Kulturożercy w Osiemdziesiątce

Współpraca Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego oraz Sochaczewskiego Centrum Kultury stała się faktem. 7 listopada dyrektor Sochaczewskiego Centrum Kultury Artur Komorowski i dyrektor Zespołu Szkół Kształcenia Praktycznego Julia Jakubowska podpisali List Intencyjny. Zadeklarowali w nim chęć współpracy w dziedzinie szeroko pojętej kultury.

Wespół w zespół, czyli razem, wspólnie. Obecni uczniowie Osiemdziesiątki nie wychowali się na piosenkach Kabaretu Starszych Panów i pewnie tej słynnej frazy, autorstwa, artysty niezwykłego, Jeremiego Przybora nie znają, ale doskonale oddaje ten tekst zamiary autorów projektu „Młodzi Kulturożercy”. Chcą oni przyciągnąć swoimi działaniami młodych odbiorców, zwłaszcza tych w wieku szkolnym.

SCK wychodzi z bardzo ciekawymi propozycjami dotyczącymi różnych sfer kultury: tańca, muzyki, teatru. W Sochaczewskim Centrum funkcjonują: Orkiestra Kameralna Camerata Mazovia jest Klub Kontrast znany chociażby z Filmowego Jam Session, są różnorodne zajęcia edukacyjne. Warto, by uczestniczyli w nich jako widzowie a nawet twórcy również uczniowie.

List, który podpisali dyrektorzy obydwu placówek zakłada cykl spotkań ze sztuką, które jak czytamy, wpisują się w zakres nauczania wiedzy o kulturze (WOK) i poszerzają wiedzę młodych ludzi o nowe teksty kultury. Jego głównym zamierzeniem jest zapoznanie „młodych kulturożerców” z różnymi tekstami i formami kultury (słowo mówione, utwór muzyczny, plastyczny, fotografia, film, spektakl teatralny).

To ma być partnerska współpraca służąca rozwojowi młodych ludzi. Jak zauważa dyrektor Julia Jakubowska: mamy wielu bardzo uzdolnionych uczniów, którzy angażowali się w projekty artystyczne SCK, chcielibyśmy tę współpracę rozwijać i poszerzać zarówno o uczniów, którzy będą te artystyczne przedsięwzięcia współtworzyć, a także będą ich odbiorcami. Mam nadzieję, że podpisanie „Listu intencyjnego” ułatwi tę współpracę, a nasi uczniowie otworzą się na różne formy artystycznej działalności.

Padły już pierwsze propozycje spotkań, każde z nich poświęcone zostanie odrębnym tematom, które przygotują artyści związani z SCK i Orkiestrą Kameralną |”Camerata Mazovia”.

Pierwsze spotkanie zostało zaplanowane w listopadzie, nosi hasło: „Sztuka teatralna jako interaktywna forma poznawcza”. Uczniowie obejrzą spektakl „Darklena.

To spektakl dla młodzieży, który poprzez story telling, nową choreografię i performans dotyka tematów tolerancji i edukacji młodych ludzi w XXI wieku. Opowiada o chłopaku, który lubi gry komputerowe, ale lub też tańczyć. Twórcy aktorka i reżyserka Agata Życzkowska oraz choreograf Wojciech Grudziński stworzyli słowno-ruchowy kolaż, w którym tytułowa Darklena odbija się w różnych postaciach.

Na grudzień i styczeń zaplanowano lekcję animacji „Sztuki wizualne jako współczesna forma komunikacji”.

Uniwersalizm dzieł literackich w sztuce teatralnej, czyli „Dziady” w wykonaniu grupy teatralnej MASKA Sochaczewskiego Centrum Kultury to propozycja na marzec.

Wiosna (kwiecień, maj) wybrzmi koncertami Orkiestry Kameralnej „Camerata Mazovia”

Najpiękniejsze melodie i obrazy dźwiękiem malowane. Koncert powstał z myślą o młodzieży, jest wprowadzeniem jej w świat muzyki klasycznej.

Oczywiście autorzy programu „Młodzi Kulturożercy” są otwarci zarówno na propozycje młodzieży jak również wychowawców i w każdym momencie mogą się w nim pojawić nowe projekty.

gbg

.