Miasto ogłosiło przetarg na schronisko

0
26

Sochaczewski ratusz szuka schroniska, które od stycznia do końca grudnia 2020 roku zajmie się kompleksową opieką nad bezdomnymi zwierzętami z terenu miasta. Obecnie takie usługi świadczy samorządowi schronisko SUEZ z Płocka, z którym umowa kończy się 31 grudnia i które również może przystąpić do przetargu.

Miasto chce, aby wyłonione schronisko zapewniło całodobowe zabieranie bezdomnych zwierząt domowych z terenu miasta, przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Będzie ono zobowiązane do prowadzenia szczegółowej ewidencji zwierząt, ich czipowania w ciągu doby od momentu przyjęcia do schroniska, zapewnienia podopiecznym   właściwego wyżywienia,   całodobowego dostępu do świeżej wody, sprawowania   opieki   weterynaryjnej   (kwarantanna, odpchlenie,   odrobaczenie, szczepienia, sterylizacja i kastracja) oraz aktywnego poszukiwania rodzin gotowych przyjąć psiaki pod swój dach. Tak jak dotychczas zgłoszenia o błąkających się psach przekazywane   będą   telefonicznie przez pracowników Wydziału Infrastruktury Miejskiej lub monitoringu miejskiego, gdzie funkcjonuje całodobowy interwencyjny telefon.

Szukamy wyspecjalizowanej firmy lub organizacji prowadzącej schronisko, która zapewni transport, otoczy zwierzę opieką weterynaryjną świadczoną przez wykwalifikowany personel, zadba też o właściwą socjalizację zwierząt. Zależy nam na szerokiej akcji adopcyjnej, by psy nie przebywały w schronisku miesiącami czy latami, dlatego chcemy, aby najpóźniej w dwa dni po przyjęciu psiaka pracownicy schroniska wykonywali mu zdjęcia, przesyłali je do nas wraz z opisem zwierzęcia. Nieraz zdarzało się, że pies uciekł z podwórka, zgubił na spacerze, a po kilku dniach jego właściciel, dzięki ogłoszeniom w internecie, odnajdował swego pupila – mówi wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski.

Ratusz chce, by schronisko było zlokalizowane w odległości nie większej niż 70 km od Sochaczewa, nasze psiaki mieszkały w boksach przeznaczonych   maksymalnie dla dwóch zwierząt, wyposażonych w ocieplone budy, a szczeniaki były oddzielone od dorosłych zwierząt.

Dobro zwierząt leży nam na sercu i nie mamy zamiaru na nich oszczędzać. Ustalając, kto złożył najlepszą ofertę, weźmiemy pod uwagę trzy czynniki – cenę, ale też wskaźnik adopcji zwierząt w 2019 roku oraz czas od zgłoszenia faktu, że w danym miejscu widziany był bezdomny pies, do wyjazdu ekipy, która go przejmie, zapewni ciepłą budę, wodę, jedzenie i leczenie. Taki system premiuje podmioty, które aktywnie szukają psiakom nowych domów oraz nie każą na siebie czekać, gdy trzeba pilnie zaopiekować się zabłąkanym psem – dodaje wiceburmistrz.

I dodaje, że przez dwadzieścia lat miasto, jako jedyny samorząd w powiecie, utrzymywało własne schronisko.

W tej chwili nie możemy prowadzić Azorka, nie z naszej winy dobrze funkcjonująca placówka jest wygaszana, ale pieniądze na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami są i będą – zapewnia.