Legenda jazzu zagrała w Sochaczewie

0
51

Z wysokiego C rozpoczął się w niedzielę 28 lipca II Sochaczewski Festiwal Jazzowy. Na dobry początek zagrał zespół Old Timers i był to naprawdę dobry początek. Najlepsza w Polsce reprezentacja jazzu tradycyjnego uwiodła publiczność.

Old Timersi są w polskim jazzie tradycyjnym symbolem i legendą. Zespół powstał w 1965 r. w Warszawie, a już rok później zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Złotej Tarki” – imprezie towarzyszącej festiwalowi Jazz Jamboree. Wynik ten powtórzył w dwóch kolejnych latach, stając się jak dotąd jedynym trzykrotnym zdobywcą tego trofeum.

Szybko przyszły także sukcesy światowe. Nie ma chyba kraju w Europie, gdzie nie byłoby Old Timersów. Występowali na wielu zagranicznych festiwalach jazzowych a ich dorobek muzyczny stanowi kilkanaście płyt, setki koncertów, występów telewizyjnych i radiowych a także muzyka filmowa do takich superprodukcji jak: „Vabank” czy „Seksmisja”. W ankiecie czytelników „Jazz Forum” Old Timers został uznany za najlepszy zespół jazzu tradycyjnego w kraju. W ponad 40 letniej działalności muzycznej skład zespołu ulegał zmianom, ale zawsze tworzyli go muzycy reprezentujący najwyższy poziom artystyczny.

Podobnie było w Sochaczewie. Siedmioosobowy zespół porwał publiczność. Po pierwsze kunsztem muzycznym, doskonałymi solówkami instrumentalistów, ale także dowcipem słownym i muzycznym. Łatwość z jaką muzycy wygrywali największe standardy, chwytała za serce i powodowała lawinę braw. Przykładem może być autorska interpretacją „Georgia on My Mind”. Publiczność szybko poddała się także scenicznemu luzowi grupy, żywo reagując na zabawne komentarze, a pod koniec koncertu zaczęły się pojawiać pary tańczące pod sceną.

Old Timers w pięknym stylu zapoczątkował festiwal. W niedzielę 4 sierpnia do Sochaczewa przyjedzie trio mistrza organów Hammonda – Wojciecha Karolaka, tydzień później Grażyna Auguścik i Paulinho Garcia z bossa novą. Organizowany przez miasto festiwal zakończy 18 sierpnia Andrzej Jagodziński z zespołem i utworami z płyty „Chopin”. Wszystkie koncerty odbywają się na placu Kościuszki. Początek o godz. 19.00. (sos)

.