Letnia Mała Akademia Chopinowska

0
22

W letnie, niedzielne popołudnia zapraszamy do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli na spotkania edukacyjne dla najmłodszych. „Mała Akademia Chopinowska Lato” to cykl trzech koncertów edukacyjnych, które przybliżą lirykę wokalną twórców XIX- i XX-wiecznych o tematyce obyczajowej, ludowej i przyrodniczej. Pieśni i piosenki o beztroskiej tematyce, w tym pisane z myślą o dzieciach, komponowali najwybitniejsi twórcy. Dwusetna rocznica urodzin ojca pieśni narodowej Stanisława Moniuszki stanie się punktem wyjścia do zajęć, które rozwiną wyobraźnię muzyczną i walory głosowe uczestników. Koncerty edukacyjne na Scenie letniej w parku poprowadzą śpiewaczka Olga Rusin i pianista Jakub Kitowski. Zajęcia odbywać się  będą w godzinach 13.00 – 14.00, wstęp w cenie biletu wstępu do Parku. Na pierwsze spotkanie zapraszamy 30 czerwca.

30 czerwca „Złoty okres pieśni. Stanisław Moniuszko i Fryderyk Chopin”

(…) a to, co jest narodowe, krajowe, miejscowe, co jest echem dziecinnych naszych przypomnień, nigdy mieszkańcom ziemi, na której się urodzili i wzrośli, podobać się nie przestanie (…). Ojciec gatunku i wybitny twórca oper narodowych, Stanisław Moniuszko, stworzył ponad 300 pieśni, w których nawiązywał do wątków tradycyjnych i zasłynął jako autor pięknych melodii. Marzył, by śpiew stał się naturalnym, codziennym rytuałem rodzin. Dziś jego utwory znajdują się w repertuarze każdego polskiego śpiewaka. Czysto użytkowy charakter miały pieśni innego XIX-wiecznego kompozytora, Zygmunta Noskowskiego, który m.in. zapisał się w historii Żelazowej Woli. Noskowski przykładał wielką miarę do popularyzowania muzyki, a zasięg jego zróżnicowanych rytmicznie, ilustrujących pory roku pieśni dla dzieci był wówczas ogromny. Zajęcia uzupełni najbardziej popularna pieśń Chopina – Życzenie, w której odnajdziemy rytmy tańców ludowych.

 

7 lipca – „W poszukiwaniu nowego stylu. Tadeusz Baird”

XX-wieczny kompozytor Tadeusz Baird, autor dzieł koncertowych, z myślą o dzieciach skomponował m.in. Pięć pieśni dla dzieci na głos i fortepian do słów poety Józefa Czechowicza. Twórczość artysty stanowi pomost między tradycją a nowoczesnością, czego doskonałym przykładem są utwory dedykowane najmłodszym. Zasłuchany w przeszłość, zarówno dorobek romantyków, jak i twórców barokowych, proponuje układy dźwiękowe skomponowane za pomocą nowej, XX-wiecznej techniki. Prosta rytmika i melodyka wokalna przy jednoczesnym wychodzeniu poza tonalność to wdzięczny materiał dydaktyczny prezentujący kompozytorskie zdobycze współczesnej muzyki. Warstwa tekstowa utworów z cyklu (Na naszej łące czy W ogródku cichutko) odniesie nas do chopinowskiej Wiosny, co pozwoli zestawić kompozycję XIX i XX stulecia.

 

14 lipca – „Muzyczne asymetrie. Witold Lutosławski”

Tematyka swojska, wiejska i przyrodnicza wierszy spod pióra m.in. Juliusza Tuwima czy Jadwigi Korczakowskiej inspirowała wielkiego polskiego kompozytora XX wieku Witolda Lutosławskiego. Jaka jest relacja między formą utworu współczesnego a tekstem wiersza? Ilustracyjne pieśni i piosenki o nieskomplikowanej rytmice i melodyce oraz nieco bardziej kapryśnych układach metrycznych i harmonice poznamy na przykładach muzycznych pisanych dla dzieci. Bogata warstwa literacka, zarówno budowa, jak i treść oraz znaczenie wiersza, mają zasadniczy wpływ na formę muzyczną. Zespół środków zastosowany w pieśniach i piosenkach stawia je na szczycie listy dzieł dla najmłodszych kompozytorów polskich. Dzieła traktowane wcześniej jako użytkowe osiągają wybitny walor artystyczny i stanowią dopełnienie twórczości Lutosławskiego, w której odbija się proces poszukiwań nowego języka muzycznego artysty. Warsztat śpiewu i umuzykalniający przeprowadzone zostaną do utworów: O Panu Tralalińskim, Ptasie plotki, Wianki oraz Piosenki o złotym listku.