Maszyniści i ich święto w Muzeum Kolei Wąskotorowej

0
35

W dniach od 15 do 16 września w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie obchodziliśmy już po raz dwudziesty drugi „Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego”. Z tej okazji nasza placówka przygotowała szereg różnych atrakcji.

Pierwszego dnia odbył się specjalny przejazd pociągiem Retro pod hasłem „Każdy może być maszynistą”. W trakcie pikniku na polanie w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach najmłodsi malowali lokomotywę, pociąg i oczywiście maszynistę, układali kolejowe puzzle czy memory. Dużym zainteresowaniem cieszyła się muzealna ścianka, na tle której pasażerowie robili sobie pamiątkowe zdjęcia w kolejowej czapce. Piknik w Osadzie Puszczańskiej został zakończony konkursem wiedzy o Muzeum Kolei Wąskotorowej, w którym wzięło udział aż czterdziestu miłośników kolejnictwa.

Drugiego dnia obchodów gościliśmy Stowarzyszenie „Miejska Orkiestra Dęta w Zduńskiej Woli” o tradycjach kolejowych. Po powrocie z wycieczki pociągiem Retro orkiestra wykonała godzinny koncert nie tylko dla turystów, ale również mieszkańców Sochaczewa, gdyż po godz. 15:00 wstęp do muzeum był bezpłatny. Dodatkowym elementem dostępnym jednego i drugiego dnia było spotkanie z naszymi maszynistami oraz zwiedzenie wnętrza lokomotywy, prowadzącej pociąg Retro (Lxd2-342). Warto też zaznaczyć, że przez cały weekend obowiązywała 50 % zniżka na bilety normalne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność, a naszym maszynistom składamy jeszcze raz najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.

Fot. M. Przygoda-Stelmach, M. Szymańska, T. Karolak