Marsz dla Życia był pierwszym wiecem antyaborcyjnym od czasu porażki Roe

WASHINGTON — Działacze antyaborcyjni zebrali się w piątek w National Mall na Marszu dla Życia, wiecu odbywającym się co roku w styczniu od 1974 r. w proteście przeciwko sprawie Roe v. Wade.

W tym roku po raz pierwszy pojawili się tam, by uczcić jego śmierć. Kiedy Roe został pokonany, starsi przywódcy ruchu podkreślali, że jest to okazja do powstania nowych idei, organizacji i głosów, które wniosą nową energię do walki.

„To był początek zupełnie nowego ruchu pro-life” – powiedziała Susan B. Marjorie Tannenfelser, prezes Anthony Pro-Life America, powiedziała New York Times na krótko przed rozpoczęciem programu. „Nasze obciążenie pracą wzrosło 50-krotnie”. Powiedział, że priorytety jego organizacji obejmują przyjęcie potencjalnego stanowego ustawodawstwa antyaborcyjnego i pracę nad wyborem „gotowego do walki” kandydata antyaborcyjnego w wyborach prezydenckich w 2024 roku.

Aktywiści w całym kraju powiedzieli, że spodziewają się pierwszego dużego wiecu od czasu, gdy Sąd Najwyższy obalił konstytucyjne prawo do aborcji zeszłego lata, kulminację pięciu dekad aktywizmu. Historycznie rzecz biorąc, marsz służył jako okazja do planowania strategii, spotkań towarzyskich i nawiązywania nowych kontaktów z innymi aktywistami.

Reprezentant większości Izby Reprezentantów Steve Scalise z Luizjany zachęcił uczestników do wezwania swoich senatorów do poparcia ustawy o ochronie osób, które przeżyły aborcję, uchwalonej w zeszłym tygodniu przez Izbę Reprezentantów kierowaną przez Republikanów. Bill może Lekarze dokonujący aborcji powinni być karani karnieŻywe porody należy reanimować podczas próby aborcji.

„Kiedy jesteś w bitwie, ważne jest, aby skupić się na swojej misji, ale ważniejsze jest, abyśmy świętowali zwycięstwa na każdym kroku” – powiedział Mr. – powiedział Scalise, chwaląc zwłaszcza młodych aktywistów za ich zaangażowanie. „Następna faza zaczyna się teraz”.

Reprezentant Chris Smith, republikanin z New Jersey i współprzewodniczący Kongresowego Klubu Pro-Life, podziękował sędziemu Samuelowi Alito z podium. „Mamy wypisane wezwanie do ochrony życia” – powiedział.

Wybitne postacie antyaborcyjne mieszały się z tłumem w pobliżu sceny, w tym Frank Pavone z Breasts for Life, niedawno aktywista. Usunięty z kapłaństwa przez Watykan po tym, jak został uznany za winnego nieposłuszeństwa i „zniesławiających komunikatów w mediach społecznościowych”.

READ  Podczas zamieszek w Peru policja dokonuje brutalnego nalotu na uniwersytet w Limie i zamyka Machu Picchu | Peru

Aktor Jonathan Rumi gra Jezusa Popularny dramat chrześcijański „Wybraniec” Od publiczności rozległy się owacje na stojąco. Wygłosił szeroko zakrojone i wymowne przemówienie religijne do „Generała Z i Generała Alpha”, w którym wezwał ich do odmawiania różańca, wykorzystywania swoich zasobów do ochrony swoich wartości oraz „odpierania ataków na system rodzinny i świętość”. Życie.”

Zeszłego lata niektórzy entuzjaści mieli nadzieję, że będzie to impreza ich stulecia Krytyczny moment dla ruchu. Po znacznych stratach w wyborach śródokresowych republikańscy posłowie Zmaganie się z tym, co to znaczy być „pro-life”. W krajobrazie politycznym post-Roe. W tym inne kwestie związane z wojną kulturową Debaty na temat płci, pobierz tlen po prawej stronie. i były prezydent Donald J. Trump, stał się Pierwszy urzędujący prezydent przemawiający na paradzie Osobiście w 2020 roku wydaje się, że teraz nie działa Oskarżanie „Kwestia aborcji” Straty republikanów w połowie kadencji i Biczowanie przywódców ewangelicznych Za to, że nie była mu wystarczająco lojalna.

Polityka prezydencka była w piątek w dużej mierze poza sceną. Franklina Grahama, Mr. Podczas prezydentury Trumpa jego czołowy ewangeliczny zwolennik, Mr. W ostatniej modlitwie podziękował zarówno Trumpowi, jak i byłemu wiceprezydentowi Mike’owi Pence’owi.

Wielu aktywistów twierdzi, że postrzegają reset jako coś pozytywnego.

„Dobbs zapewnił niesamowitą okazję do innowacji w ruchu pro-life, szczególnie na poziomie stanowym” – powiedział Brent Leatherwood o sprawie Sądu Najwyższego, która obaliła Roe. Jako przewodniczący Komisji Etyki i Wolności Religijnej, ramienia porządku publicznego Konwencji Południowych Baptystów, Mr. Leatherwood został wybrany zeszłej jesieni.

Pan. Był tam Leatherwood. Jednym z jej pierwszych projektów był program nauczania dotyczący aborcji i innych „kwestii życiowych”, rozprowadzany przez kościoły. Grupa została założona przez Lauren McAfee, wnuczkę założycieli Hobby Lobby.

Chociaż marsz ujawnił wiele filarów ruchu, przyciągnął także kilku przybyszów.

