Lany Poniedziałek

0
31

Poniedziałek wielkanocny, zwany też Lanym Poniedziałkiem – to drugi dzień świąt Wielkanocnych.

W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby. Polewanie nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski.

Tradycją w poniedziałek wielkanocny na wsiach było i jest do dzisiaj w niektórych regionach południowej Polski robienie psikusów sąsiadom. Zamieniano bramy. Na dachach umieszczano narzędzia rolnicze. Chowano wiadra na wodę. Popularny niegdyś był zwyczaj chodzenia z kurkiem po dyngusie; na wózku dyngusowym wożono koguta, z czasem zastąpionego figurą z gliny czy ciasta, który był symbolem urodzaju.

Strażacy OSP parafii Szymanów podtrzymują tę tradycję, odwiedzając okolicznych mieszkańców i polewając ich wodą. Składają przy tym życzenia obfitości i radości. W tym roku strażacy z Szymanowa składali życzenia rodzinie Szymańczaków. Życzyli także szybkiego powrotu do zdrowia dh. Kamilowi. Na zakończenie wizyty gospodarz poprosił strażaków o sprawdzenie dwóch nowych dachów na wiacie. Próba została zakończona pomyślnie. Dachy nie przeciekają.

Tadeusz Szymańczak

Skrzelew 2015 04 06