Mała Akademia Chopinowska LATO – Wielka sztuka w małych formach

0
92

Zapraszamy do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli na wakacyjne warsztaty muzyczne dla dzieci. Podczas zajęć nie zabraknie improwizacji ruchowych do muzyki, tańca oraz form teatralnych. Aktywności te pozwolą najmłodszym zgłębić twórczość Chopina i innych kompozytorów.

Tematy zajęć:

1.07 W świecie wirtuozerii. Etiudy
Etiuda Ges-dur op. 10 nr 5 stanie się punktem wyjścia do opowiedzenia o gatunku muzycznym, któremu Chopin nadał niespotykaną rangę. Chopinowska etiuda to wyzwanie techniczne, ale również pełne ekspresji dzieło. Uczestnicy otrzymają papierową klawiaturę, by zgłębić tajniki gry. Zapoznają się z twórczością Niccolo Paganiniego, skrzypka, z którego inspiracji najprawdopodobniej powstały chopinowskie etiudy. Ubrany w XIX-wiecznym stylu skrzypek wykona Kaprysy kompozytora dobrane na zasadzie kontrastu. Dzieci wykonają też swoje taneczne oraz teatralne etiudy.

8.07 Roztańczona miniatura. Walce
Zaproszeniem do tańca Carla von Webera rozpoczną się zajęcia poświęcone walcom. W nawiązaniu do podróży Chopina do Wiednia, a także cytatu Roberta Schumanna dotyczącego walców polskiego artysty: Arystokratyczność od pierwszej do ostatniej nuty, przeprowadzone zostaną warsztaty etykiety, którym towarzyszyło będzie wykonanie walców Chopina m.in. Walca As-dur op. 64 nr 3 wraz z komentarzem do utworu.

15.07 O preludiach Bacha i Chopina
Najmłodsi dowiedzą się jak brzmiały preludia przed Chopinem, a jak brzmią te skomponowane przez niego. Nauczą się tańca dawnego do preludium I suity wiolonczelowej przy dźwiękach instrumentu barokowego, dzięki któremu poznają znaczenie gestu i ruchu. Następnie, podczas warsztatu teatralnego, stworzą swoje opowieści do wybranych preludiów Chopina.

22.07 Roztańczona miniatura. Mazurki
Komuż on dziś nie znany! Tak pisano o niezwykle popularnym w XIX wieku Mazurku B-dur op. 7 nr 1 Chopina. Dzieci odnajdą w nim rytmy tańców ludowych oraz dowiedzą się jaki ma kształt i dlaczego jest jednym z tych mazurków kompozytora, które wprost porywają do tańca, pomimo, iż Chopin nie komponował ich z takim przeznaczeniem. Na podstawie Mazurka C-dur op. 33 nr 1 i D-dur op. 33 nr 2, które z uwagi na swą śpiewność, doczekały się transkrypcji wokalnych dokonanych przez Paulinę Viardot, hiszpańską sopranistkę, uczennicę Chopina, najmłodsi poznają zagadnienie kontrastów w muzyce.

Wstęp: bilet wstępu do Muzeum lub do parku (mieszkańcy miasta i gminy Sochaczew do parku wstęp wolny)

 

Rezerwacje:

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli
Żelazowa Wola 15, 96-503 Sochaczew
e-mail: zelazowawola.rezerwacje@nifc.pl
tel.: (+48 46) 863 33 00; (+48 46) 861 11 98 (w godzinach 9.00-16.00)

REZERWUJ ONLINE