READ  Podróżni spieszą się, aby skorzystać z ponownego otwarcia Chin

Holly Shelton powiedziała, że ​​w wieku 18 lat dokonała aborcji w swoim rodzinnym stanie Arkansas. W piątek rano po raz pierwszy dołączyła do Marszu dla Życia, niosąc transparent z napisem „Żałuję mojej aborcji”.

Prawie trzy dekady po aborcji pani Sheldon, terapeutka, przeprowadziła się do Waszyngtonu ze swoją córką w wieku studenckim.

„To dla mnie nowość” — powiedziała pani Shelton. „Myślę, że dzisiaj jest początek mojego powrotu do zdrowia”.

Veronica de la Cruz, lat 29, co roku od dekady uczestniczy w Marszu dla Życia. W tym roku dołączyła do grupy licealistów Instytutu Słowa Wcielonego, grupy katolickiej.

Ma nadzieję, że odwrócenie Roe zmieni sposób myślenia następnego pokolenia katolików, tak że młodzi ludzie będą chcieli odrzucić aborcję, niezależnie od statusu prawnego tej praktyki.

„Chcemy, aby przepisy się zmieniły, ale co ważniejsze, musi zmienić się perspektywa ludzi” – powiedział. „Chodzi o prawo moralne, a nasza młodzież nie ma takiej wiedzy”.

Julia Sadiq maszerowała z około 30 studentami z Cedarville University w Ohio, gdzie jest wiceprzewodniczącą oddziału Student for Life. To pierwszy raz w paradzie.

Pani Sadiq powiedziała, że ​​decyzja Rowe’a nie ostudziła jej entuzjazmu do pracy, w tym do organizowania wolontariuszy w lokalnym centrum pomocy dla kobiet w ciąży. „Kobiety potrzebują pomocy bardziej niż kiedykolwiek” – powiedziała.

Gdy tłumy ustawiły się wzdłuż ulicy między Kapitolem Stanów Zjednoczonych a Sądem Najwyższym, nastrój był euforyczny. Do „Celebration” z Kool & the Gang dołączyły dźwięki przenośnego głośnika i chór szkoły katolickiej śpiewający „Amazing Grace”. Inne grupy recytowały Modlitwę Pańską: „Sha na na, na na na, hej, ro, do widzenia!” Oni to śpiewali. „MAGA raper”, znany jako Forgiato Blow, miał na sobie bluzę z napisem „TRUMPS NEPHEW” i po drodze pozował do zdjęć z nastoletnimi fanami.

Podczas innych wydarzeń w całym mieście działacze antyaborcyjni udzielali się towarzysko i nawiązywali nowe znajomości.

READ  Nie żyje ikona meksykańskiej telewizji Xavier Lopez

Herb Geraghty, 26-letni dyrektor wykonawczy Rehumanize International, wykorzystał marsz do ponownego uruchomienia Gay and Lesbian Pro-Life Alliance jako Rainbow Pro-Life Alliance.

„Jeśli nie zostaniemy mile widziani przez główny nurt ruchu, stworzymy własną przestrzeń” – powiedział, dodając, że rosnąca obecność pokolenia Z w ruchu antyaborcyjnym „jestem optymistą”.

Organizacja Rehumanize International, która sprzeciwia się aborcji i karze śmierci, organizuje zbiórkę pieniędzy na karaoke w piątkowy wieczór na after party w barze. (Dostępne będą opcje wegetariańskie, a w zaproszeniu zaznaczono, że miejsce ma łazienki neutralne pod względem płci).

Abigail Bongiorno, adwokat z Thomas More Society, konserwatywnej firmy prawniczej reprezentującej klientów antyaborcyjnych, powiedziała, że ​​jest zadowolona z obecności tak wielu młodych ludzi.

„Liczba osób, które już widziałam, liczba młodych kobiet tutaj, jest absolutnie niesamowita” – powiedziała.

W niedzielę w rodzinnym stanie pani Bongiorno, Wisconsin, w 2017 r. Będzie główną gospodarzem corocznego Marszu Kobiet, stworzonego w proteście przeciwko inauguracji Trumpa. Tegoroczny Marsz Kobiet będzie poświęcony ochronie dostępu do aborcji. .

Rachel Carmona, dyrektor wykonawcza Marszu Kobiet, nazwała upadek Roe „stratą owiniętą zwycięstwem” dla Republikanów, ponieważ są zmuszeni konkurować z nowo naładowanymi wyborcami, którzy popierają dostęp do aborcji.

Grupa Katolicy na rzecz Wyboru oblepiła trasę parady ulotkami z hasłami popierającymi prawa do aborcji. Inni aktywiści przerwali piątkowe poranne nabożeństwo modlitewne związane z marszem, skandując „chroń dostęp do aborcji”.

Nadine Seiler stała z przyjaciółką na rogu ulicy naprzeciwko National Mall w piątek na samotnym proteście zwanym Marszem dla Życia.

„Jestem rozczarowany stroną proaborcyjną” – powiedział. Uważa on, że główny nurt ruchu na rzecz praw do aborcji nie zmobilizował się tak bardzo, jak opozycja. Potrząsnęła głową na widok rosnącego maszerującego tłumu.

„My tak nie udajemy. „Ciągle pojawiają się w liczbach i wciąż angażują zwolenników” – powiedział. „Zajęło im to 49 lat, ale zniszczyli nasze prawa i uczynili każdego z macicą obywatelami drugiej kategorii”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *