Lucid widzi rozczarowującą produkcję pojazdów elektrycznych w 2023 r., ponieważ zamówienia spadają przy słabym popycie

22 lutego (Reuters) – (Ta historia z 22 lutego została poprawiona w akapicie 8, aby przesunąć ją z drugiego kwartału na trzeci kwartał)

Lucid Group Inc (LCID.O) w środę prognozowała produkcję w 2023 r. poniżej oczekiwań analityków i odnotowała gwałtowny spadek zamówień w czwartym kwartale, ponieważ popyt osłabł.

Firma z siedzibą w Newark w Kalifornii, już borykająca się z problemami z łańcuchem dostaw i logistyką oraz walcząca o dostarczanie samochodów, została dotknięta agresywnymi obniżkami cen wywołanymi przez Tesla Inc (TSLA.O). i rosnąca inflacja.

„Konkurencja jest większa niż rok temu… dostępnych jest więcej pojazdów elektrycznych za mniej niż Lucid Air” — powiedział Garrett Nelson, analityk z CFRA Research. „Klienci są bardzo rozczarowani, ponieważ muszą długo czekać na zamówione pojazdy”.

Lucid powiedział, że spodziewa się wyprodukować w tym roku od 10 000 do 14 000 luksusowych pojazdów elektrycznych. Według Visible Alpha analitycy spodziewają się, że firma wyprodukuje średnio 21 815 samochodów.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Firma, wspierana przez państwowy fundusz majątkowy Arabii Saudyjskiej Public Investment Fund, dostarczyła w ubiegłym roku 4369 samochodów.

„Pokonaliśmy poważne zakłócenia, które ograniczyły produkcję, ale miało to pewien wpływ na popyt, który wygenerowaliśmy na początku, a dodatkowo pogorszyło go trudne otoczenie makroekonomiczne” – powiedział dyrektor generalny Lucid, Peter Rawlinson, podczas rozmowy telefonicznej z analitykami . Firma podała wyniki za czwarty kwartał, które były poniżej oczekiwań.

Obniżki cen Tesli i Ford Motor Co (FN) utrudniły rywalom, takim jak Rivian Automotive Inc (RIVN.O) i Lucid, zdobycie udziału w branży, która konkuruje o kurczące się portfele konsumentów.

Lucid powiedział, że na dzień 21 lutego miał ponad 28 000 zamówień, co oznacza spadek o 6 000 rezerwacji w porównaniu z trzecim kwartałem, w którym dostarczono i anulowano około 1900 pojazdów. Dzieje się tak pomimo tego, że Lucid zaoferował 9 lutego zniżkę w wysokości 7500 USD na zakup niektórych wariantów sedana Air przed 31 marca.

READ  March Madness 2023: Harmonogram turniejów NCAA mężczyzn, daty, godziny

Lucid nie publikuje kwartalnych numerów rezerwacji, powiedziała szefowa finansów Sherry House.

W tym roku firma skupi się na usprawnieniu produkcji i dystrybucji oraz „poważnym i kompleksowym” spojrzeniu na obniżenie kosztów operacyjnych i produkcyjnych.

House powiedział, że Lucid zarobi od 1,5 miliarda do 1,75 miliarda dolarów na nakładach inwestycyjnych w 2023 roku. To o 40% więcej niż w 2022 r., ale poniżej oczekiwań analityków na poziomie 2,24 mld USD.

Lucid odnotował saldo gotówkowe w wysokości 1,74 miliarda dolarów w czwartym kwartale, po zebraniu 1,52 miliarda dolarów w grudniu. Na koniec trzeciego kwartału posiadał rezerwy gotówkowe w wysokości 1,26 mld USD.

Przychody wzrosły do ​​257,7 mln USD z 26,4 mln USD w kwartale zakończonym 31 grudnia. Analitycy spodziewali się średnio 302,6 miliona dolarów sprzedaży, zgodnie z danymi Refinitiv IBES.

Strata netto firmy zmniejszyła się do 472,6 mln USD, czyli 28 centów na akcję, w porównaniu ze stratą 1,05 mld USD, czyli 64 centów na akcję rok wcześniej.

Akcje Lucid spadły aż o 10,6% w przedłużonym obrocie. Zapasy spadły o 82% w zeszłym roku po tym, jak Lucid obniżył prognozę produkcji o połowę z powodu problemów z łańcuchem dostaw.

Sprawozdania Akasha Srirama z Bengaluru i Abirupa Roya z San Francisco; Montaż autorstwa Shinjini Ganguly, Davida Gregorio, Lincolna Feista i Leslie Adler

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *