MdM w Sochaczewie

0
445

Program MdM (Mieszkanie dla Młodych) funkcjonuje od 2014 roku. Dotyczy on finansowania przez rząd wkładu własnego przy zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny. W pierwotnej wersji programem objęte były tylko nieruchomości z rynku pierwotnego. Nie mogli z niego skorzystać Klienci z miejscowości takich jak Sochaczew, w których developerzy nie lokują swoich inwestycji lub ceny lokali developerskich przekraczały dostępne limity za 1m2.

Nowelizacja ustawy z września 2015r. dotyczy m.in. objęcia programem także nieruchomości z rynku wtórnego. Są to zarówno lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej do 75m2 jak i domy jednorodzinne o powierzchni użytkowej do 100m2. W przypadku rodzin lub osób wychowujących troje lub więcej dzieci limity powierzchni wzrastają o 10m2. Od III kwartału 2015 roku obowiązują nowe limity cenowe 1 m2 mieszkania. Dla miast z woj. mazowieckiego z wyłączeniem stolicy oraz gmin przyległych do Warszawy, a zatem również dla Sochaczewa – limit ten wynosi 3 232,17 zł /1 m2 dla rynku wtórnego.

MDM-03

Kolejną istotną zmianą jest wiek kredytobiorcy. Początkowo program dotyczył tylko osób do 35 roku życia bez względu na liczbę wychowywanych dzieci. Zmiany przepisów znoszą to ograniczenie wiekowe dla osób wychowujących troje lub więcej dzieci.

Zwiększono także krąg osób , które mogą przystąpić do kredytu w przypadku braku zdolności kredytowej. Dotychczas byli to zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha, teściowie. Po nowelizacji ustawy nie będzie tych ograniczeń.

Nowe przepisy wprowadzają zmiany mające na celu wzmocnienie prorodzinnego charakteru programu m.in. przez zwiększenie wsparcia finansowego dla rodzin z większą liczbą dzieci. Przewidują one zwiększenie z 50 do 65 m2 powierzchni mieszkaniowej, od której będzie liczona dopłata do wkładu własnego dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci. Dla nich wysokość dofinansowania wkładu własnego będzie wynosiła 30 % tzw. wartości odtworzeniowej mieszkania, dla rodzin z dwójką dzieci dofinansowanie wyniesie 20 % , zaś z jednym dzieckiem – 15% , a bez dzieci 10%.

MDM-02

Dodatkowo nowelizacja przewiduje rezygnację z warunku pierwszego mieszkania w dniu składania wniosku o dofinansowanie wkładu własnego dla osoby i rodziny z trójką i więcej dzieci. Oznacza to, że z programu będą one mogły skorzystać nawet mając mieszkanie, pod warunkiem, że chcą kupić większy lokal i w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe.

Program MDM jest szansą dla osób, które nie posiadają wymaganego przez banki wkładu własnego w wysokości 10%, a chcą kupić mieszkanie. Warto również dodać, że od stycznia 2016 roku wysokość tego wkładu wzrasta do 15%. Kluczowe jest znalezienie mieszkania lub domu spełniającego kryteria programu. Ilość ofert, które można nabyć w ramach programu MdM przedstawia poniższa grafika.

MDM-01

Artykuł opracowany przez:
F&M Partners Doradztwo Finansowe (Agnieszka Stępniak)
Strefa.pro (Krzysztof Derdzikowski)
Grafika: Janek Mońka