Marzec w Żelazowej Woli

0
81

W Parku-pomniku otaczającym Dom Urodzenia Fryderyka Chopina można już zauważyć pierwsze oznaki wiosny – pąki na drzewach czy drobne kwiaty na trawnikach. Wiosenne przebudzenie dotyczy także działalności edukacyjnej i koncertowej, ponieważ w marcu odbędzie się kilka bardzo ciekawych wydarzeń dla dzieci i dorosłych, a muzyka Chopina rozbrzmiewać będzie nie tylko z parkowych głośników, ale i na żywo, a dodatkowo zostanie opatrzona fachowym komentarzem.

1 marca, w dniu, który Fryderyk Chopin podawał jako datę swoich urodzin, z Żelazowej Woli muzyka rozniesie się na całą Polskę. Tego dnia tradycyjnie odbędzie się koncert urodzinowy. Zagra zwycięzca pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych Tomasz Ritter, a transmisja tego koncertu będzie miała miejsce na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia. Początek w samo południe. Tego dnia wszyscy odwiedzający Żelazową Wolę mogą wejść do parku za 1 zł. W związku z realizacją transmisji radiowej Dom Urodzenia będzie dostępny od godziny 14.00.

Edukacyjnie urodziny Fryderyka będziemy świętować 4 marca. Tego dnia odwiedzą nas uczniowie szkół powszechnych i muzycznych, aby wziąć udział w grze terenowej „Z Chopinem przez Polskę”, koncercie edukacyjnym „Twój mazurek (…) robi furorę tutaj…” i warsztacie dr. Tomasza Nowaka „Źródła muzyki. Muzyka źródeł”.

Mała Akademia Chopinowska i inne zajęcia dla dzieci

Już 8 marca rozpocznie się nowy sezon Małej Akademii Chopinowskiej i Klubu Przyrodnika oraz Najmłodszych Melomanów. To cykl ośmiu rodzinnych niedziel w Żelazowej Woli z programem edukacyjnym dla najmłodszych i nieco starszych dzieci, którym towarzyszą rodzice. Wiosenna odsłona Małej Akademii Chopinowskiej odbywać się będzie pod hasłem „Dźwiękiem malowane”. Warsztaty będą nawiązywać do wystawy czasowej „Chopinowi Duda-Gracz”, która w maju zostanie otwarta w Żelazowej Woli. Zapoznamy się z przykładami muzyki ilustracyjnej, począwszy od słynnejWiosny” z „Czterech pór roku”Vivaldiego, poprzez działającą na muzyczną wyobraźnię podróż do Skandynawii, po obrazy zainspirowane twórczością Chopina. Zajęciom będą towarzyszyły piosenki związane z tematami warsztatów.

8 marca gościem specjalnym będzie skrzypaczka Agata Frysz, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fr. Chopina, a tematzajęć to „Wiosenne przebudzenie”. Słuchając „Wiosny” Vivaldiego dzieci dowiedzą się, jak w muzyce oddać sielski krajobraz, śpiew ptaków, deszcz i burzę. Omówiony zostanie koncert jako forma muzyczna.

Mali przyrodnicy będą szukać wiosny w parku. Sprawdzą, czy na pewno wszystkie zwierzęta zamieszkujące park śpią, czy ptaki przetrwały zimę w ukryciu i jak rośliny i zwierzęta funkcjonują w trudnych dla nich porach roku, jakimi są zima i przedwiośnie.

Drugą odsłonę obu cykli zaplanowano na 22 marca. Uczestnicy zajęć Małej Akademii wybiorą się na wieś z towarzyszeniem „VI Symfonii F-dur Pastoralnej” Ludwiga van Beethovena, w której kompozytor odmalował radość z powrotu do natury. Dzieci dowiedzą się, jakimi środkami muzycznymi kompozytor przedstawił płynącą wodę i burzę oraz będą wyszukiwać w utworze elementy tradycyjnej pieśni pasterskiej.

