i kogo można było posłuchać w tym roku?
Salonik Muzyczno-Literacki to nawiązanie do czasów Fryderyka Chopina, kiedy ludzie spotykali się w prywatnych domach, by wspólnie posłuchać dobrej muzyki. W tym roku, jak dotąd, były to dwa spotkania pod hasłem „Recitale, recitale!”, w trakcie których, w patio kramnic miejskich, zaprezentowali się: Ola Jas i Joao de Sousa oraz Marta Carillon, która zaśpiewała przy akompaniamencie saksofonisty Marka Tomaszewskiego i Katarzyny Orlińskiej, która zagrała na instrumentach klawiszowych. Wszyscy artyści wystąpili w autorskim programie, opartym na własnej muzyce i tekstach, choć nie zabrakło też ciekawych aranażacji dobrze znanych wszystkim utworów. W Saloniku Muzyczno-Literackim zawsze panuje liryczny i miły nastrój, pełen spokoju i refleksji. W sierpniu odbędzie się kolejne spotkanie z tego cyklu, w trakcie którego zaprezentowane zostaną piosenki Jacka Kaczmarskiego. Już dzisiaj serdecznie wszystkich zapraszam.

Na zakończenie sezonu artystycznego 2017/2018 odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Wakacyjnej „Chodaczek”. Salę widowiskową w Boryszewie szczelnie wypełniły dzieci, które chciały zaprezentować się na scenie i poddać ocenie jury.
Bardzo mnie cieszy, że tak dużo uczestników zgłosiło się do tego konkursu. Dzieci nie tylko śpiewały, ale też tańczyły, miały przygotowane własne elementy scenografii. Najbardziej utalentowanym przyznaliśmy nagrody – piękne statuetki Chodaczki wyrzeźbione przez artystę Janusza Piątkowskiego oraz wyróżnienia, będące jednocześnie zaproszeniami do wzięcia udziału w projekcie Open Day Junior.

Był to rok pełen wielu zrealizowanych projektów, które prawdopodobnie będą miały swoją kontynuację. Czy wiadomo już, co zostanie zaprezentowane w dniu inauguracji kolejnego sezonu artystycznego w Sochaczewskim Centrum Kultury?
Na pewno zaprezentujemy ponownie musical „Niepodległa – I iskra tylko” na scenie letniej w Boryszewie. Wszyscy zaangażowaliśmy się w ten projekt myślą, mową i uczynkiem. Ja również, i był to dla mnie osobiście duży sprawdzian, który polegał m.in. na doborze wokalistów do wybranych partii wokalnych, interpretacji utworów i ścisłej współpracy z aktorami. Nie udałoby się to, gdyby nie współpraca wszystkich sekcji Sochaczewskiego Centrum Kultury i opieka artystyczna dyrektora Artura Komorowskiego, który czuwał nad całym projektem. Chcielibyśmy wyjechać i zaprezentować ten spektakl gdzieś dalej. Jest on warty pokazania, szczególnie teraz, kiedy obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dziękując za rozmowę, życzę, aby udało się ten plan zrealizować.