Lekcja patriotyzmu z Prezydentem RP w Belwederze

Uczniowie klasy IV i Vb Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych
w Brzozowie Starym z udziałem Andrzeja Grabarka dyrektora szkoły i nauczycieli: Teresy Kupiec, Wiesławy Łagoda, Marii Orlińskiej na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy uczestniczyli w Belwederze w siódmej edycji akcji „Kartka dla Kombatanta”.

W każdej edycji „Kartki dla Kombatanta” Prezydent zaprasza do siebie dwie szkoły. Tym razem była to obok brzozowskiej szkoły – Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Małego Powstańca
w Ząbkach.

Akcja ta jest symbolicznym wyrażeniem wdzięczności i żywej pamięci przez własnoręczne przygotowanie przez dzieci kartek dla polskich kombatantów.

Z poprzednich edycji kartki trafiły już do kombatantów mieszkających w Domu Weterana w Newton Abbot, Domu Seniora w Montrealu czy do Domu Opieki w Marayoung w Australii.

W tegorocznej edycji uczniowie przygotowali świąteczne kartki z życzeniami dla polskich weteranów mieszkających w Wielkiej Brytanii. Dzieci pracowały pod kierunkiem dziennikarzy TVP, Radia dla Ciebie i prezydenckich ministrów. Nasi uczniowie mieli szczęście pracować z Adamem Kwiatkowskim – sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, dziennikarzami TVP: Beatą Chmielowską – Olech i Anną Popek oraz Natalią Gorzelnik – dziennikarką Radia dla Ciebie.

W czasie pracy uczniów nad świątecznymi kartkami dołączył Prezydent RP, który powiedział wiele ciepłych słów do dzieci, m.in.: „Dziękuję, że jesteście dziś tutaj, by dokonać czegoś, co niezwykle ważne (…). Jestem ogromnie wdzięczny za to, że wy, Moi Drodzy – tę ideę pamięci i wspólnoty realizujecie”. Prezydent powiedział, że wielu oddało życie, straciło zdrowie, ale dzięki ich poświęceniu mamy wolną Polskę. Dzisiaj – mówił dalej – „Są wdzięczni za każdą kartkę od Was, która do nich przychodzi jako wyraz pamięci, że byli, że są i że walczyli. Bardzo Wam za to dziękuję – za to świadectwo łączności pokoleń”.

Pan Prezydent po krótkim wystąpieniu był gościem dzieci pracujących przy każdym stoliku. Rozmawiał, przeglądał uczniowskie prace, składał autografy, fotografował się z dziećmi.

Była wspólna fotografia z Prezydentem RP. Była to niezapomniana praktyczna lekcja historii, wiedzy o społeczeństwie.

Dyrektor szkoły podziękował osobiście Panu Prezydentowi za zaproszenie do Belwederu, przybliżając jednocześnie historię Patronów Szkoły – Cichociemnych, związanych
z Brzozowem Starym.

Wszyscy otrzymali prezydencki upominek, a niektórzy z nich udzielili jeszcze wywiadów radiowych. Dzieci zwiedziły też Belweder.

W ocenie samych dzieciaków była to niezwykła wycieczka do Belwederu i niezapomniane spotkanie z Prezydentem RP – bardzo ciepłe, przyjazne, pouczające.

Wizytę w Belwederze zapamiętają na pewno do końca życia.

Wyjazd był wielkim wyróżnieniem dla brzozowskiej szkoły.

.