„Ludzie są Najważniejsi” – o cmentarzu wojennym w Trojanowie

0
43

Fundacja „Ludzie są Najważniejsi” zajmuje się upamiętnianiem tych, których nie ma już z nami oraz dbaniem o miejsca pamięci osób zasłużonych dla lokalnej społeczności i kraju.

Tym razem wolontariusze fundacji zawitali do Sochaczewa. Wspólnie z Pawłem Rozdżestwieńskim – dyrektorem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą przygotowano materiał wideo, w którym przedstawiona została historia cmentarza na sochaczewskim Trojanowie.

„Spoczywa tutaj ponad 3690 żołnierzy Wojska Polskiego 1939 roku. Jest to jeden z największych cmentarzy wojennych Wojska Polskiego z II Wojny Światowej. Porównywalny z cmentarzami, symbolami na Monte Cassino, czy cmentarzem Ludowego Wojska Polskiego w rejonie Żagania”.

Materiał został zrealizowany w ramach ogólnopolskiej akcji „Pamięć o lokalnych Bohaterach”. W nagraniu wziął również udział Jakub Rozdżestwieński – dokumentalista, Student Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, który odpowiedzialny był za zestawienie list poległych z okazji remontu cmentarza Sochaczew – Trojanów.

„Spoczywają tu polegli żołnierze Wojska Polskiego wszystkich narodowości i wszystkich wyznać żyjących w II Rzeczypospolitej”.

Michał Szymkiewicz

Wideo z dyrektorem Pawłem Rozdżestwieńskim: https://fb.watch/5bAmsLOz2-/

Wideo z dokumentalistą Jakubem Rozdżestwieńskim: https://fb.watch/5bAp0uQGKO/