Podczas zajęć Klubu Przyrodnika uczestnicy prześledzą życie drzew pod hasłem „Małe nasionko a wielkie drzewo, czyli od żołędzia do dębu”. Jak zawsze będą wędrować po parku i przyglądać się omawianym zagadnieniom z bliska, wyposażeni w niezbędny sprzęt.

Najmłodszych (od kilku miesięcy do czwartego roku życia) wraz z rodzicami zapraszamy na zajęcia umuzykalniające „Najmłodsi Melomani”. Śpiewanki i rytmiczanki na podstawie metody prof. Eliasa E. Gordona, proste sylaby łatwe do powtórzenia przez dzieci, różna skala, metrum czy tempo utworów przygotują maluszki do odbioru muzyki w przyszłości. Wspólny taniec, śpiew i kołysanie to okazja do zawiązania szczególnej relacji między dzieckiem a rodzicami, których zapraszamy do czynnego uczestnictwa w zajęciach. Radosne muzykowanie uzupełnią barwne rekwizyty takie jak chusty, wstążki czy woreczki z grochem. Zajęcia te rozpoczynają się o 10.00 i 10.30.

Koszt uczestnictwa w Małej Akademii Chopinowskiej i Klubie Przyrodnika (łącznie) oraz w zajęciach gordonowskich to 15 zł jednorazowo, można też wykupić karnet na cztery zajęcia za 45 złotych.

Weekend za pół ceny

W dniach 21-22 marca Dom Urodzenia Fryderyka Chopina bierze udział w akcji „Polska – zobacz więcej. Weekend za pół ceny”. Tego dnia za wszystkie bilety, także na zajęcia edukacyjne, zapłacimy połowę. Szczególnie polecamy wyprawę do Żelazowej Woli 22 marca, bo o 13.00 odbędzie się spacer przyrodniczy po parku pod hasłem „Wiosna ach to ty!”. Wraz z przewodnikiem uczestnicy szukać będą oznak wiosny i wędrować po najciekawszych miejscach niezwykłego parku otaczającego chopinowską oficynę.

Muzeum Bez Barier

Wśród propozycji edukacyjnych na marzec jest też spotkanie z cyklu „Muzeum Bez Barier” przeznaczone dla osób niewidomych. W czasie koncertu edukacyjnego „Małe formy Chopina” słuchacze zapoznają się z miniaturami kompozytora, prześledzą jego zainteresowania muzyczne – od inspiracji ludowością poprzez mistrzów baroku i klasycyzmu, aż po kulturę salonową. Muzyka na żywo zostanie opatrzona komentarzem, a całość poprzedzona rozgrzewką słuchową. Po koncercie w sali kinowej zostanie odtworzona audiodeskrypcja wystawy stałej w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Na wydarzenie zapraszamy 11 marca.

Piano Day w Żelazowej Woli

Marzec zakończymy wydarzeniem obchodzonym na całym świecie już po raz szósty, czyli Piano Day. To święto fortepianu, instrumentu najbliższego Fryderykowi Chopinowi. W Żelazowej Woli z tej okazji odbędą się warsztaty dla dzieci „Czarno na białym” prezentujące mechanizm działania klawiszy i strun, uczestnicy wezmą też udział w zabawach rytmicznych i nauczą piosenki o fortepianie. Następnie zapraszamy na dwa koncerty edukacyjne. W Domu Urodzenia na instrumencie historycznym zagra prof. Maria Gabryś-Heyke, a na współczesnym fortepianie Zuzanna Całka. Koncerty edukacyjne będą okazją do muzycznej podróży w czasie. Porównamy możliwości wykonawcze i brzmieniowe fortepianów Erarda i Steinwaya. W jaki sposób ewolucja mechanizmu instrumentów inspirowała kompozytorów? To tylko jedno z pytań, na które słuchacze poznają odpowiedź. Piano Day zwieńczymy projekcją filmu „Fortepian Chopina”. Wstęp na wydarzenie kosztuje złotówkę, warto zarezerwować miejsce, ponieważ na warsztaty i koncerty obowiązuje limit uczestników.

A już 2 kwietnia rozpoczynamy sezon koncertowy w Żelazowej Woli. Więcej szczegółów na stronie internetowej www.muzeum.nifc.pl.