W magicznym klimacie świąt

0
81

W wielu krajach Europy kiermasze świąteczne są już tradycją, cieszącą się szerokim zainteresowaniem mieszkańców i turystów, przybywających licznie na tego typu wydarzenia, ze względu na ich nieodparty urok oraz świąteczną atmosferę. Od pięciu lat wyjątkowy na Mazowszu kiermasz świąteczny mamy też w Sochaczewie –kiermasz – „Boże Narodzenie na Mazowszu”. W tym roku odbył się 11 grudnia.

Jego organizatorami są – Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, Powiatowy Zespół Edukacji, Kultury i Sportu, Hotel „Chopin”, a także Urząd Miasta Sochaczew i Sochaczewskie Centrum Kultury.

Już od godz. 10.00 sala sochaczewskiego hotelu „pękała w szwach”. Blisko osiemdziesięciu wystawców sprawiło, że tegoroczne przedsięwzięcie było jednym z największych, o ile nie największym tego typu na Mazowszu. Wszystkich zgromadzonych przywitała starosta sochaczewski Jolanta Gonta – Niezwykle cieszymy się, że jesteście tu Państwo z nami. Dziękujemy, że wspólnie możemy tworzyć już teraz tę magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia – mówiła starosta w imieniu organizatorów, składając też wszystkim bożonarodzeniowe życzenia. Wraz z nią, swoją obecnością kiermasz zaszczycili m.in. Tadeusz Głuchowski – wicestarosta powiatu sochaczewskiego, Andrzej Kierzkowski – przewodniczący Rady Powiatu, Piotr Osiecki – burmistrz miasta Sochaczew, Dariusz Dobrowolski – zastępca burmistrza, Sylwester Kaczmarek – przewodniczący Rady Miejskiej, Agata Kalińska – naczelnik Wydziału Centrum Kultury, Promocji, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych w Urzędzie m. Sochaczew, Magdalena Franaszek-Niewiadomska  z Sochaczewskiego Centrum Kultury. Tego dnia kiermasz odwiedził również Adam Orliński – radny sejmiku mazowieckiego, ale też wójtowie i radni gminni m.in. Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

Powiatowo-miejski kiermasz „Boże Narodzenie na Mazowszu” stanowił wspaniałą okazją, by zaopatrzyć się w niepowtarzalne prezenty dla bliskich, by docenić fantastyczną pracę nie tylko lokalnych twórców, ale też bardzo miło i rodzinnie spędzić drugą niedzielę grudnia.

Swoje wyroby zaprezentowało niespełna osiemdziesięciu wystawców z powiatu sochaczewskiego, ale też powiatów ościennych – z Błonia, Warszawy, Otrębus, Skierniewic, Łowicza, Ciechanowa, Mińska Mazowieckiego, Słubic, Starych Babic, Grodziska Mazowieckiego, Łącka czy Milanówka.

Co bardzo cieszy, w tegorocznej edycji kiermaszu swoje stoiska z pięknymi – własnoręcznie wykonanymi – świątecznymi ozdobami czy wypiekami mieli też podopieczni naszych powiatowych placówek: uczniowie Zespołu Szkół w Erminowie, Zespołu Szkół w Teresinie, Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Zespołu Szkół im. J. Iwaszkiewicza, a także dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego i podopieczni Domu Dziecka w Giżycach.

 

Ponownie ogromnym zainteresowaniem cieszyła się degustacja potraw świątecznych, jaką tradycyjnie przygotowali kucharze z hotelu „Chopin”. Nie zabrakło m.in. pasztetów, czerwonego barszczu, pierogów, czy kapusty i pasztecików, sałatek rybnych. Zwiedzający mogli też skosztować słodkich jabłek, oferowanych przez Gospodarstwo Sadownicze – Tęczowy Ogród z Brzozowca.

Podczas kiermaszu przeprowadzono konkurs na najatrakcyjniejsze stoisko świąteczne. Zwycięzcą został Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Załuskowa. Dziewczęta otrzymały puchar starosty powiatu sochaczewskiego oraz dyplom. Przyznano też trzy wyróżnienia – Beacie Selidze ze Skierniewic, Annie Jelonek z Mistrzewic, jak również dla Domu Dziecka w Giżycach. W nagrodę otrzymali soki z Tęczowego Ogrodu.

– Kiermasz już na stałe wpisał się w kalendarz imprez organizowanych przez Starostwo. Wystawcy cenią sobie to wydarzenie i z dużym wyprzedzeniem zgłaszają swój udział. Zawsze też możemy liczyć na zwiedzających, których jest dziś z nami bardzo dużo  – mówiła Jolanta Gonta, starosta sochaczewski – Bardzo podziwiam te wszystkie produkty, które można tu kupić. Podziwiam ich twórców, z pewnością kosztowało ich to wiele pracy i zaangażowania. Wszyscy wykazali się niesamowitym talentem i zdolnościami w przygotowaniu tak wyjątkowych dekoracji, ozdób czy wyrobów kulinarnych, jestem pełna uznania – dodała starosta.

A co można było zakupić podczas niedzielnej świątecznej imprezy? Wśród przeróżnych artykułów dominowały m.in. ozdoby choinkowe, dekoracje stołu wigilijnego i świąteczne przedmioty dekoracyjne, dzieła artystów malarzy, rzeźbiarzy ludowych, przedmioty z papieroplastyki, wyroby z filcu, szydełkowe, ozdoby koronkowe. Były ręcznie wykonane zabawki, pierniki, miody i produkty cukiernicze, ale też swojskie wyroby wędliniarskie i pieczywo.

Po zakończeniu kiermaszu, ok. godz. 15.00 wszyscy zostali zaproszeni na dalszą część świątecznych wydarzeń. Na placu Kościuszki w centrum miasta odbyły się bowiem miejsko-powiatowe mikołajki. Tam również nie brakowało licznych atrakcji. Były konkursy z nagrodami, wspólne kolędowanie, występy artystyczne, gorąca grochówka, uroczyście rozświetlono choinkę. Na kameralnej scenie wystawiono też wspaniałe jasełka. Zabrakło jedynie sprzyjającej aury, ale i tak mimo padającego deszczu impreza cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców nie tylko Sochaczewa. – Szkoda, że to nie śnieg tak pada, ale i tak jest bardzo fajnie, jest świąteczna atmosfera i o to przecież chodzi – mówiły Angelika i Kasia, młode mieszkanki naszego miasta.

I w ten oto sposób niedziela 11 grudnia upłynęła mieszkańcom powiatu w klimacie świąt Bożego Narodzenie.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

.